Fanúšikovia Star Treku smútia: Zomrel legendárny kapitán Spock

Leonard Nimoy
28.02.2015Herci a herečkyAmerický herec Leonard Nimoy, predstaviteľ kultovej postavy Spocka z televízneho sci-fi seriálu i celovečerných filmov Star Trek, skonal včera ráno miestneho času doma vo štvrti Bel Air v kalifornskom Los Angeles vo veku 83 rokov.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Denníku The New York Times smutnú správu potvrdila jeho manželka Susan Bay Nimoy. Príčinou jeho úmrtia bola chronická obštrukčná choroba pľúc, o ktorej verejne prehovoril vlani. „Pred tridsiatimi rokmi som prestal fajčiť, no nebolo to včas. Mám chronickú obštrukčnú chorobu pľúc. Starký odkazuje, prestaňte s tým hneď teraz!“ odkázal vtedy svojim priaznivcom prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter.


Najlepšia sci-fi postava v dejinách filmu: Uhádnete, kto sa ňou stal?


Leonard Nimoy sa narodil 26. marca 1931 v Bostone. Vo filme debutoval ako 20-ročný v snímke Queen for a Day (1951). Nasledovalo akčné sci-fi Zombies of the Stratosphere (1952), kde stvárnil marťana Naraba, čo predznamenalo jeho hereckú budúcnosť. V rokoch 1953 - 1955 slúžil v armáde, neskôr hosťoval vo viacerých seriáloch.

V roku 1964 si zahral v pilotnom filme seriálu Star Trek, televízia NBC ho však odmietla, pretože vraj „vyžadoval priveľa premýšľania“. Napokon vznikol ďalší pilot a Leonard Nimoy v úlohe pána Spocka sa stal jediným protagonistom, ktorý si zahral aj v druhom pokuse. Po schválení výroby si Nimoy úlohu prvého dôstojníka z planéty Vulkán zopakoval, čo mu tri roky po sebe vynieslo nomináciu na Primetime Emmy. Hoci mal seriál nízku sledovanosť a televízia NBC zastavila výrobu po troch sezónach, zo Star Treku sa v 70. rokoch stal fenomén, ktorý viedol k nakrúteniu série filmov (1979 - 1991). V nich si zahrali pôvodní protagonisti, Nimoy sa okrem účinkovania podieľal na réžii dvoch, Star Trek III: Hľadanie Spocka (1984) a Star Trek IV: Cesta domov (1986). Postava Spocka k nemu tak „prischla“ natrvalo, naposledy sa v tejto úlohe ukázal v snímke Star Trek: Do temnoty z roku 2013. 

Medzi jeho ďalšie herecké počiny patria napríklad stvárnenie Parisa v seriáli Mission: Impossible (1966 - 1973) či Williama Bella v seriáli Hranice nemožného, známeho aj pod názvom Fringe (2008 - 2013). Režíroval aj úspešnú komédiu Traja muži a nemluvňa (1987).


Tretiemu Star Treku stále chýba režisér: Roberto Orci ho nenakrúti


Nimoy sa okrem herectva venoval aj iným druhom umenia. Je autorom siedmich zbierok básní i dvojzväzkovej autobiografie I Am Not Spock (1975) a I Am Spock (1995). Vydal tiež päť hudobných albumov Leonard Nimoy Presents Mr. Spock's Music From Outer Space (1967), Two Sides of Leonard Nimoy (1968), The Way I Feel (1968), The Touch of Leonard Nimoy (1969) a The New World of Leonard Nimoy (1970). Zaujímal sa aj o fotografovanie.

Počas života sa dvakrát oženil. Prvou manželkou mu od roku 1954 bola herečka Sandra Zobe, s ktorou mal dve deti. Rozviedli sa v roku 1987 a Nimoy si neskôr vzal kolegyňu Susan Bay. Počas života sa aktívne podieľal na živote v židovskej komunite, dokázal písať a čítať v jidiš. Bol tiež pilotom a vlastnil lietadlo. 

Zdroj: SITA  TASR 

Tagy: Star Trek Leonard Nimoy Spock

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov