Modrooký frajer so slovenskými koreňmi: Legenda milovala rýchle kolesá

Paul Newman
25.01.2015Herci a herečkyNa filmovom plátne bol Paul Newman neporaziteľný, exceloval v snímkach Butch Cassidy a Sundance Kid, Podraz či Mačka na rozpálenej plechovej streche.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Okrem herectva boli jeho vášňou rýchle kolesá a úspech slávil aj v biznise. "Frajer zo starej dobrej školy" s odzbrojujúcím modrookým pohľadom sa preslávil aj na Hollywood dosť výnimočným päťdesiatročným manželstvom. Od narodenia Newmana uplynie v pondelok 90 rokov.


Mohlo by vás zaujať: Herecká legenda oslavuje: Costner tancoval s vlkmi a zbíjal bohatých


Počas kariéry natočil šesť desiatok filmov, desaťkrát bol nominovaný na Oscara a dvakrát ho tiež získal. Ocenený bol za výkon v dráme Farba peňazí (1986), sošku si odniesol aj za celoživotný prínos filmu. Zbierka cien obnáša aj šesť Zlatých glóbusov. Na filmovom plátne sa Newman naposledy predstavil v roku 2002 v dráme Road to Perdition (Cesta do zatratenia). Diváci mohli jeho hlas tiež počuť v animovanom filme Autá (2006), kde "oživil" automobil Doc Hudson.

V roku 2007 Newman priznal, že kvôli zhoršujúcemu sa zdraviu už nie je schopný pracovať tak, ako by chcel. "Herectvo je uzavretá kapitola," povedal. Ešte o rok neskôr sa snažil režírovať, v pláne mal inscenovanie hry O myšiach a ľuďoch v divadelnej spoločnosti Westport Country Playhouse, ktorú vlastnil so svojou manželkou Joanne Woodwardovou. Kedysi silný fajčiar Newman prehral svoj boj s rakovinou 26. septembra 2008 vo veku 83 rokov.


Mohlo by vás zaujať: Úžasný Mr. Bean slávi 60-ku: Aká je pravá tvár za maskou blázna?


Medzi ďalšie filmy, v ktorých tento legendárny herec zažiaril, patrí Frajer Luke (1967), Hombre (1967), Život a doba sudcu Roya Beana (1972), Sklenené peklo (1974) či Nie som blázon (1994). Newman si vyskúšal aj réžiu, napríklad s filmom Harry a syn (1984), ku ktorému napísal scenár. Sám mal jediného syna Scotta (inak samé dcéry), ktorý sa v roku 1978 predávkoval drogami. Newman potom založil, okrem niekoľkých ďalších, aj nadáciu na pomoc drogovo závislým.

Nebol to však len film, čím žil - miloval tiež šport. Najviac ho fascinovala vôňa benzínu, ku ktorej prvýkrát pričuchol v roku 1969 pri nakrúcaní filmu Víťazstvo. Čoskoro začal Newman pretekať aj bez asistencie kamier. Zoznamu jeho úspechov dominuje druhé miesto vo vytrvalostných pretekoch 24 hodín Le Mans (1979). Ako sedemdesiatročný sa stal v roku 1995 najstarším členom víťazného tímu v ďalšom motoristickom maratóne - 24 hodín Daytony. Bol tiež spolumajiteľom pretekárskeho tímu.


Mohlo by vás zaujať: Profesorka McGonagallová: Z oscarovej herečky šľachtičná


Newman bol aj zdatným obchodníkom. V roku 1969 založil s Barbrou Streisandovou, Sidneym Poitierom a Stevom McQueenom produkčnú firmu First Artists. Vďaka tomu, že ho priatelia kedysi prosili o špeciálne recepty, stal sa tiež "kráľom horčíc a dressingov". Herec priznal, že jeho značka Newman 's Own mu vyniesla viac ako všetky role. Veľkú časť zo svojich zárobkov venoval na charitu a vzdelanie. Ostatne slogan jeho firmy znel: "Nehanebné vykorisťovanie v záujme dobra".

Paul Leonard Newman sa narodil 26. januára 1925 v Shaker Heights v americkom Ohiu. Jeho otec bol nemecký Žid, matka pochádzala z východného Slovenska. Pôvodne sa chcel dať k námorníctvu, ale vstupná prehliadka odhalila (našťastie pre svetovú kinematografiu) farbosleposť. Po ukončení hereckej školy si Newmana rýchlo našiel Hollywood, prvý úspech prišiel s filmom Niekto tam hore ma má rád (1956). Postupne si vybudoval imidž drsného, ale romantického hrdinu.


Mohlo by vás zaujať: Elegán Josef Abrhám: Dôvod, prečo si vybral herectvo, vás pobaví


Šťastný rodinný život Newman prežil od roku 1958 po boku svojej druhej ženy, herečky Joanne Woodwardovej (84). S držiteľkou Oscara za psychologickú drámu Tri tváre Evy sa zoznámil pri nakrúcaní snímky Dlhé, horúce leto. Mali spolu tri dcéry. Ich na filmovú branžu netypicky dlhý zväzok Newman rád komentoval slovami: "Prečo by som chodil niekam na hamburger, keď mám doma šťavnatý steak?" S prvou ženou Jacqueline Witteovou mal potom dve dcéry a syna.

Spolu so svojím parťákom Robertom Redfordom, s ktorým si zahral v dvoch nesmrteľných filmoch, patril Newman k legendám, ktoré dokážu starnúť s noblesou. Navrhol si sám aj epitaf: "Tu leží Paul Newman, ktorý zomrel ako chudák, pretože mu zhnedli oči".

Zdroj: ČTK 

Foto: internet

Tagy: Paul Newman

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov