Toto je najlepší slovenský film! FOTO Úprimné vyznanie Ondríka: Pauhofová na neho od šťastia skočila

10.09.2020Herci a herečkySlovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila v stredu večer laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za rok 2019. Slávnostnému večeru v bratislavskej Starej tržnici dominovali filmy Amnestie so ziskom šiestich ocenení a snímka Nech je svetlo, ktorá uspela v piatich kategóriách a patrí jej titul najlepší hraný film.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Dráma Nech je svetlo režiséra Marka Škopa a producentskej zostavy Marko Škop, Ján Meliš, Petr Oukropec, Pavel Strnad uspela aj v kategóriách najlepšia filmová réžia, scenár, najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe, ocenenie získal Milan Ondrík, ktorému srdečne zagratulovala herecká kolegyňa Táňa Pauhofová. Slnko v sieti si odniesla za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe tohto filmu Zuzana Konečná.

Marko Škop mi otvoril veľké filmové vráta

Ondrík uviedol, že rád sa ukáže v ľuďových úlohách, ale aj v dráme, vážnych či psychologických veciach. "Som rád, že ma Marko objavil vo filmovom svete a neukazuje ma v ľahších polohách. Dal mi dôveru. Za to som mu hrozne vďačný. Vďaka nemu sa mi otvorili veľké filmové vráta," povedal s tým, že dúfa, že v tom bude pokračovať, keď to bude plne možné a že sa čoskoro do divadla vrátia aj s početným publikom. "Pomaly nás opäť zatvárajú a veľmi sa toho obávam. Verím, že to spolu zvládneme, ale nie som z toho smutný. Mám nádej a verím v svetlejšiu budúcnosť," uviedol.

"Raz som povedal, že budem rád, keď bude mať náš film pre pár ľudí posolstvo. To je zmysel umenia. Veril som v to, aj pre mňa mal film posolstvo, už keď som čítal scenár," povedal. Sám nad sebou sa zamýšľal, či správne vychováva deti, či sa chce zobudiť, keď bude jeho syn dospelý a zistíť, že priority boli inde. "Že prioritou bola práca a že som zabudol, ako mi vyrastali deti. Už v tomto počiatku ma film učil. Nechcem filmom poučovať. Ja sám sa filmom učím byť lepším človekom," dodal. 

Ďalší ocenení

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe podala podľa SFTA česká herečka Anna Geislerová, slovenskú národnú filmovú cenu získala za postavu Miriam Kelemenovej v politickom thrilleri Amnestie. Za úlohu Gujdu v tomto filme získal Slnko v sieti v kategórii najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej Gregor Hološka. Amnestie uspeli aj v kategóriách najlepší architekt - scénograf (Tomáš Berka, Karol Filo, Václav Vohlídal), najlepší kameramanský výkon (Tomáš Juríček), ďalej tiež v kategórii najlepší filmový zvuk (Viktor Krivosudský) a najlepší strih (Matej Beneš).

Špeciálna cena pre Lasicu

Najlepším dokumentárnym filmom v 10. ročníku Slnka v sieti je snímka Dobrá smrť režiséra Tomáša Krupu a producentskej trojice T. Krupa, Dagmar Sedláčková a Arash T. Riahi. Titul najlepší animovaný film patrí snímke Šarkan režiséra Martina Smatanu a producenta Petra Badača. V ďalších kategóriách získal ocenenie za najlepšie kostýmy Marek Cpin za film Hodinárov učeň. Táto filmová rozprávka získala Slnko v sieti aj v kategórii najlepšie masky, ocenenie patrí českej maskérke Helene Steidlovej. Slnko v sieti za najlepšiu filmovú hudbu si odniesol David Kollar za film Punk je hned!

Slnko v sieti za výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre si prevzal humorista, herec a spisovateľ Milan Lasica. Divácku cenu získala v on-line hlasovaní romantická komédia z východného Slovenska - Loli paradička (r. Richard Staviarsky, Víťo Staviarsky).

Zdroj: TASR 

Autor: © Zoznam/AMaj

Foto: Vlado Anjel

Tagy: Slnko v sieti Nech je svetlo Michal Ondrík

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj