Štedré české Vianoce: Nové rozprávky a premiérové filmy

Štedré české Vianoce
13.11.2014TelevíziaČeská televize (ČT) na Vianoce uvedie tri nové rozprávky Princeznú a pisářa, Kdyby byly ryby a Lásku na vlásku. Spolu s tradičnými príbehmi ako Anděl páně, Dvanáct měsíčků alebo Císařův pekař odvysiela aj divácky obľúbené Pelíšky, Pupendo alebo päťdielnu klasiku o Angelike. Sedmnásťtýždennú vianočnú programovú schému na stretnutí s novinármi predstavili zástupcovia ČT.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Na Štedrý deň ČT1 uvedie rozprávku Princezná a pisář v hlavných úlohách s Matúšom Rumlom a Monikou Timkovou. Televízia tak pokračuje vo viac než dvadsaťročnej tradícii na Štedrý večer prinášať nový rozprávkový príbeh. "Tradícia štedrovečernej rozprávky je v Česku nesmierne silná. A to ako na strane očakávania divákov, ktorí ju už právom vnímajú ako súčasť svojich vianočných zvykov, tak na strane tvorcov, ktorí sa s takto špecifickým očakávaním musia vysporiadať. Čo nie je ľahké," uviedol generálny riaditeľ Petr Dvořák. Prvýkrát ČT odvysielala premiérovú rozprávku na Štedrý deň v roku 1993. Vtedy to bolo Sedmero krkavců.

Vedľa premiér ČT nachystala päťdesiatku ďalších rozprávkových diel, ktoré odvysiela v rámci už spomínanej schémy. Sú medzi nimi napríklad Šťastný smolař, Peklo s princeznou, Dešťová víla, Tři životy, Duch nad zlato alebo Tajemství staré bambitky.


Mohlo by vás zaujať: Herec Vladimír Menšík: Komik, ktorý sa zapísal do sŕdc divákov


V televíznej premiére na Vianoce pôjdu tiež tri filmy, a to Americké listy o skladateľovi Antonínovi Dvořákovi, ďalej snímka o hudobnom návrate bývalej rockovej skupiny Revival a príbeh Krídla Vianoc, divácky najobľúbenejší film tohtoročného Finále Plzeň. Filmovú nádielku viac ako štyridsiatich snímok z Česka a zo zahraničia televízia odvysiela okrem ČT1 na ČT2 a ČT art.

Na silvestrovský večer ČT pripravila špeciálne vydania Zázrakov prírody, na ktoré nadviaže Večer plný hviezd s moderátorkou Terezou Kostkovú, Všechnopárty s Karlom Šípom a silvestrovské stretnutie Jany Paulovej a Pavla Zedníčka Do roka a do dna. Po polnoci ČT1 zaradí reláciu U muziky na Silvestra, ktorý ponúkne tradičnú silvestrovskú zábavu s veselými historkami a najznámejšími ľudovými pesničkami.


Mohlo by vás zaujať: Najlepšie české krimi a detektívky: Napätie, tajomno, ale aj humor


Na stanice ČT2, ČT art a Déčko najmenší diváci uvidia napríklad medvede od Kolína, Medvedíka Pú a Fimfárum podľa Jána Wericha. Jedným z vrcholov sviatočného programu bude podľa ČT premiéra dokumentárneho filmu Život podľa Václava Havla, ktorý na Nový rok uvedie druhý program. Popoludní sa bude vysielať štvrté pokračovanie relácie Spoločný výsluch, v ktorom sa kardinál Dominik Duka stretne s bývalým prezidentom Václavom Klausom.

Vo vysielaní verejnoprávnej televízie o Vianociach nebudú chýbať tradičné duchovné relácie ako polnočná bohoslužba, tento raz z kostola sv. Tomáša v Brne. V predvianočnom čase diváci môžu sledovať aj obvyklé adventné koncerty.


Mohlo by vás zaujať: Vinári zabodovali: Pre Primu najúspešnejší štart od VyVolených


Vianočné ponuku ukázali aj ostatné televízie. "Sviatočnými dňami budú divákov sprevádzať napríklad tradičné rozprávky Bol raz jeden kráľ a Z pekla šťastie, alebo filmy Vratné láhve, Ako básnici nestrácajú nádej a mnoho ďalších," uviedla hovorkyňa Anna Suchá. Najsledovanejšia tuzemská televízia na Štedrý večer zaradí premiéru českého filmu Přijde letos Ježíšek?, kde sa v hlavných úlohách predstavia Libuše Šafránková a Josef Abrhám.

Tiež Prima na sviatky avizuje klasické rozprávky a obľúbené filmy. "Na Prime sa tak diváci môžu tešiť napríklad na rozprávkovú klasiku Tri oriešky pre Popolušku, S čerty nejsou žerty, Princ a Večernice alebo napríklad nestarnúci film Na samotě u lesa," oznámila hovorkyňa Primy Marie Fianová.


Mohlo by vás zaujať: Zoznámte sa, Jan Hřebejk: Majster stojaci za kultovými Pelíškami


TV Barrandov odvysiela napríklad Dařbujána a Pandrholu, Obušku, z pytle von! alebo Anděla na horách. Zo zábavných formátov to bude predovšetkým štedrovečerná Sejdeme sa na Cibulce alebo o deň neskôr koncert Kateřiny Brožovej a jej hostí. Na Silvestra televízie pripravila štvorhodinový Barrandovský Silvester.

Zdroj: ČTK 

Foto: ČT

Tagy: Láska na vlásku Nova Prima ČT Pelíšky

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov