Populárnejší ako Chaplin: Americký komik a priekopník 3D snímok si robil krkolomné scény sám

07.03.2021Herci a herečkyAmerický herec Harold Lloyd, ktorý zomrel pred 50 rokmi, 8. marca 1971, patril k najosobitejším komikom nemej éry filmu. V čase svojich najväčších úspechov bol populárnejší ako Buster Keaton a Charlie Chaplin.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Ako nesmelý smoliar vo výrazných okuliaroch a slamenným klobúkom si získal srdcia ctiteľov grotesiek a pod priezviskom On natočil sériu snímok, ktoré dodnes patria do zlatého fondu americkej komédie. V roku 1953 dostal Oscara za celoživotné dielo.

Lloyd, ktorý sa narodil 20. apríla 1893 v dedinke Burchard v Nebraske, začínal v divadle už ako chlapec. Neskôr spolupracoval s filmovou spoločnosťou Thomasa Edisona a tiež s režisérom Haleom Roachom; práve v snímkach tohto hollywoodskeho tvorca zažiaril najviac. Ako autor, herec, režisér a producent sa podieľal na viac ako 200 filmoch.

V nich sú časté krkolomné scény, v ktorých sa herec nenechával zastupovať. V snímke O poschodie vyššie (1923) sa napríklad podieľal na ústrednom gagu (neobvyklý vtipný až komický nápad, pozn. red.) - šplhaní po mrakodrape. 

Menej známe už je, že Lloyd patril k priekopníkom 3D snímok. Hercov archív obsahuje viac ako 250-tisíc stereoskopických fotografií hviezd Hollywoodu aj najrôznejších miest. Jeho menom bola pomenovaná cena za mimoriadne využívanie technológie 3D vo filmovom umení.

Zdroj: ČTK 

Foto: Photo © ZDF / Harold Lloyd Trust

Tagy: Harold Lloyd

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov