Mexičan, ktorý prerazil v Hollywoode: Dnes zbiera Oscarov a konkurenciu hravo strčí do vrecka

28.11.2021Herci a herečkyMexický režisér Alfonso Cuarón, narodený 28. novembra 1961, vošiel do známosti vďaka tretiemu pokračovaniu filmovej adaptácie knižných príbehov o malom čarodejníckom učni Harry Potter a väzeň z Azkabanu z roku 2004.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Aj vďaka kultovej Mexickej jazde, za ktorej scenár spolu s bratom Carlosom vyhral cenu na festivale v Benátkach a bol nominovaný na Oscara. Úspech zaznamenal aj jeho scifi thriller Potomkovia ľudí a niekoľko Oscarov vrátane réžie potom pozbierala jeho snímka Gravitácia. Ďalšiu pozlátenú sošku inkasoval Cuarón v roku 2019 za čiernobielu drámu zo 70. rokov minulého storočia Roma.

V súčasnosti je Cuarón jednou z najvýznamnejších osobností mexickej kinematografie, spoločne s Guillermom del Torom a Alejandrom Gonzálezom Iñárrituom. V čiernobielom filme Roma sa vrátil k detstvu pri pláži v mexickom mestečku Roma, k materinskému jazyku aj k natáčaniu na negatív.

Nádejný režisér Cuarón začínal v mexickej televízii a rýchlo sa presadil v Hollywoode. Natočil okrem iného filmovú adaptáciu klasického príbehu Charlesa Dickensa Veľkej nádeje (1998) s Gwyneth Paltrowovou a Robertom de Nirom, spolupracoval na scenári Hartovej vojny s Brucom Willisom. Jeho americký debut Malá princezná bol označený za jeden z najlepších filmov roku 1995.

V roku 2013 sa v kinách objavila jeho scifi snímka Gravitácie so Sandrou Bullockovou v hlavnej úlohe. Film dostal nasledujúci rok sedem Oscarov, čo bolo v tom roku najviac. Okrem Oscara za réžiu pre Cuaróna a za najlepší film ale bodoval predovšetkým v technických kategóriách. V roku 2015 získal Cuarónov film Desierto (Púšť) o skupine mexických migrantov cenu Medzinárodnej federácie filmových kritikov na festivale v Toronte.

Zdroj: ČTK 

Foto: TASR/Photo by Jordan Strauss/Invision/AP

Tagy: Alfonso Cuarón

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov