

Walt Disney
Kráľ animovaných rozprávok zomrel v decembri v roku 1966 a Oscara za najlepší krátky animovaný film získal až o dva roky neskôr za rozprávku Winnie the Pooh and the Blustery Day. Disney si však takúto poctu užil aj pred smrťou, keďže drží rekord v získaných soškách s počtom 26.

Zverejnili nominácie na Zlaté maliny: Vieme, kto ich má najviac
Peter Finch
Prvenstvo za oscarové ocenenie udelené posmrtne si jednoznačne nesie Peter Finch, ktorý sa v tom istom roku, ako zomrel, stal najlepším hercom v hlavnej úlohe za komediálnu drámu Network. V nej stvárnil pomäteného televízneho moderátora. Tak sa stal prvým posmrtne oceneným hercom na svete.

Zlaté glóbusy sú rozdané: Pozrite si prehľad ocenených mien a filmov
Heath Ledger
Keď filmový svet prišiel o skvelého herca, nesmútilo len ženské publikum, ktorého bol jednoznačným miláčikom. Herec zomrel kvôli kombinácii niekoľkých druhov liekov a na fyzické vypätie v januári 2008. O rok neskôr vyhral Oscara za najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe vo filme Temný rytier.

Ruská dráma boduje: Zožala úspech aj v Palm Springs
Sydney Pollack
Filmový režisér, ktorý zásadne točil len s hviezdami a pre veľké hollywoodske štúdia, si tiež vyslúžil posmrtnú nomináciu. Išlo o film Reader, ktorý nominovali rok po jeho smrti.

Oceňovanie producentov sa blíži: Za tieto snímky si to naozaj zaslúžia
Massimo Troisi
Talianskemu hercovi a režisérovi boli uznania a úspech priznaný až v spojitosti s jeho posledným filmom – Poštár. V ňom si nielenže zahral jednu z hlavných úloh, ale k nemu pripravil aj scénar. Samotný umelec sa však už z toho nemohol radovať, keďže nominácie prišli po jeho úmrtí.

Filmoví kritici rozhodli: Toto je z minulého roka to najlepšie
Spencer Tracy
Nevyliečiteľne chorý si Spencer Tracy zahral so svojou obľúbenou Katherine Hepburn vo filme Hádaj, kto príde na večeru. Práve za túto snímku si vyslúžil nomináciu za najlepšieho herca. Zomrel 10 dní po skončení nakrúcania v roku 1967.

Edward G. Robinson
Rumunský herec Edward G. Robinson sa zaradil medzi hercov, ktorý aj napriek tomu, že si to zaslúžili, nikdy počas života Oscara nevyhrali. Zlatá soška mu však bola udelená po smrti za celoživotné dielo, keďže zomrel dva mesiace pred slávnostným ceremoniálom.

Bernard Herrmann
Fenomenálny skladateľ a herec v jednej osobe zomrel v roku 1975 a až o dva roky neskôr zi vyslúžil nominácie za najlepšiu pôvodnú hudbu v snímkach Obsession a Taxi Driver. Ak vám meno Bernard Herrmann veľa nehovorí, pozrite si zopár Hitchcockových filmov a z jeho hudby budete nadšení.

Autorka predlohy oscarovej snímky: Ľutujem, že som ju napísala
James Dean
Milovník rýchlych áut a úspešný pretekár bol jedným z najväčších hereckých talentov, ktorý ukončila škaredá nehoda. Preto sa neradno čudovať, keď ho oslavovali aj po smrti a získal nominácie za filmovú klasiku Na východ od raja a náročného a dlho pripravovaného Giganta.

Týchto hercov na obrazovkách milujete: Sherlock, Bond či Drozdajka
Victor Young
Amerického herca a skladateľa Victora Younga si skôr budú pamätať staršie ročníky, ale takisto si vyslúžil ocenenia po smrti. So svetom sa rozlúčil v roku 1956 a rok neskôr získal Zlatú sošku za pôvodnú hudbu k filmu Cesta okolo sveta za 80 dní. Dokopy bol nominovaný až 22 razy, no víťazný bol len ten jediný.

Zdroj: telkac.sk ČSFD rantmovies.com