Tragédia, ktorá všetko zmenila: Brandon Lee by oslavoval päťdesiatku

Brandon Lee
01.02.2015Herci a herečkyAmerický herec Brandon Lee by sa v nedeľu 1. februára dožil 50 rokov.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Syn legendárneho bojovníka Brucea Leeho zomrel ako dvadsaťosemročný pri nakrúcaní filmu Vrana (1994), keď sa do zbrane použitej v akčnej scéne dostal ostrý náboj. Snímka bola na jeho pamiatku dokončená, ale mladý herec premiéru svojho najúspešnejšieho filmu už nevidel.


Mohlo by vás zaujať: Dračí život Brucea Leeho: Toto ste o ňom nevedeli


Brandon Bruce Lee sa narodil 1. februára 1965 v Oaklande v americkej Kalifornii. Jeho otec Bruce Lee sa stal legendou svetovej kung-fu kinematografie. Syn po slávnom otcovi zdedil lásku k bojovým umeniam i herectvu. Po záhadnej smrti Brucea Leeho v roku 1973 sa vtedy osemročný Brandon spoločne s matkou a sestrou presťahovali do Seattlu a neskôr do Los Angeles.

Kvôli častým problémom so správaním vystriedal mladý Lee niekoľko stredných škôl, aby sa nakoniec v osemnástich presťahoval do New Yorku, kde začal navštevovať kurzy herectva na renomovanej umeleckej škole Lee Strasberga. Neskôr študoval na bostonskej Emerson College a popri štúdiu sa zdokonaľoval v bojových umeniach kung-fu a thajskom boxe. Nádejný herec bol členom umeleckého spolku American New Theatre.


Mohlo by vás zaujať: Krvavá daň za nakrúcanie: Desať najtragickejších nehôd v dejinách filmu


Po návrate do Los Angeles dostal Brandon Lee prvú hereckú príležitosť v televíznom filme Kung Fu (1986) po boku veterána Davida Carradineho. Nasledovala hongkonská snímka Legacy of Rage (Dedičstvo vášne, 1986) a vedľajšia úloha vo filme Showdown in Little Tokyo (Zúčtovanie v malom Tokiu, 1991).

V roku 1992 odmietol ponuku na účinkovanie v životopisnom filme o jeho otcovi s názvom Dragon: The Bruce Lee Story (Dračí život Bruca Leeho, 1992). "Je to pre mňa príliš osobné, bolo by to šialené," zdôvodnil vtedy svoje odmietnutie. Dvere k hviezdam Hollywoodu akými boli Steven Seagal či Jean-Claude Van Damme sa mu otvorili s kasovým trhákom Rapid Fire (Rýchly ako blesk, 1992).


Mohlo by vás zaujať: Drogy, lieky a alkohol: Týchto slávnych hercov zabila chémia!


Svoju poslednú úlohu si Brandon Lee zahral v temnom gotickom thrilleri The Crow (Vrana, 1993) natočenom na motívy komixového románu. Predpokladal, že sa bude jednať o zlomové dielo jeho filmografie. Stvárnil rockového gitaristu Erica Dravena, ktorý sa vracia zo záhrobia, aby pomstil svoju smrť a znásilnenie svojej snúbenice.

Práce na filme plnom mystiky a akčných scén údajne sprevádzali viaceré nehody a nešťastné udalosti. Pri nakrúcaní úvodnej scény filmu 31. marca 1993 bol Brandon Lee postrelený presne podľa scenára, ale zbraňou omylom nabitou ostrými nábojmi. Zranenia boli smrteľné.


Mohlo by vás zaujať: Energický Jackie Chan: Od kaskadéra až po hviezdnu akčných filmov!


Napriek úsiliu lekárov v nemocnici mladý herec vo veku 28 rokov ešte v ten istý deň zomrel. Filmový pás s tragickou scénou bol zničený a scéna opäť nakrútená s dvojníkom a pomocou digitálnych trikov. Film uvedený do kín v nasledujúcom roku (1994) dosiahol mimoriadny komerčný úspech. V čase svojej smrti mal mladý herec v rukách zmluvy na niekoľko ďalších filmov. Jedným z nich mala byť filmová verzia jednej z najpopulárnejších počítačových hier histórie Mortal Kombat (1995).

Zdroj: TASR 

Foto: tuxboard.com, SITA

Tagy: Brandon Lee

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov