Zomrela legendárna POPOLUŠKA: Šafránková prehrala boj so zákernou chorobou! Silné spomienky blízkych

10.06.2021Herci a herečkyZomrela herečka Libuše Šafránková, známa hlavne ako filmová Popoluška. Stvárnila mnoho filmových i divadelných úloh, najmä v pražskom Činohernom klube. S láskou, obdivom a úctou na ňu spomínajú hereckí kolegovia aj filmoví a divadelní režiséri.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Šafránková bola v pondelok, v deň svojich 68. narodenín hospitalizovaná, 9. júna zomrela. S odvolaním sa na jej syna Jozefa Abrháma mladšieho o úmrtí informoval server CNN Prima News.

Najobľúbenejšia a najpôvabnejšia

Päťdesiat rokov patrila Libuše Šafránková k najobľúbenejším a najpôvabnejším českým herečkám. Náklonnosť publika i režisérov zaistil tejto usmievavej tmavovláske okrem sympatického a stále mladistvého vzhľadu i herecký prejav, v ktorom dokázala spojiť dievčenskú nehu a ženskú prefíkanosť. Patril k nej aj veľký komediálny talent, ktorý uplatnila okrem iného po boku svojho manžela Josefa Abrháma, napríklad vo filme Vrchní, prchni, Báječní léta pod psa či v televíznej Svatební cesta do Jiljí.

K najznámejším filmom, v ktorých hrala, patrí tiež Tretí princ, Princ a Večernica alebo Ako utopiť dr. Mráčka aneb Konec vodníkov v Čechách. Na filmovom plátne sa objavila aj v oscarovej snímke Jana Svěráka Kolja, za ktorý získala Českého lva či v prepise knihy Michala Viewegha Báječná léta pod psa, kde stvárnila zložitý charakter v časovom rozmedzí 30 rokov.


Mohlo by vás zaujímať: VIDEO Milovali sme ju nielen ako Popelku: Libuška Šafránková (†68) nám dala oveľa viac! Toto sú jej TOP úlohy


Rozprávkový debut sa stal vrcholom

Jej rozprávkový debut Tri oriešky pre Popolušku režiséra Václava Vorlíčka z roku 1973 patrí k vrcholom českej rozprávkové tvorby a Vianoce si bez neho nedokážu predstaviť diváci v Českej republike, na Slovensku a ani v mnohých iných krajinách. Správa o herečkinom úmrtí sa dnes dostala na titulné stránky portálov popredných nemeckých médií vrátane denníkov Bild, Die Welt, Der Tagesspiegel alebo televízie RTL. O Šafránkovej informujú ako o hviezde a kultovej herečke, ktorú preslávila práve Popoluška.

Šafránková sa narodila 7. júna 1953 v Brne, vyrástla v neďalekých Šlapanicích. Od detstva chodila do dramatických krúžkov. Po štúdiu na brnenskom konzervatóriu sa vydala do Prahy, kde začínala v legendárnom Divadle za bránou Otomara Krejčiho. V roku 1971 debutovala vo filme - ako Barunka v televíznom filme Babička v hlavnej úlohe s Jarmilou Kurandovou.

Osudová aj filmová láska

V roku 1972, keď Divadlo za branou z politických dôvodov režim zakázal, prešla Šafránková do Činoherného klubu, kde pôsobila 18 rokov. Tam sa stretla so svojím budúcim manželom Jozefom Abrhámom. Vzali sa v roku 1976 a rok nato sa im narodil syn Jozef, dnes režisér, scenárista a producent. Od roku 1992 bola dva roky členkou činohry Národného divadla.

"Libuška bola neskutočne nadaná herečka, môžete na ňu spomínať tak, že vás dojala, alebo že vás rozosmiala, pretože ona dokonale plnila obe tieto úlohy," povedal jej herecký kolega a scenárista Zdeněk Svěrák. "Asi najradšej ju mám v scéne z Vesničko má středisková, keď počíta žiarlivému manželovi, ako dlho vydrží na jedno nadýchnutie pod vodou. Myslím, že nebudem sám, kto na ňu bude spomínať ako na krásnu a veselú ženskú," povedal.

Za najlepšiu českú herečku považuje Šafránkovú slovenských režisér Matej Mináč, ktorý s ňou nakrútil v roku 1999 film Všetci moji blízki. Snímka bola poctou záchrancovi židovských detí Nicholasovi Wintonovi. Máloktorá herečka sa podľa neho dokáže natoľko zžiť s postavou, ako to dokázala práve všetkými nazývaná Libuška. Riaditeľ Činoherného klubu Vladimír Procházka zase uviedol, že za celý svoj dlhý divadelný život sa nestretol s väčším divadelným talentom, než akým v jeho mysli navždy zostane Libuše Šafránková. Zostane iskrivou, neopakovateľnou, veľkou divadelnou herečkou, aj keď pre väčšinu ľudí, ktorí nemajú s divadlom veľa spoločného, ​​bola a zostane Barunkou a Popoluškou, uviedol.

Na herečku dnes spomínali a sústrasť jej rodine na sociálnych sieťach vyjadrovali aj českí politici vrátane premiéra Andreja Babiša (ANO) a prezidenta Miloša Zemana. Minister kultúry Lubomír Zaorálek (ČSSD) uviedol, že Libuše Šafránková bola herečkou, ktorá sa nikdy nesnažila byť celebritou a svoje herectvo dávala pred všetko ostatné. Hrala krehké ženy, ale vyžarovala z nej mimoriadna sila, napísal.

Zdroj: ČTK 

Foto: YouTube, divadlovceletne.cz, Facebook, SITA, ČT, Video: YouTube/CB PRAHA, Zdeněk Trávníček

Tagy: Libuše Šafránková Tři oříšky pro Popelku

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov