Legendárny Jack Nicholson: Tipnite si, koľko mal za život žien

Jack Nicholson
27.01.2015Herci a herečkyPrelet nad kukučím hniezdom, Osvietenie, Bezstarostná jazda, Čínska štvrt, Tak dobre, ako sa len dá alebo Batman. To je len zopár z filmov hollywoodskeho playboya Jacka Nicholsona.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Rok 1969. Kým v Česko-Slovensku doznievajú udalosti z predchádzajúceho roku, v USA točí Jack Nicholson film Bezstarostná jazda o motorkách, drogách a nerozlučných priateľstvách. Počas voľných chvíľ spoločne s Peterom Fondom a Dennisom Hopperom fajčí marihuanu a užíva si bezstarostného života.

Keď ho Akadémia o rok na to ocenila za Bezstarostnú jazdu Oscarom, akoby ho tým neocenila za to, ako stvárnil hereckú postavu, ale za to, ako stvárnil sám seba. „Som nikým a každým,“ komentoval to neskôr Nicholson. Drogy, nerozlučné priateľstvá a okuliare s tmavými sklami (s akými sa premával na motorke vo filme) sa stali jeho poznávacím znamením.

Ani škandály, šokujúce odhalenia, drogové excesy či búrlivý súkromný život však na popularitu „božského Jacka“ nemali nikdy výraznejší vplyv. Dokonca ani keď v roku 1980 pre People povedal, že „drogy nie sú až tak veľká vec,“ fanúšikovia pri ňom zotrvali. Bol to ich milovaný „záporák“. A dodnes ním zostáva.

Od chvíle, ako sedemnásťročný po prvýkrát vkročil do štúdia spoločnosti MGM, vedel, že chce byť hercom. Podobný sen však mali aj stovky ďalších mladíkov, ktorí sa snažili v Hollywoode preraziť. Jackove diplomy a ocenenia zo strednej školy nemali v nemilosrdnom hereckom svete veľkú váhu, no zachránilo ho, že vedel kresliť. V MGM ho prijali do animátorského oddelenia.

Tu pracoval bok po boku s legendami Josephom Barberom a Williamom Hannom. Nicholson sa im zdôveril so svojimi hereckými ambíciami, no tí v ňom herecký potenciál nevideli. Dlhé roky to vyzeralo, že ich krutá predpoveď sa naplní a i sám Nicholson sa pomaly zmieroval s tým, že skončí nanajvýš ako režisér alebo scenárista.

Zlomový moment prišiel v roku 1967, kedy Nicholson napísal scenár k LSD „nasiaknutému“ filmu s trefným názvom „The Trip“. Scenár pravidelne písal pod vplyvom drog, pretože, ako neskôr povedal, len takto dokázal kreatívne písať. S drogami mal v tom čase už niekoľkoročné skúsenosti, boli jeho nerozlučným kamarátom. Dobre známou je historka, že prvýkrát po tom, ako užil LSD, videl tvár Boha.

Viac než drogami si však v nasledujúcich rokoch spravil reklamu svojim hereckým umením.  Napriek tomu, že hral rôznych podivínov, bláznov alebo sociopatov, tak jeho postavám nikdy nechýbal svojský šarm a niečo z rebela z Bezstarostnej jazdy. Stačí si spomenúť na jeho úlohy v Prelete nad kukučím hniezdom alebo o desiatky rokov na to v romantickej komédií Milovať je zábavné.

Nicholsonov nesporný šarm pochopiteľne neunikol ani pozornosti opačného pohlavia. S piatimi rozličnými ženami má Nicholson šesť detí a počas života bol len jedenkrát ženatý. Zoznam jeho mileniek je však podstatne širší (údajne spal z až 2.000 ženami!) a okrem príjemných chvíľ mu spôsobil aj mnohé nepríjemnosti. Ako Anjelica Hustonová, tak i Rebecca Broussardová, matky jeho dvoch detí, sa s ním rozišli z rovnakého dôvodu / už nedokázali znášať jeho večný hon za sukňami.

Kto by však čakal, že sa z toho (ne)starnúci playboy poučí, mýlil by sa. Ženy si u neho podávali kľučky naďalej. 19-ročná herečka Karen-Mayo Chandler vtedy 50-ročného Nicholsona dokonca označila za „mašinu na sex". Reminiscenciou Nicholsonovho života bola udalosť z roku 2013, kedy na udeľovaní Oscarov zložil 22-ročnej Jennifer Lawrencovej svojský kompliment so slovami: „Vyzeráš ako moja staršia priateľka,“ pričom neskôr dodal veľavravné: „Budem na teba čakať.“ Či sa dočkal, nevedno.

Práve každoročné udeľovanie Oscarov sa pre Nicholsona stalo akousi spoločenskou udalosťou roka. Ako člen komisie, ktorá rozhodovala o cenách, neraz prišiel odovzdávať ceny svojim nasledovníkom. On sám počas kariéry získal tri zlaté sošky. Ďalšie však už bohužiaľ nepridá. V roku 2013 definitívne zavesil svoju hereckú kariéru na klinec. Dôvodom boli zhoršujúce sa problémy s pamäťou. Jedno je však isté – Jack Nicholson z pamäti divákov len tak ľahko nevymizne.

Zdroj: Boris  jack-nicholson.info  dailymail.co.uk 

Tagy: Peter Fonda Jack Nicholson Anjelica Hustonová Dennis Hopper

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj