Legendárnych 30 prípadov majora Zemana: Ľudí pohoršujú dodnes!

30 prípadov majora Zemana
16.04.2015TelevíziaLen máloktorý český seriál rozpútal po novembri 1989 tak vášnivé diskusie a vzbudil takú vlnu rozhorčenia ako 30 prípadov majora Zemana. Dielo režiséra Jiřího Sequensa je totiž preniknuté komunistickou ideológiou a dodnes môže slúžiť ako názorná ukážka propagandy.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj


Seriál, ktorého prvý diel sa na obrazovkách objavil 18. apríla 1975, vznikol k 30. výročiu vzniku Zboru národnej bezpečnosti. A príslušníci komunistickej polície tiež mali veľký vplyv na písanie scenára.

V úvodnom dieli, nazvanom Smrť pri jazere, sa televíznym divákom prvýkrát predstavil hlavný hrdina celej 30-dielnej série, mladý člen SNB Jan Zeman. Zásadový príslušník v podaní Vladimíra Brabca sa počas troch dekád z obyčajného policajta vypracoval až na eso pražskej kriminálky, počas kariéry sa pritom potýkal nielen s obyčajnými zločincami, ale aj politickými protivníkmi. Veľký dôraz kládli tvorcovia seriálu najmä na udalosti roku 1968, ktorým venovali dokonca tri diely.

V mnohých častiach si scenáristi na čele so Sequensom - ktorému sekundoval nielen dramaturg Jiří Procházka, ale aj pracovníci rozviedky či tlačového odboru Federálneho ministerstva vnútra - vybavovali účty s ideovými nepriateľmi komunistickej strany. Častým terčom bola katolícka cirkev, bývalí nacisti skrývajúci sa pred spravodlivosťou v západnom Nemecku či Južnej Amerike alebo agenti tajných služieb, ohrozujúci pofebruárové Československo. Zabudnutí nezostali ani predstavitelia alternatívnej kultúry.


Najlepšie české krimi a detektívky: Napätie, tajomno, ale aj humor


Major Zeman má dodnes rad fanúšikov, ktorí poukazujú na jeho údajné filmové kvality a zároveň sa pokúšajú znižovať význam ideologického podfarbenia seriálu. To je však silné, účelové ohýbanie dejín sa dá nájsť nielen v dielach, kde hrá politika dôležitú úlohu (Hon na líšku alebo Vrah sa skrýva v poli), ale aj tam, kde je námet na prvý pohľad politiky prostý.

Je tomu tak napríklad aj v legendárnej Studni, až hororovo ladenom príbehu vraždy v rodine, ktorý ale obsahuje narážky odsudzujúce rok 1968.

Z pohľadu dnešného diváka - ale tiež napríklad z pohľadu človeka znalého československých filmových detektívok z 60. rokov a 70. rokov - pritom neobstoja ani často používané tvrdenia o remeselnej kvalite seriálu. Cez veľké finančné prostriedky totiž pôsobí 30 prípadov majora Zemana občas až parodicky. Nájdu sa síce aj diely vyslovene dobrodružné (najmä špionážna dvojepizóda Rukojemníci v Bella Vista a Posolstvá z neznámej krajiny), niekedy ale Zeman odhalí zločinca skôr náhodou, ako vďaka detektívnej prácu.

V 30 epizódach, ktoré pokrývajú obdobie rokov 1945 až 1973, avšak nechýbajú ani aj tie, ktoré povesti o dôstojnej detektívke predsa len spĺňajú - napríklad Kvadratúra ženy, inšpirovaná vraždou z počiatku 50. rokov. Pôvodná idea seriálu k výročiu vzniku SNB pritom počítala práve s tým, že v ňom budú najzaujímavejšie a najznámejšie povojnové kriminálne prípady. Nápad sa ale začal meniť, z plánovaných desiatich dielov bolo najprv 13, potom 28 a nakoniec 30, a navyše začala hrať veľkú rolu politika.


Česká Sanitka vyrazila pred 30 rokmi: Kultový seriál nemal ľahký štart


Seriál, ktorého sa vo finále ujal skúsený režisér vacátkovských hriešnych ľudí mesta pražského Jiří Sequens, ale neservíroval divákom politické oznámenia vždyc otvorene. Oveľa častejšie boli totiž podprahové vnímanie, často kombinujúce reálny predobraz s ideologickým zafarbením. Inšpiráciu skutočnými udalosťami, v scenári prekrútenými, možno ľahko odhaliť napríklad v epizóde Strach (prípad bratov Mašínovcov) alebo v Mimikrách (undergroundoví hudobníci kombinovaní s únoscami lietadla).

Práve kvôli ideologickému ovplyvneniu nebol seriál po roku 1989 dlho reprízovaný, Česká televízia ho do programu zaradila až v roku 1999. Uvedenie doplnila vysvetľujúcimi dokumentmi a besedami, napriek tomu ale zožala kritiku od jednotlivcov aj organizácií na čele s Konfederáciou politických väzňov. Neskoršie reprízy na komerčných televíziách, naposledy na TV Barrandov - už ale takú pozornosť nepritiahli. Seriál tiež, podobne ako rad ďalších prednovembrových diel, vyšiel úspešne aj na DVD.


Žijeme si svoj Discopříběh: 7 vecí, ktoré ste o filme nevedeli


Major Zeman (hrdina sa ale mohol volať aj Hurych, Herych či Horák) má tiež skalných fanúšikov, ktorí organizujú napríklad stretnutie s hercami. A objavili sa dokonca úvahy o natočení pokračovania seriálu, zatiaľ ale zostalo vždy len u nápadu. Na druhú stranu vzniklo aj niekoľko kritických štúdií, najznámejšou z nich je rozsiahla kniha Daniela Ružičky nazvaná Major Zeman - propaganda alebo krimi? V nej je podrobne popísané napríklad pozadie vzniku seriálu alebo spory, ktoré medzi sebou viedli jeho tvorcovia.

Zdroj: ČTK 

Foto: Česká televize

Tagy: 30 prípadov majora Zemana Jiří Sequens Vladimír Brabec

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov