Teória všetkého konečne v kinách: Zo slávneho fyzika mal byť lekár

Stephen Hawking
25.02.2015Herci a herečkyVýznamne prispel k rozvoju viacerých odborov, ako je kozmológia, kvantová fyzika či matematika. Je jedným z najznámejších vedcov vôbec a zároveň sa objavil v množstve filmov či seriálov. Stephen Hawking – fyzik, ktorý si vyslúžil autobiografický film.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Britský teoretický fyzik Stephen William Hawking sa narodil v Oxforde 8. januára 1942. Tam sa z Londýna presťahovali jeho rodičia ešte skôr, ako sa narodil. Matka bola politička a otec pracoval v medicínskom výskume. Práve na prianie otca začal Stephen študovať medicínu, kde ale prejavil väčší záujem o matematiku, chémiu a fyziku. Vďaka excelentným výkonom bol prijatý na Oxfordskú univerzitu a začal sa venovať fyzike.


Stephen Hawking tvrdí, že ľudstvo je na pokraji pádu: Toto všetko nás ohrozuje!


V roku 1963 sa dostal na vytúžený Cambridge, kde si spravil doktorát a stal sa stálym členom univerzity. Neskôr opúšťa Astronomický inštitút a odchádza na oddelenie aplikovanej matematiky a teoretickej fyziky. V roku 1979 sa stáva Luskasiánskym profesorom, ako bol kedysi Isaac Newton.

Od roku 1968 sa pohybuje len pomocou vozíčka a od roku 1985 komunikuje len pomocou špeciálneho počítača. To všetko kvôli amyotrofickej laterálnej skleróze, ktorou trpí už od začiatku štúdií na Oxforde. Napáda jeho nervový systém a podľa lekárov nemal žiť dlhšie ako dva roky. Táto prognóza lekárom našťastie nevyšla, takže sa z neho mohla stať hviezda svetového formátu nielen v oblasti kozmológie, kvantovej gravitácie či fyziky, ale stal sa známym aj v oblasti filmu či seriálov.

V roku 2004 sa podieľal na tvorbe televízneho seriálu Hawking: Pátranie po začiatku časov. Krátko sa objavil v Star Treku aj v seriáli Simpsonovci či vo Futurame. Nejeden raz si zahral v sitkome Teória veľkého tresku (napríklad aj v poslednej sérii, kedy z nudy trolloval Sheldonov výskum). Na tom vidno, ako si tak kvalitný profesor dokáže spraviť srandu aj sám zo seba.


Obsadenie novej bondovky už dnes: Splní sen slávnemu fyzikovi?


Neuveriteľný fyzikov život zmapoval aj najnovší film Teória všetkého, v ktorom Stephena Hawkinga stvárnil Eddie Redmayne, teraz už držiteľ Oscara. Príbeh sa začína, keď má mladý študent perfektne rozbehnutý život, v diaľke krásnu budúcnosť, množstvo priateľov, obdivovateľov aj priateľku, ktorej láska mu koniec koncov zachránila život. Presne v tom čase sa totiž dozvedá nemilosrdnú diagnózu...


Za výroky si zaslúžia Oscara: Takto hviezdy perlili na udeľovaní cien


Čo by ste ešte mali o Teórii všetkého vedieť?

  • Film zrejme dostatočne vystihol celú situáciu, keďže samotný Stephen Hawking po jeho zhliadnutí povedal: „V niektorých momentoch som mal pocit, že sa pozerám sám na seba."
  • Všetky Hawkingove repliky pomocou elektronického hlasového stimulátora prerábali, keďže ich po tom, ako si film pozrel, nahovoril sám fyzik.
  • Rovnako ako profesor, aj jeho predstaviteľ Eddie Redmayne navštevoval Univerzitu v Cambridge.
  • Jane Hawking sa nedala nalomiť na spoluprácu tak rýchlo, pretože scenáristom trvalo tri roky, kým súhlasila s filmovou adaptáciou svojej knihy. Zároveň sa prípravy natiahli aj kvôli hlavnému scenáristovi, ktorému trvalo 10 rokov, kým sa jeho scenár dostal na plátno.

Zdroj: telkac.sk  ČSFD  internet 

Foto: SITA

Tagy: Stephen Hawking Eddie Redmayne Teória všetkého The big bang theory

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov