Slovenskom otriasla smrť talentovanej režisérky (†30): Kto bola vlastne Mária Rumanová?

Mária Rumanová
06.09.2019TelevíziaMinulý pondelok preletela celou krajinou mimoriadne smutná a šokujúca správa. Vo veku 30 rokov zomrela režisérka a scenáristka Mária Rumanová. Mladá filmárka spáchala samovraždu.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Mária Rumanová sa narodila 22. februára 1989. Absolvovala štúdium v Ateliéri dokumentárnej tvorby FTF VŠMU v Bratislave. Ešte počas štúdia získala v roku 2013 za krátkometrážnu snímku Izolácia cenu za réžiu na festivale študentských filmov Áčko.

Štúdium ukončila krátkometrážnym absolventským filmom Proti Srsti (2014). Jej debutom bol strednometrážny dokument Hotel Úsvit (2016), s ktorým sa presadila na prestížnom festivale v Amsterdame. Rumanová pracovala aj v RTVS na magazíne Umenie a spolupracovala tiež so Slovenským národným divadlom.

Mladá režisérka a dokumentaristka patrila medzi najväčšie talenty súčasnej generácie slovenských dokumentaristov. V rámci relácie Umenie vytvorila desiatky dielov o divadelných predstaveniach, činohre, tanečnom divadle alebo opere. Nešlo však iba o rôzne publicistické reportáže, ale o osobité audiovizuálne eseje s vyzretým autorským rukopisom a zmyslom pre detail i krásu.

Rumanovej celovečerný debut – dokumentárny film Hotel Úsvit - sleduje osudy piatich protagonistov a ich vzájomne sa prepletajúce osudy. Dokument je situovaný do Čiernej nad Tisou, do pohraničného mesta čeliacemu nemilosrdnej realite úpadku. Hotel Úsvit, napriek zdanlivej sociálnej beznádeji, prináša silné lyrické a ľudské svedectvo o krehkej hranici medzi šťastím a bolesťou i životom a smrťou, a svedčí o výnimočnom talente Márie Rumanovej.

O jej úmrtí informoval jej kolega a pedagóg Jaro Vojtek s tým, že správu potvrdila vedúca ateliéru dokumentárnej tvorby VŠMU Ingrid Mayerová aj jej blízky kamarát, režisér Marek Šulík. Mladá filmárka spáchala samovraždu.

"Možno to bolo jej krehkosťou, nadmernou citlivosťou. Odzrkadľuje sa v talente, no nie je zvládnuteľná v bežnom živote," vyjadril sa na margo úmrtia režisérky Vojtek. Rumanová bola podľa neho inšpiratívna študentka. "Provokovala, prinášala nové pohľady na dokumentárnu tvorbu a tým aj tvorivo posúvala svojich spolužiakov," zaspomínal.

Zdroj: SITA  TASR 

Foto: Facebook Mária Rumanová

Tagy: Mária Rumanová Hotel Úsvit

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov