George Clooney sa oprel do maďarského premiéra: Je príkladom zloby a nenávisti! Orbán vracia úder

25.11.2020Herci a herečkyMaďarská vláda sa ohradila voči slovám hollywoodskeho herca Georga Clooneyho, ktorý v rozhovore pre magazín GQ označil premiéra Viktora Orbána za jeden z príkladov "zloby a nenávisti" vo svete. Hovorca kabinetu vyhlásil, že americký herec a režisér tlmočí názory amerického finančníka a filantropa maďarského pôvodu Georgea Sorosa. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

George Clooney sa v rozhovore rozhovoril o svojom chystanom filme Polnočné nebo, ktorý sa odohráva v roku 2049 v postapokalyptickom svete a ktorý režíroval a hrá v ňom aj hlavnú úlohu. Pri rozprávaní o filme načrtol aj to, ako vníma súčasnosť.

Zažívame veľa nenávisti a zloby

"Koľko nenávisti a zloby všetci v tomto historickom momente zažívame, všade na svete - či už ide o Bolsonara v Brazílii, alebo Orbána v Maďarsku," povedal Clooney, ktorý okrem maďarského premiéra spomenul aj brazílskeho prezidenta. A dodal, že ak by bola zloba a zášť ponechaná len tak, mohla by realita v budúcnosti vyzerať ako v jeho filme.

Agentúra Reuters k jeho slovám podotkla, že Viktor Orbán je pri moci už viac ako desať rokov a za tú dobu vybudoval neliberálny režim s centralizovanou mocou a nacionalistickou ideológiou. Pripomenula tiež, že mnoho predstaviteľov Európskej únie Maďarsko už roky kritizuje za eróziu princípov právneho štátu a občianskych práv.

Orbán vracia úder

Maďarská reakcia na seba nenechala dlho čakať. Hovorca vlády Örs Farkas v štátnej televízii vyhlásil, že Clooney tlmočí proimigračný postoj Georgea Sorosa, ktorého kvôli jeho liberálnym názorom považuje Orbán za svojho nepriateľa. "Je celkom sklamanie, že existujú herci, dokonca nepolitickí herci, ktorí napĺňajú Sorosove politické zámery," cituje Farkasa server Hungary Today.

Jeho propaganda klame

Hovorca ministerstva zahraničia Tamás Menczer potom označil Clooneyho slová za hlúpe. "George Clooney je dobrý herec, za to si zaslúži rešpekt, ale... nikto by ho nemal považovať za globálneho politického veštca," vyhlásil Menczer.

George Clooney reagoval vyhlásením, ktoré poskytol jeho agent maďarskému serveru Telex.hu. Herec v ňom uviedol, že "Orbánova propaganda klame", a dodal, že sa Sorosom sa stretol len raz. Hanbil by sa vraj, keby proti autoritatívnemu režimu nevystúpil.

Zdroj: ČTK 

Foto: SITA/Alastair Grant, Video. YouTube/GQ

Tagy: George Clooney

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov