Čechov a Slovákov baví už desaťročia: Karel Šíp prekročil prah 70-ky

Karel Šíp
02.06.2015TelevíziaČeský spevák, textár, humorista a moderátor Karel Šíp sa v pondelok 1. júna dožil 70 rokov.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Do povedomia verejnosti vstúpil ako moderátor úspešného televízneho programu Hitšaráda, ktorý moderoval spoločne s hudobným skladateľom Jaroslavom Uhlířom. Diváckej obľube sa tešila i jeho javisková verzia Šaráda hitů a neskôr aj ďalší televízny program Galasuperšou. V roku 1971 založil hudobnú skupinu Faraon, v ktorej pôsobil a hral na basovú gitaru.

Karel Šíp sa narodil 1. júna 1945 v českej Prahe do umeleckej rodiny operetného herca a speváka. Po skončení štúdia produkcie na Strednej priemyselnej škole filmovej v Čimeliciach (1963) desať rokov pracoval ako produkčný v Československej televízii. S hudbou začínal ako basový gitarista v skupine Faraon, ktorú založil v roku 1970. Hrala jednoduché melodické pesničky a bola prvou, ktorá začala v bývalom Československu bubblegumovú vlnu. V roku 1972 prišiel do skupiny spevák Jiří Schelinger a Jaroslav Uhlíř ako klavirista.


FOTO Veľkofilm s krásnou Táňou Pauhofovou: Z tohto Hitlera ide strach!


Až pred dvoma rokmi sa pritom Šíp dozvedel o svojich koreňoch, to vďaka televíznej relácii Tajomstvo rodu. Jeho otec Karel Hugo spočiatku vyrastal u pestúnov, k vlastnej matke sa vrátil až na prahu puberty. Bol totiž nemanželské dieťa - a ako sa ukázalo pri natáčaní, jeho otcom bol obchodník židovského pôvodu Benno Bacher. Ten tesne pred okupáciou stačil opustiť Československo, po ňom sa podarilo uniknúť aj jeho synom. Až predvlani tak Karel Šíp zistil, že má v Amerike dvoch strýkov.

V Uhlířovi získala kapela aj autorské zázemie, v priebehu dvoch rokov nahrali viacero úspešných skladieb, medzi nimi Dráty pletací, Boty děravý, Šlapací kolo či René, já a Rudolf. V januári 1974 Schelinger odišiel do skupiny Františka Ringo Čecha a Faraon sa na čas rozpadol. Pokračovali v roku 1976, pričom táto dvojica spolupracovala so skupinou predovšetkým autorsky. Spolu s Jaroslavom Uhlířom vytvoril Šíp v roku 1978 úspešný televízny program Hitšaráda, ktorý mal aj svoju javiskovú verziu s názvom Šaráda hitů a neskôr aj ďalší televízny program Galasuperšou, na ktorý potom nadviazala Galašaráda. Záznamy najlepších vystúpení z týchto programov vyšli v roku 1985 na LP Šíp a Uhlíř v Hitšarádě a v roku 1987 na videokazete Šíp a Uhlíř v Galasuperšou.

Ako moderátor zabával publikum vo viacerých silvestrovských televíznych estrádach aj v zábavných show Horoskopičiny, Skopičiny alebo Rozjezdy pro hvězdy. O jeho moderátorských kvalitách svedčí zisk niekoľkých cien Tý Tý v kategóriách Osobnost televizní zábavy a Pořad roku.
Objavil sa i na striebornom plátne vo filmoch Vrchní, prchni! (1980), Líbáš jako Bůh (2009), či Probudím se včera (2012).

"Som asi rodený exhibicionista, takže na javisku sa cítim ako ryba vo vode ... Asi to bude nejaká úchylka," povedal niekdajší televízny produkčný. Sklony asi zdedil po otcovi, náruživom ochotníkovi, ktorý sa po vojne uchytil u profesionálneho divadla najprv v Tepliciach a neskôr v Ostrave. "Keď hovoríte inak ako miestni, tak ste čierna ovca," spomínal Šíp na detské roky. Narodil sa v Prahe krátko po konci vojny ako Karel Feuerfeil, v dobovej atmosfére sa ale celá rodina premenovala.


Legendárny Jack Nicholson: Tipnite si, koľko mal za život žien


Prácu si dnes môže Karel Šíp vyberať. "Robím len veci, ktoré chcem. Považujem za dôležité, že ma nič nenúti robiť veci, ktoré by som robil nerád a musel ich robiť len z finančných dôvodov," povedal v jednom rozhovore Šíp.

V súčasnosti populárny zabávač moderuje v Českej televízii obľúbenú zábavnú talkshow Všechnopárty, kam si pozýva známe osobnosti. V roku 2012 vydal Karel Šíp knihu s názvom "Bavič", ktorá predstavuje autobiografické spracovanie toho, čo si zo svojho doterajšieho života pamätá a čo považuje za dôležité.

"Nemám rád, keď po mne niekto chce, aby som bol veselý a hlučný v krčme ... Netúžim ľudí baviť za každú cenu, je to jednoducho moja práca. Rád si od nej tiež oddýchnem," povzdychol si trochu nad osudom zabávača Šíp, mimo iné autor textu futbalovej hymny s refrénom "Už sme tam, už sme tam, český futbal žije, hore, hore, hore do Anglicka," ktorý napísal pred pamätným Eurom 1996. Futbal je jeho vášeň - dal peniaze na prežitie klokanov a medzi jeho obľúbené relácie patrí seriál Okresný přebor.


Slovenské klenoty Vianoc: Toto sú naše najlepšie sviatočné filmy


Tak, ako Šíp podedil umelecké sklony po otcovi, preniesli sa tieto gény aj na jeho mladšieho syna. "Honzíka baví muzika, chodí na gitaru a povedal si ešte o piáno," zveril sa Šíp pred dvoma rokmi o talente potomka, ktorého má so svojou druhou manželkou, o tri desaťročia mladšia Ivou. S tou sa zoznámil v roku 2001 na jednom televíznom natáčaní, keď bol Šíp ešte ženatý so speváčkou Marcelou Holanová. Manželstvo, z ktorého má staršieho syna Karla, vtedy ale už smerovalo k rozvodu.

Zdroj: TASR  ČTK 

Foto: Youtube

Tagy: Karel Šíp

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov