Patril k najväčším hviezdam 50. rokov: Všetko zmenila autonehoda... Alkohol, drogy a špekulácie

17.10.2020Herci a herečkyŠtyrikrát bol nominovaný na Oscara a v 50. a 60. rokoch uplynulého storočia patril k najväčším hereckým hviezdam. Americký herec Montgomery Clift, od ktorého narodenia uplynie 17. októbra 100 rokov, žiaril vedľa Marlona Branda alebo Jamesa Deana a spoločne predstavovali nové typy hrdinov a filmových rebelov. Cliftov život ale poznamenala automobilová nehoda, alkohol a drogy. Clift, ktorý zažiaril vo filmoch Mladé levy alebo napríklad Odtiaľto až na večnosť, zomrel v júli 1966 vo svojich 45 rokoch.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Rodák z Omahy začínal v divadle, veľmi skoro ale prešiel k filmu. Jeho prvými filmami bola Červená rieka a Poznamenaní, oba z roku 1948. Za rolu v snímke Poznamenaní Freda Zinnemanna bol prvýkrát nominovaný na Oscara. 

Snímka Poznamenaní z povojnových rokov, v ktorom si Clift zahral amerického vojaka, sa zapísal aj do dejín československej kinematografie, pretože v ňom hral tiež dvanásťročný Ivan Jandl, ktorý sa v roku 1949 stal prvým československým držiteľom Oscara. Ocenený bol zvláštnou cenou za detský herecký výkon.

Ďalšie nominácie na Oscara Clift priniesli filmy Miesto na výslní (1951), Odtiaľto až na večnosť (1953), ktorý znamenal vrchol jeho kariéry, a Norimberský proces (1961). Americký herec Montgomery Clift sa preslávil hraním predovšetkým náladových, ale citlivých mladých mužov. Hral tiež vo filmoch Dedička (1949) a Spovedám sa od režiséra Alfreda Hitchcocka (1953).

V roku 1956 mal vážnu dopravnú nehodu, ktorá na ňom zanechala viditeľné následky v tvári. Médiá špekulovali o jeho homosexuálnych vzťahoch, medzi jeho najbližších priateľov patrila hviezdna Liz Taylorová. Zomrel na infarkt, jeho zdravie ale značne poznamenalo užívanie drog a nadmerné pitie alkoholu a špekulovalo sa aj o samovražde.

Zdroj: ČTK  telkac 

Foto: Photo © Paramount Pictures

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov