Vtipné hlášky komentátorov: Ako to mohli vypustiť z úst v priamom prenose?

17.08.2017TelevíziaSvojím hlasom sprevádzajú športové prenosy najrôznejšieho druhu. Povolanie komentátora však má aj úskalia. Vedeli by o tom hovoriť známi muži spoza mikrofónu, ktorým sa neraz podarilo vysloviť legendárnu hlášku.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Pavol Gašpar

Komentátor, ktorého špecialitou sú hokejové zápasy, je známy trefnými výrokmi. Aj keď sú významové prehrešky v jeho slovníku zriedkavou záležitosťou, divákov vie napriek tomu vždy pobaviť zaujímavým prirovnaním či opisom situácie.

1. "Maďari sú zoradení na svojej modrej čiare, je ťažké to preraziť, tu by sa zišla pomoc Chucka Norrisa." (v zápase MS Slovensko - Maďarsko)

2. "Naša obrana momentálne pracuje v operačnom systéme Windows, čiže okná." (prípravný zápas Slovensko - Lotyšsko)

3. "Odstrčil puk od seba ako prísny abstinent poldecák." (reakcia na zákrok brankára Jána Laca)

4. "Štatistiky sú ako bikiny, ukážu veľa, ale to najpodstatnejšie nie."

Ivan Ňiňaj

Obľúbený komentátor bol známy najmä svojimi preklepmi, ktoré diváci vždy brali so širokým úsmevom. Ivan Ňiňaj občas použil mimoriadne nelogické kombinácie, až diváci zabudli pozerať športový prenos a sústredili sa skôr na komentár.

1. "Puk zastavila až kovová konštrukcia z umelej hmoty."

2. "Vraciame sa do zaplnenej arény. Alebo ani nie celkom plnej. Vlastne je skoro prázdna."

3. "Čas bude pre nás teraz plynúť strašne pomaly, pomalšie ako zúfalec, pokúšajúci sa plávať v mede."

4. "Na ľade máme Vaica s krídlami." (hokejista Ľubomír Vaic)

5. "Teraz Afinogenov ukázal, ako nedať to, čomu sa hovorí, že sa nedá nedať. Ale na tomto ľade sa dá nedať aj to, čo sa dá dať."

6. "A Halák má na prilbe Vlada Dzurillu a Jánošíka, postavy z našej mytológie."

7. "A tu vidíme ako Kanaďania inkasujú gól do americkej bránky."

8. "Bielorusi nedali gól, hoci ho takmer dali."

Trapasy športových komentátorov v priamom prenose: Alkohol, vulgarizmy či vytočený Kozák!

Karol Polák

Zlatá generácia komentátorov vyniesla na vrchol práve Karola Poláka. Legenda všetkých mužov za mikrofónom sa stala stelesnením tohto remesla v Československu. Niektoré výroky doslova zľudoveli a navždy vošli do dejín.

1. „Manfred Kokot víťazí suverénnym spôsobom a vážení športoví diváci, pozor! Máme tu nový halový svetový rekord! Úžasné... a kde sú naši kokoti, no kde sú? Hlboko v poli porazených...“ (Počas halových MS v atletike v roku 1973) 

2. "Už ste chvíľu spolu s nami na Tehelnom poli a ja, keďže mám v ruke mikrofón, si pripadám trocha ako taký funebrák sediaci na kozlíku pohrebného voza a šibajúc do koní." (Pred baražovým zápasom Slovensko - Španielsko o MS 2006, v prvom zápase sme prehrali 5:1)

3. „Prší, prší, len sa leje, výsledok je bez nádeje.“ (Pred druhým polčasom vyššie spomínaného zápasu)

4. „Aj tie najkrajšie nohy sa niekde končia.“ (Počas komentovania krasokorčuľovania žien)

Robert Záruba

Ikona českého komentovania vždy vytiahne eso z rukáva. Jeho prioritou je hokej, ale vzťah má aj k iným športom. Aj keď dbá na serióznosť, z času na čas použije naozaj obdivuhodne vtipné spojenia.

1. "Rachna, kachna to to letělo.“ (Český hokejista Karel Rachůnek vyrovnal presnou strelou na 2:2)

2. "Tak a pořadatelé vykouzlili číslo 3383 diváků a diváci bučí. My se ale můžeme jenom smát, protože tolik lidí tu zcela určitě není. Možná počítali i nákupní centrum vedle haly, jinak nevím." (Reakcia na slabo zaplnenú arénu počas MS 2012 vo Švédsku a Fínsku)

3. "Ručínský to má rád u pravého mantinelu." (Počas zápasu českej reprezentácie)

4. "Už se zdálo, že na téhle zahrádce sklízet nebudeme, ale řepíkatý celer vykvetl v pravou chvíli." (po vyrovnávajúcom góle Michala Řepíka na MS 2016)

VIDEO Kráľ odborných výrazov v akcii: Laco Borbély rozpráva príhodu s právnikom!

Jaromír Bosák

Český futbalový expert prináša pre divákov nevšedný zážitok v podobe dokonalých hlášok. Mnohí pred televízormi vyslovene čakajú, čo zase tento komentátor vypustí z úst. Na oplátku vždy niečo vymyslí, svoje o tom vedia aj slovenskí futbalisti.

1. "Úúúúúúú, to byl pane zákrok! Tak ten bych nepřál ani nejlepšímu příteli mé ženy!"

2. "Slovenská falanga se vrhla do útoku s vervou hladových Haiťanů. Šesták se snažit prorazit jako panic na folkovém koncertě, ale Hamšíka nenachází."

3. "Slovenský buldozer drtí soupeře víc jak hospodářská krize. Štrba nachází Hološka, Hološko napřáhl nohu snad až na vlastní rameno a střílí-GÓÓL!"

4. "A toto mělo s fotbalem asi tolik společného, jako čabajka s racionální výživou."

5. "Tak po tomto zákroku by si mohl golman zazpívat: Mám jednu ruku dlouhou...."

6. "A netrefí se a netrefí. Co tomu asi říká manželka?"

Laco Borbély

Aj keď je iba spolukomentátorom, počas priamych prenosov z futbalovej Ligy majstrov, Európskej ligy alebo reprezentácie často preberá hlavnú úlohu. Na jeho vyjadrovacie schopnosti však takmer vždy potrebujete slovník odborných výrazov.

1. “Gro totálnej defenzívy postavíme na prepracovanej alokácii obranných pavučiniek v synergii s pressingovým dogmatizmom a v symbióze s postulátom hermetickej obštrukcie tak, aby nedošlo k invazívnej penetrácii izolácie nášho pokutového územia..”

2. “Mám rád diagonálne prihrávky cez strednú vertikálu do pravej vertikály s finálnym centrom do gólovej príležitosti.”

3. “Ja z pozície nezaujatého futbalového diváka s dôrazom najmä na vizuálny faktor diania na ihrisku empiricky primárne preferujem moderný prototyp suicidálnych útočníkov.”

4. Herné metamorfózy, prihrávková obsesia, tímové spirity boli inkoherentné - aj tieto spojenia vyšli z úst Laca Borbélyho

Zdroj: telkáč 

Foto: Koláž Telkáč

Tagy: Ivan Ňiňaj Laco Borbély Pavol Gašpar Robert Záruba Jaromír Bosák Karol Polák

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov