Muž, ktorý dobyl Hollywood: Jeho prvotina získala päť Oscarov... Zbalil aj slávnu Kate Winslet!

02.08.2020Herci a herečkyBritského režiséra Sama Mendesa, ktorý sa narodil 1. augusta 1965, preslávila hneď jeho celovečerná prvotina. Snímka Americká krása z roku 1999 získala päť Oscarov a tri Zlaté glóbusy, vrátane tých za najlepšiu réžiu. Podobný úspech už neskôr nezopakoval, hoci napríklad mafiánska dráma Road to Perdition (2002) či bondovka Skyfall (2012) sa dočkali vrelého prijatia od kritiky i divákov.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

V októbri 2015 mala premiéru 24. bondovka Spectre, ktorej réžie sa tiež ujal Mendes cez počiatočné odmietnutie. Jeho zatiaľ posledným filmom je dráma z prvej svetovej vojny s názvom 1917 z minulého roka. V roku 2000 dostal Mendes od kráľovnej Alžbety II. Rád britského impéria.

Rodák z Readingu s portugalskými koreňmi sa začal réžii venovať už počas štúdií na univerzite v Cambridge. V roku 1990 nastúpil do Kráľovskej shakespearovskej spoločnosti, kde sa podieľal na rade úspešných predstavení - režíroval napríklad hru Richard III. 

ť

Režíroval filmy aj muzikály, osem rokov bol ženatý s Kate Winslet

Niekoľko rokov viedol tiež známe londýnske divadlo Donmar Warehouse v Londýne, kde slávil úspech s inscenáciou muzikálu Kabaret a podpísal sa aj pod mediálne sledovanú inscenáciu The Blue Room, v ktorej sa objavila hollywoodska filmová hviezda Nicole Kidman. Okrem filmov režíroval aj niekoľko muzikálov, koncom 90. rokov presídlil do USA. Jeho superúspešný hollywoodsky debut, Americká krása, je horkou komédiou o rodine na americkom predmestí v hlavnej úlohe s Kevinom Spaceym.

Nadšený hráč kriketu Mendes bol od roku 2003 ženatý s herečkou Kate Winslet, s ktorou má syna Joea Alfieho. Po ich rozvode v roku 2011 sa po jeho boku začala objavovať ďalšie herečka Rebecca Hallová. V roku 2017 sa oženil s prednou trumpetistkou Alison Balsomovou.

Zdroj: ČTK 

Foto: TASR/Photo by Joel C Ryan/Invision/AP

Tagy: Sam Mendes

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov