Ikonický Limonádový Joe: Rolu vyfúkol filmovému elegánovi... Táto úloha mu zmenila život!

05.08.2020Herci a herečkyHerca a speváka Karla Fialu, narodeného 3. augusta 1925, majú diváci v spojení s rolou Limonádového Joea z rovnomennej snímky. Málokto vie, že úlohu slávneho pištoľníka, ktorá mu zmenila život, "vyfúkol" Fiala inému filmovému elegánovi Jiřímu Kodetovi - a to už vtedy mal 39 rokov.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Ako hviezda karlínskej operety bol však Fiala pre režiséra Oldřicha Lipského v roku 1964 tým pravým typom milovníka so sladkým úsmevom, ktorého do svojej jedinečnej paródie westernov na motívy knihy Jiřího Brdečka potreboval.

Filmové spracovanie "konskej opery" v kinách videlo 4,5 milióna divákov, ďalšie milióny sa bavili pri nespočetných reprízach v televízii. Divadelná hra sa dočkala štyroch desiatok naštudovaní. V dvoch sa objavil aj Karel Fiala, keď v roku 2001 v ABC prvýkrát stvárnil otca Kolaloka. O pár rokov neskôr sa v tejto úlohe objavil aj v karlínskej verzii, kde opäť bol hustejší dym v Trigger Whisky Saloonu, diabolský Horác kul pikle, Tornádo Lou snívala o svojom šampiónovi a panenská Winnifred čelila nástrahám.

Spevákovi a tenoristovi Fialovi v roku 2013 udelili cenu Thálie za celoživotný prínos v odbore muzikál. A na festivale Febiofest v roku 2015 prevzal medailu, ktorú si krátko predtým v Českej mincovni v Jablonci nad Nisou vlastnoručne vyrazil. Stal sa tak prvým na sérii venovanej hviezdam strieborného plátna. "Od 14 rokov až do minulého roka som hral tenis, hral som dokonca závodne za Lokomotivu Praha. Myslím si, že to zohralo veľkú úlohu, mám ubehnutých veľa kilometrov," prezradil nestarnúci optimisticky naladený elegán, ako sa udržuje v kondícii.

Zdroj: ČTK 

Foto: Photo © Filmové studio Barrandov

Tagy: Limonádový Joe Karel Fiala

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov