Legendárny seriál Beverly Hills: Ovplyvnil tínedžerov na celom svete! Vrchol kariéry pre hercov

Beverly Hills 90210
17.05.2020TelevíziaAmerický seriál Beverly Hills 90210, ktorého poslednú epizódu odvysielali americké televízne stanice 17. mája 2000, ovplyvnil tínedžerov nielen v USA. Pre slovenských i českých divákov neskôr známe „béháčko“, vysielané len pár rokov po novembri 1989, predstavovalo tiež akési okno do Spojených štátov.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Príhody súrodencov Brendy a Brandona Walshových zanechali nezmazateľnú stopu aj v divadelníkov Tomášovi Dianiškovi, ktorý pred dvoma rokmi na Palmovke uviedol úspešnú hru Pustite Donnu k maturite!

Exkluzívna stredná škola

Na obrazovkách sa seriál z dielne Darrena Stara (okrem iného neskôr stál aj za Sexom v meste), produkovaný hviezdnym Aaronom Spellingom, prvýkrát objavil v októbri 1990 a príbehy z exkluzívnej strednej školy v Beverly Hills si rýchlo obľúbili milióny tínedžerov, ale aj ich rodičov. Prvé diely sa točili okolo toho, ako sa dvojčatá Walshovci, ktoré sa do Kalifornie presťahovali zo studenej Minnesoty, vyrovnávajú s novým prostredím. Autori pritom mali ambíciu nielen baviť, ale aj vychovávať.

Prvé epizódy Beverly Hills tak boli relatívne uzavreté a v každej z nich sa riešil nejaký vážny problém: od šoférovania v opitosti cez strelné zbrane a prvý sex až po túžbu uspieť v kolektíve. Všetko sa nakoniec vyriešilo, často vďaka zásahu férového Brandona či pomocnej ruky jeho rodičov. A z ťažkostí plynulo pre divákov jasné poučenie. Postupom času tento morálny rozmer, hoci často nechtiac parodický, zo seriálu vymizol a jeho dej sa premenil na klasickú tínedžerskú soap operu.

Jasný vrchol kariéry pre hercov

Účinkovanie v Beverly Hills 90210 bolo pre predstaviteľov hlavných úloh jasným vrcholom ich kariéry. Žiadny z hercov nedostal po odchode zo seriálu väčšiu úlohu, možno okrem Shannen Doherty. Možno aj preto, že v čase nakrúcania boli na vrchole svojich síl - tínedžerov z West Beverly High totiž hrali herci starší ako 20 rokov. Gabrielle Carteris, ktorá si zahrala Andreu, mala v čase vzniku seriálu takmer 30 rokov. Vedľajšie rolička v seriáli naopak pomohla rozbehnúť kariéru dnes dvojnásobnej držiteľky Oscara Hilary Swank.

Medzi hercami trochu vyčnieval Luke Perry, snáď vďaka tomu, ako scenáristi poňali jeho postavu. Trochu rebelský Dylan, ktorý sa aj ako stredoškolák musí vedieť postarať sám o seba, bol miláčikom hlavne dievčenského publika. A nezabudlo sa na neho ani po dvoch dekádach od konca seriálu, ktorý sa pred rokom chystal na pokračovanie. Herci sa v ňom po rokoch opäť zišli. Perryho predčasná smrť v marci 2019 síce natáčanie nezastavila, no obnovený seriál po roku skončil.

Zdroj: ČTK 

Foto: Fox network, Video: YouTube/Jan Schmelter

Tagy: Woody Allen Daždivý deň v New Yorku

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov