Herec z legendárnych Pelíškov má 60: KORONAVÍRUS ukázal, že sme žili nad pomery! Nie je to až taká hrozba

29.04.2021Herci a herečkyUdržiavať si zdravý odstup od prebytku informácií, venovať sa pobytu v prírode, pestovať vnútorný pokoj a udržiavať si dobrú náladu s rodinou a priateľmi je odporúčanie Jaroslava Dušeka pre situáciu, ktorá kvôli pandémii panuje v spoločnosti už viac ako rok. Koronavírus nevníma ako tak veľkú hrozbu, ako ju väčšinou prezentujú politici.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Človek koronavírus ako súčasť prírody prežije rovnako ako podobné rany v minulosti, ktorých bolo nemálo. "Verím, že pomocou svojich myšlienok a zameriavania pozornosti spolu vytvárame priestor, v ktorom chceme žiť," povedal Dušek v rozhovore s ČTK.

Mám čo na práci

Vymýšľa si tiež projekty na dobu, kedy bude možné opäť účinkovať v divadle za účasti publika, pripravuje on-line program. "Mám čo na práci, mám sa čím zaoberať v dobrom duchu," hovorí známy herec, ktorý 30. apríla oslávi 60. narodeniny. V ten deň bude on-line prístupný aj najnovší improvizačný počin aktérov Divadla Vizita, ktoré Jaroslav Dušek spoluzakladal už pred štyridsiatimi rokmi. 

"Volá sa to Každý vyhráva. Jednak každý nejako vyhráva - svojou hudbou, svojimi tónmi a pohybmi, hrá sa, každý niekedy v živote môže vyhrať. Každým nádychom vyhrávate. Urobili sme také predstavenie pre radosť," opisuje improvizačný program plný slovných hračiek, prekvapivých nápadov, asociácií, sarkazmu a hudby.

Veľká manipulácia

Pandémiu, respektíve jej vplyv na spoločnosť, prežíva "s ľahučkým úžasom". "So zvláštnym úžasom pozorujem, ako je ľahké zmiasť verejnosť. Myslel som predsa len, že väčšina ľudí bude mať v hlave zdravý rozum a budú schopní vyhodnocovať informácie, ktoré sa objavia. Ale zdá sa mi, že je to slabé, každý verí niečomu, čo sa mu hodí podľa nálady, niekomu sa viac zdá to, niekomu ono.... Ale málokto vykonáva nejakú vnútornú analýzu, ktorá by človeku ľahko ukazovala, o akú veľkú manipuláciu sa jedná," hovorí.

Diskusia o alternatívnych metódach?

Manipuláciu vidí napríklad v tom, že sociálne siete mažú niektoré príspevky. V jeho prípade už druhé video, v ktorom s hosťom diskutoval o možnostiach alternatívnej liečby nielen choroby covid-19. "Napísali, že sme porušili pokyny pre komunitu. Do divadla Kampa, odkiaľ sa vysielalo, odkázali, že to museli zmazať, pretože bolo podozrenie ohľadom šírenia chybných zdravotníckych informácií. Potom napíšu, že to je varovanie, a keď sa to bude opakovať, dôjde k sankcii. Ale počas tejto komunikácie sa človek vôbec nedozvie, o čo vecne ide, čo teda vlastne nemáte opakovať. Chýba vecná komunikácia, jednostranné opatrenia sú čistou manipuláciou. Snažíme sa otvoriť diskusiu o týchto postupoch," hovorí Dušek.

Žili sme si nad pomery

Pandémia koronavírusu podľa neho ľuďom ukazuje, že si ako celok žili nad pomery. "Trochu sme sa váľali, žili sme príliš konzumným spôsobom života, zamerali sme sa na zisk, pestovali sme plastické operácie, prerábanie seba samého, neprijatie života, neprijatie seba samého ako bytosti. Dosiahlo to určité hranice a teraz sme postavení pred skutočnú silu a buď budeme pokračovať zase k umelým spôsobom riešenia, alebo sa vrátime k tej našej pôvodnej prirodzenej sile...," uvažuje.

Situácia, v ktorej sa spoločnosť v pandémii nachádza, hovorí každému človeku niečo iné. "Podľa toho, v akom je naladení a v akej úrovni vedomia sa udržuje. Pre mňa je rozhodne riešením otvoriť srdce a znova sa zriadiť ako spoločná kolektívna bytosť na planéte, nestáť proti sebe... Situácia nám ukazuje, že keď sa prestaneme obracať proti sebe, nájdeme oporu jeden v druhom, v sebe, nie v náhradách," povedal.

S vládou nesúhlasí

Nesúhlasí s tým, ako pandémiu prezentujú vládni predstavitelia a na nich napojení odborníci, nesúhlasí so zamieňaním počtov pozitívne testovaných za nakazených. Nerozumie tiež tomu, prečo majú byť negatívne otestované deti v školách s rúškami. "Podľa môjho úsudku by človek mal cítiť, ako sa mu darí, či dobre, alebo nie. Prečo si majú nechať ľudia, ktorí sa cítia dobre, strkať špajdle do nosa, to nechápem," uviedol.

Pandémiu koronavírusu podľa Jaroslava Duška ľudstvo neodstráni. "Možno ale zlikvidujeme seba samého tým strachom, možno akousi nevierou vo vlastné schopnosti," hovorí a dodáva, že sám sa drží vo svojom svete medzi priateľmi a kamarátmi, ktorí neprepadajú panike. "Skôr sa tomu hovorilo ostrovčeky pozitívnej deviácie, to by som sa snažil udržiavať a odporúčať," uzavrel.

Zdroj: ČTK 

Foto: Youtube, Video: Youtube

Tagy: Pelíšky Jaroslav Dušek

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov