Nadčasová groteska oslavuje neuveriteľné jubileum: Stala sa zásadným dielom kinematografie

18.05.2021Herci a herečkyDlhometrážny debut legendy nemého filmu Charlieho Chaplina - kultová snímka Kid - oslavuje 100 rokov od svojho uvedenia. Pri tejto príležitosti prináša Asociácia slovenských filmových klubov (ASFK) tri výnimočné filmy svetovej kinematografie - Kid, Psí život a Cirkus.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Chaplinova dlhometrážna prvotina Kid je nadčasová groteska o ľudskosti, čistom cite a o tom, ako prišiel chudobný tulák Charlie k opustenému dieťaťu. "Snímka je jedným z najznámejších a najoceňovanejších titulov režiséra a radí sa tak k zásadným dielam svetovej kinematografie," dodala Mandincová k uvedeniu ikonického nemého filmu.

Prvé premietanie na platforme Kino doma ponúka divákom dvojicu filmov. Tým druhým je Psí život. V tejto snímke je Charlie Chaplin v slávnej úlohe tuláka, ktorý spí na ulici, nemá čo jesť a zažíva samé útrapy. Jeho život sa náhle zmení, keď zachráni opusteného psa Scrapsa. Stanú sa najlepšími priateľmi. Spoločne sa pretĺkajú mestom, v ktorom ich sprevádza množstvo nečakaných a úsmevných prekvapení. Po premietaní bude nasledovať streamovaná diskusia s Petrom Konečným a Jurkom Malíčkom.

Druhý premietací večer, ktorý sa uskutoční v pondelok 24. mája, organizátori venovali grotesknému filmu Cirkus. Nadčasová groteska sa radí medzi najúspešnejšie filmy nemej éry a klenoty svetovej kinematografie. Rozpráva príbeh tuláka Charlieho, ktorého divoká naháňačka s policajtmi zavedie do cirkusového šapito práve počas predstavenia. Jeho nápaditý útek má u nič netušiacich divákov taký úspech, že si Charlie vyslúži okamžitý angažmán. Charlieho cirkusová kariéra sa ale zďaleka nevyvíja podľa predstáv prísneho principála.

Zdroj: TASR 

Foto: Facebook/Charlie Chaplin; Video: YouTube

Tagy: Charlie Chaplin Kid

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov