Žijúca legenda slávi 85 rokov, no vyzerá o 20 rokov mladšie: FOTO Páni, ešte väčšia kočka v mladosti

01.10.2020Herci a herečkyÚctyhodná kariéra britskej herečky a speváčky Julie Andrewsová, ktorá 1. októbra oslávuje 85. narodeniny, zahŕňa desiatky slávnych divadelných i filmových úloh. Patrí medzi ne muzikál Mary Poppins, za ktorý získala Oscara, muzikál Za zvukov hudby, ktoré jej priniesol nomináciu na Oscara, či legendárny vystupovanie na Broadwayi vrátane muzikálu My Fair Lady. Ten znamenal zlom v jej kariére. Andrewsová sa okrem spevu a herectva venovala tiež moderovaniu a napísala niekoľko kníh pre deti.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Andrewsová, niekedy označovaná za prvú dámu muzikálu, spievala už od detstva a vo svojich 19 rokoch začala vystupovať na Broadwayi. Od jej najväčších úspechov síce uplynulo už takmer 60 rokov (film Mary Poppins vznikol v roku 1964 a Za zvukov hudby o rok neskôr), pozíciu žijúcej legendy však znáša Andrewsová s noblesou dámy, ktorú napokon aj vďaka kráľovnej Alžbete II. oficiálne je: "Cítim veľkú vďačnosť, že mi osud doprial točiť tieto snímky, a som šťastná, že ich v televízii dávajú každých sedem rokov alebo tak," povedala pred časom.

Asi ešte lepší pocit by mala, keby bola obsadená aj do osemoscarovej filmovej podoby My Fair Lady. V roku 1964 však pred menej známou broadwayskou predstaviteľkou Lízy dostala prednosť slávnejšia Audrey Hepburnová. Andrewsová však vďaka tomu natočila Mary Poppinsovú a má Oscara. Hepburnová vyšla naprázdno.

Na konci 60. rokov na čas opustila svet filmu a venovala sa hlavne koncertovaniu, nahrávaniu dosiek a vystupovaniu v televízii. Za návratom k filmu stojí čiastočne jej druhé manželstvo so známym režisérom Blake Edwardsom (zomrel v roku 2010), v ktorého filmoch si zahrala. 

Obľúbenej českej herečke vek neuhádnete! Mladistvý vzhľad vďaka babičke... Nevera prvého manžela

Mladšia generácia ju pozná z Denníka princeznej

V roku 1982 získala Andrewsová svoj tretí Zlatý glóbus a ďalšiu nomináciu na Oscara za film Victor/Victoria. V posledných rokoch zaujala prepožičaním svojho hlasu do animovaných príbehov dobráckeho Shreka, kde nahovorila kráľovnú Lilian, a objavila sa aj v nie príliš náročných, ale komerčne úspešných komédiách Denník princeznej.

V minulom roku získala Andrewsová na filmovom festivale v Benátkach Zlatého leva za celoživotné dielo. Z prvého manželstva s Tonym Waltonom má dcéru Emmu Katherinu Walton. Andrews sa za Edwardsa vydala v roku 1969,  jeho deti z predchádzajúceho manželstva, Jennifer a Geoffrey, boli o 3 a 5 rokov staršie ako Emma. V 70. rokoch si Edwards a Andrewsová adoptovali dve vietnamské dcéry, a to Amy (neskôr známa ako Amelia) v roku 1974 a Joannu v roku 1975. Andrews je dnes deväťnásobná babička a trojnásobná prababička. 

Zdroj: ČTK  telkac 

Foto: SITA/Photo by Richard Shotwell/Invision/AP, File

Tagy: Julie Andrews

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov