Legendárny kráľ Miroslav z Pyšnej princeznej: Bol trikrát ženatý... Do Krasomily sa zaľúbil ihneď

03.07.2020Herci a herečkyHerca Vladimíra Ráža, ktorý zomrel 4. júla 2000 len pár dní po 77. narodeninách, preslávila rola dobrého kráľa Miroslava v megaúspešnej rozprávke Pyšná princezná. Rozprávkového hrdinu stvárnil tiež v snímkach Bol raz jeden kráľ a Hrátky s čertem, jeho herecký záber bol však omnoho širší. Dlhé roky bol obsadzovaný do charakterových rolí v Národnom divadle a pôsobil v dabingu. Nezabudnuteľne nahovoril napríklad Old Shatterhanda v sérii filmov o Vinnetouovi.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Rodák z Nejdku sa za protektorátu zapísal na konzervatórium, školu však nacisti čoskoro zavreli, podobne ako medicínu, ktorú chcel pôvodne študovať. Absolvoval teda až v roku 1947 a čoskoro sa stal jedným z najpopulárnejších hercov. Dlhoročný člen činohry Národného divadla sa objavil v množtve historických filmov i seriálov: Hříšných lidech města pražského, F. L. Věkovi, Sňatcích z rozumu,  ale aj 30 prípadoch majora Zemana. Deti dobre poznajú jeho hlas z Rozprávok o mašinkách.

Vladimír Ráž bol celkom trikrát ženatý. Jeho prvou ženou bola herečka Alexandrou Myšková, s ktorou mal syna Martina. Jeho druhou ženou bola Alena Vránová, Krasomila z Pyšnej princeznej, do ktorej sa zamiloval práve pri natáčaní slávnej rozprávky. 

Ich spoločnej láske "podlomila nohy" nevera

Keď sa Ráž spoznal na natáčaní Pyšej princeznej s Vránovou, bola vtedy vydatá za dramatika a básníka Pavla Kohouta. Dá sa povedať, že práve nakrúcanie legendárnej rozprávky v roku 1952 rozvrátilo dve manželstvá - Rážove aj Vránovej. „Vladimír bol pekný muž s obrovskou charizmou. Spočiatku sme príbeh Krasomily a Miroslava hrali, ale potom sme do tej rozprávky vložili kus naozajstnej lásky,“ prezradila pre český portál Aha! Vránová.

Napriek veľkej láske však bol Ráž Alene Vránovej nejaký čas po narodení ich spoločnej dcéry Markéty neverný a ako uvádza český portál Aha!, hovorilo sa o jednej z baletiek. Vránová sa zase na opátku zaplietla s veterinárom. Napriek tomu sa ihneď nerozviedli a dohodli sa, že od seba pôjdu až keď ich dcéra vyrastie.

K rozvodu došlo teda až po tom, keď bola ich dcéra Markéta plnoletá. Alena sa už nikdy nevydala. Ráž sa ale oženil s finančnou poradkyňou Oľgou Hnátkovou, s ktorou mal dcéru Veroniku. Rážova druhá dcéra zomrela v roku 2014, keď jej zlyhala pečeň.

Zdroj: ČTK 

Autor: © Zoznam/mCul

Foto: Photo © Československý státní film

Tagy: Vladimír Ráž Pyšná princezná

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov