Český umelecký svet smúti: Zomrela známa herečka, držiteľka Ceny Thálie za celoživotné majstrovstvo

06.03.2021Herci a herečkyVo veku 92 rokov zomrela herečka Helena Kružíková. Väčšinu kariéry strávila v činohre dnešného Národného divadla Brno, kde stvárnila viac než stovku postáv. Bola držiteľkou Ceny Thálie za celoživotné majstrovstvo. Informoval o tom v noci na piatok internetový spravodajský portál Novinky.cz.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

O jej úmrtí informovalo Národné divadlo Brno na svojich webových stránkach; podľa rodiny zomrela herečka v stredu. Kružíková sa narodila v roku 1928 v Třebíči. Do brnenskej činohry prišla v roku 1951 po absolvovaní Janáčkovej akadémie múzických umení (JAMU) a krátkom angažmáne v Českom Těšíne. Jej prvá rola v Brne bola Bělena v hre Strakonický dudák.

Kružíková neskôr hrala napríklad postavu Matky v rovnomennej hre Karla Čapka. Poslednú úlohu naštudovala v roku 1990 v inscenácii Tovje vydáva dcéry. Herečka sa venovala tiež pedagogickej práci, rozhlasovej tvorbe a dabingu, za ktorý získala i Cenu Františka Filipovského. Príležitostne vystupovala v televíznych inscenáciách a vo filmoch ako Škola otců, Tři přání, Vysoká zeď nebo První den mého syna.

Zdroj: TASR 

Foto: ČSFD

Tagy: Helena Kružíková

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov