Umelecké nebo plače: Zomrel slávny herec a krstný syn Ernesta Hemingwaya... Jazdil na boboch aj rely

23.12.2020Herci a herečkyVo veku 84 rokov v utorok zomrel francúzsky herec Claude Brasseur, informovala agentúra AFP. Brasseura preslávili v 70. a 80. rokoch najmä komédie, stvárnil ale aj množstvo vážnych rolí. Bol dvojnásobným držiteľom francúzskej filmovej ceny César a v roku 1964 tiež reprezentoval Francúzsko na zimnej olympiáde v Innsbrucku v jazde na boboch.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

"Claude Brasseur zomrel pokojne obklopený rodinou. Nebol obeťou Covidu-19," citovala AFP Elisabeth Tannerovú z umeleckej agentúry Time Art. Dodala, že zosnulý herec bude pochovaný v Paríži za dodržania všetkých protikoronavírusových opatrení. 

Za vyše 60 rokov kariéry hral vo viac ako 110 filmoch a v pamäti zostane aj ako otec Sophie Marceauovej v snímke Večierok. Brilantný bol ako Jacky Pic vo filmoch Kemping. Hral mnohých tvrdých chlapov, ale rovnako bol oslavovaný aj za komické úlohy.

Jeho krstným otcom je spisovateľ Hemingway, pôvodne sa chcel stať novinárom

Brasseur, vlastným menom Claude Espinasse, sa narodil v Paríži 15. júna 1936 do rodiny s dlhoročnou hereckou tradíciou. Jeho otcom bol herec Pierre Brasseur a matkou Odette Joyeuxová. Je krstným synom velikána americkej literatúry a milovníka dobrodružstva Ernesta Hemingwaya. Prvé filmové úlohy Claude Brasseur stvárnil už na konci 50. rokov. 

Pôvodne sa chcel stať novinárom a krátko sa takto aj živil. Rád navštevoval nočné kluby. V 50. rokoch 20. storočia musel prerušiť svoju sľubnú filmovú kariéru, keď odslúžil tri roky ako parašutista vo francúzskej armáde, v krvavej vojne o nezávislosť v Alžírsku. Popularitu mu priniesli v 70. rokoch komédie, ako napríklad Záletník či Veľký podvodník.

Prvého Césara dostal Brasseur v roku 1977 za vedľajšiu úlohu v komédii Záletník, druhého o tri roky neskôr za hlavnú úlohu za postavu neúplatného komisára v thrilleri Vojna policajtov.

Zahral si aj viacerých komisárov, bol aktívnym športovcom

Filmoví fanúšikovia si ho iste vybavia tiež ako vrchného komisára Sorella, ktorý sa pokúša usvedčiť priateľa z vraždy vo filme Mužská záležitosť, alebo komisára Griffona v dráme Zločin o korupcii vo vysokej politike. Na druhej strane zákona sa ako utekajúci zločinec ocitol v slávnej kriminálke Čierny talár pre vraha, kde hral po boku Annie Girardotovej.

Brasseur bol tiež aktívnym športovcom. V roku 1964 dokonca reprezentoval Francúzsko na zimnej olympiáde v Innsbrucku v jazde na boboch. Ako milovník rýchlej jazdy sa zúčastnil aj množstva závodov, okrem iného po boku Jackyho Ickxa zvíťazil v roku 1983 v rely Paríž-Dakar.

Zdroj: ČTK  TASR 

Foto: Photo © Union Générale Cinématographique (UGC)

Tagy: Claude Brasseur

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov