Štúra oživia 165 rokov po smrti: Stvárni ho obľúbený slovenský herec

Juraj Ďuriš
22.01.2021Herci a herečkyŠtvrtá časť cyklu Slovenský panteón o významných osobnostiach slovenských dejín priblíži život a dielo jazykovedca, publicistu, básnika i politika, kodifikátora spisovnej slovenčiny a národného buditeľa Ľudovíta Štúra, od ktorého smrti uplynulo 12. januára 165 rokov.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

"Jeho postavu v nedeľu 24. januára na Jednotke stvárni herec a šéf umeleckého súboru nitrianskeho divadla Juraj Ďuriš," informoval PR manažér RTVS Stanislav Čačko.

"Na projekte sa zišiel veľmi príjemný štáb, fascinovala ma aj práca maskérov, ktorí zo mňa urobili naozajstného Ľudovíta Štúra, takého, ako som si ho ako dieťa pamätal z ešte československej 50-korunáčky," komentoval účinkovanie v cykle Slovenský panteón Juraj Ďuriš. Podľa herca a šéfa umeleckého súboru Divadla Andreja Bagara v Nitre bolo zaujímavé vidieť aj osudové miesto, kde sa Štúr zranil.

"A vôbec celková analýza toho, ako sa mu to mohlo stať. Textovo náročnejšia, ale veľmi uchu lahodiaca bola pre mňa reč na uhorskom sneme," opísal svoje dojmy z nakrúcania. "Je krásne, že aj 165 rokov po jeho smrti je Štúr stále živý a nakrúcame o ňom dokumenty," poznamenal herec.


Mohlo by vás zaujímať: Režisér legendárnych Pelíškov chystá nový komediálny seriál: Pozrite sa, o čom bude


Nakrúcanie sa odohrávalo v Modre - v Múzeu Ľudovíta Štúra, na cintoríne, na ktorom sa nachádza jeho hrob, ale aj v blízkosti miesta, na ktorom došlo k jeho postreleniu. Diváci uvidia aj zábery nakrútené v Trnave i na hrade Devín a Evanjelickom lýceu v Bratislave. Programom bude tradične sprevádzať hlas Dušana Jamricha a moderátorské vstupy Štefana Chrappu. Zaujímavé informácie prinesú aj historička Slovenskej akadémie vied (SAV) Daniela Kodajová a jazykovedec SAV Pavol Žigo.

Dokudrámu Ľudovít Štúr z cyklu Slovenský panteón odvysiela RTVS na Jednotke 24. januára o 20.30 h. "Najbližšiu časť cyklu doplní na Jednotke o 21.20 h aj filmová historická satira Zemianska česť," dodal Čačko s tým, že všetky už odvysielané časti Slovenského panteónu nájdu diváci aj v archíve na webe rtvs.sk.

Zdroj: TASR 

Foto: SITA/Marko Erd

Tagy: Juraj Ďuriš

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov