Zbožňovaný Robert De Niro: Začiatky v gangu, na piedestále ako mafián

V pripravovanom projekte The Irishman sa stretnú Robert De Niro, Martin Scorsese a Al Pacino
11.03.2015Herci a herečkyMá talianskych, írskych, francúzskych a nemeckých predkov. V detstve bol členom pouličného gangu a robil neplechu, v dospelosti sa stal jedným z najlepších hercov všetkých čias. Je tak obľúbeným, že mu jedna dievčenská kapela zložila pieseň. Dámy a páni, Robert de Niro.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Uznávaný americký herec sa narodil v roku 1943 v New Yorku. Môžeme povedať, že umelecké vlohy zdedil po otcovi, ktorý bol uznávaným expresionistickým maliarom. Výchovy z jeho strany sa však malému Robertovi veľmi nedostalo, pretože jeho rodičia sa rozviedli, keď mal iba dva roky, a tak sa oňho starala prevažne matka, takisto maliarka. De Niro sa k herectvu dostal zaujímavým spôsobom. Ako desaťročný bol súčasťou lokálnej produkcie Čarodejníka z krajiny Oz. V poslednom ročníku strednej školy sa rozhodol s ňou skončiť a nastúpiť na hereckú školu Stelly Adler. Samotné herectvo De Niro úsmevne charakterizoval ako "lacný spôsob, ako robiť veci, ktoré by sme sa inak neodvážili."


Mohlo by vás zaujať: Mafiánsky príbeh plný legiend: Hrdinami Al Pacino či Robert De Niro


Atypický bol aj De Nirov prístup ku konkurzom. Mladík na ne prišiel s portfóliom obvykle 25 fotiek, na ktorých bol v rôznom preoblečení, aby dokázal, že nie je iba obyčajným etnickým hercom. Prvú veľkú úlohu mu priniesol rok 1968, keď s Brianom de Palmom spolupracoval na komédii Greetings. Prelom v kariére talentovaného umelca, ktorý dokáže zahrať nesmierne komplexné postavy s neistými motívami, však znamenal až rok 1973. V ňom sa objavil v dvoch oceňovaných filmoch. V športovej dráme Bang the Drum Slowly stvárnil smrteľne chorého hráča bejzbalového tímu, krimi dráma Špinavé ulice Martina Scorseseho ho zas zobrazila ako pouličného bitkára.

Nová hviezda filmového sveta stúpala závratnou rýchlosťou. Za fantastické stvárnenie mladého Vita Corleoneho v kritikmi cenenom filme Krstný otec 2 získal dokonca Oscara ako najlepší herec vo vedľajšej úlohe. Nasledovala dráma Taxikár (1976), kde zažiaril ako Travis Bickle, pomstychtivý vodič taxíka, no tentokrát ho najcennejšia soška iba tesne minula. Nominácie sa mu ušli aj za filmy Lovec jeleňov (1978) a Zúriaci býk (1980), pričom v premiérového Oscara za najlepšieho herca v hlavnej úlohe získal za druhý menovaný. V komerčne neúspešnom, no kritikmi zbožňovanom športovom príbehu zahviezdil ako boxer Jake La Motta.


Mohlo by vás zaujať: Príbeh muža, ktorý zabil Mŕtve more: Pochopíte, prečo je Chuck legendou!


De Niro aj v ďalších rokoch pokračoval v hereckom koncerte a jeho popularita narastala. Účinkoval napríklad v snímkach Kráľ komédie, Vtedy v Amerike, Nepodplatiteľní, a ďalšom majstrovskom kúsku Martina Scorseseho Mafiáni (1990). Z gangsterky jeho "dvorného" režiséra sa stal kult a hoci za svoj výkon De Niro nedostal žiadnu cenu, mrzieť ho to nemuselo. Rok 1993 priniesol jeho režisérsky debut v podaní Príbehu z Bronxu, v deväťdesiatych rokoch svoje kvality predviedol aj vo filmoch ako Neľútostný súboj, Casino či Preber si to.

V poslednej dobe je De Niro známy aj vďaka úlohe príliš starostlivého otca a bývalého agenta CIA v sérii komédii s Benom Stillerom Jeho foter, to je lotor. Naposledy ohúril ako otec psychicky ťažko pokúšaného Bradleyho Coopera v romantickej dráme Terapia láskou z roku 2012. Populárnemu hercovi v roku 2003 diagnostikovali rakovinu prostaty, s ktorou si ale poradil. Momentálne je druhýkrát ženatý, pričom zo všetkých vzťahov má štyroch synov.

Zaujímavosti

  • V roku 1988 odmietol ponuku účinkovať vo filme Martina Scorseseho Posledné pokušenie Krista. Nešlo však o žiaden problém s režisérom - De Niro totiž dodnes účinkoval v ôsmich jeho snímkach.
  • Jeho detská prezývka znela "Bobby Milk" (Bobby Mlieko). Už ako dieťa bol vysoký a najmä bledý rovnako ako obľúbený nápoj.
  • Kvôli úlohe v športovej dráme Zúriaci býk pribral 27 kilogramov jedením zmrzliny a špagiet.

  • Aby vernejšie stvárnil Vita Corleoneho v Krstnom otcovi 2, štyri mesiace sa učil po sicílsky. V tomto dialekte boli vo filme aj takmer všetky jeho dialógy.
  • Keď sa pripravoval na rolu šialeného Maxa Cadyho v krimi-thrilleri Mys hrôzy (1991), svojmu zubárovi zaplatil, aby mu pokazil zub. Iróniou je, že neskôr sa musel plesnúť po vrecku ešte viac, aby mu ho napravil do pôvodného stavu.
  • Ikonická scéna z filmu Taxikár (1976), v ktorej sa vedie monológ sám so sebou, nebola plánovaná. Pôvodne sa iba mal na seba pozrieť do zrkadla a čosi zamrmlať.

  • Spoluvlastní newyorskú celebritnú reštauráciu Nobu.
  • Diváci britskej televíznej stanice Channel 4 ho zvolili za druhého najlepšieho herca všetkých čias. Prvým bol Al Pacino.
  • V piesňach ho spomínajú škótsky muzikant Finley Quaye, anglická speváčka PJ Harvey, Kanaďan Weird Al Jankovic, bradatí rockeri ZZ Top či Jay Z a Alicia Keys. Britská popová kapela Bananarama dokonca pieseň o ňom zložila.

Zdroj: telkac.sk 

Foto: SITA

Tagy: Robert de Niro

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov