Legendárny Hujer z Marečku, podejte mi pero: Najskôr študoval za kňaza... Náhla smrť pri natáčaní!

07.11.2020Herci a herečkyHerec a režisér Václav Lohniský, ktorý sa narodil 5. novembra 1920, často stárňoval dedinských chudákov, intrigánov, vyzvedačov, zlodejov alebo podpaľačov. K rolám negatívnych, nesympatických, smiešnych alebo poľutovaniahodných hrdinov ho priamo predurčovala vychudnutá tvár, hladko učesané vlasy, zovreté ústa a pichľavé oči. Asi najviac je Lohniský známy v úlohe ctižiadostivého podliezavého robotníka Hujera z komédie Marečku, podejte mi pero!
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Rodák z Holic po maturite na gymnáziu pôvodne študoval bohoslovecký seminár, po dvoch rokoch u neho ale vyhrala láska k divadlu. Na Pražskom konzervatóriu absolvoval okrem herectva aj réžiu a kritika ho dodnes cení práve ako režiséra. 

Po menších pražských scénach zamieril začiatkom 50. rokov do Ostravy a neskôr s Ľubošom Pistoriom do Plzne, než v roku 1956 zakotvil na pražskej Palmovke vo vtedajšom Divadle S.K. Neumanna, kde aj krátko riaditeľoval.

Na všetkých pôsobiskách Lohniský tiež hral, väčšinou drobnejšie úlohy, viac ako stovku rolí dostal aj pred kamerou. Okrem Hujera si ho diváci vybavia aj ako "smrťáka" z rozprávky Dařbuján a Pandrhola, mnícha z Kladiva na čarodejnice alebo doktora Chocholouška z komédie Jáchyme, hoď ho do stroje! 

Raz si tiež skúsil filmovú réžiu a natočil horúcu komédiu Panenstvo a kriminál (1969). Manžel herečky Zory Jirákovej zomrel náhle 18. februára 1980 v 59 rokoch pri natáčaní filmu Krakonoš a lyžníci.

Zdroj: ČTK 

Foto: Photo © Československý státní film

Tagy: Václav Lohniský

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov