Veľký rozruch v Dánsku: Vysielajú seriál o najväčšom... Vznikli dva tábory! Šokujúci názor psychologičky

07.01.2021TelevíziaDánska verejnoprávna televízia DR vyvolala rozruch svojím novým animovaným seriálom pre deti o mužovi s najdlhším penisom na svete. Postavička nazvaná John Dillermand môže napríklad pohlavným údom vykonávať záchranné akcie či vyvesovať vlajky, napísal dnes server denníka The Guardian. Reakcie Dánov sú zmiešané a začala debata o tom, čo by programy pre deti mali alebo nemali obsahovať.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Seriál o mužovi, ktorý sa kvôli svojmu penisu dostáva do najrôznejších kurióznych situácií, je zameraný na divákov vo veku od štyroch do ôsmich rokov, ktorí môžu trampoty animovaného hrdinu sledovať od soboty.

Je to odkaz pre deti?

Reakcie dospelých Dánov sú zmiešané. Jedni reláciu odsúdili, druhí ju obhajujú. "Je to skutočne odkaz, ktorý chceme vyslať deťom, zatiaľ čo sme uprostred veľkej vlny #MeToo?" reagovala napríklad spisovateľka Anne Lise Marstrandová-Jørgensenová s odkazom na celosvetovú kampaň proti sexuálnemu obťažovaniu, ktorá sa nevyhla ani Dánsku.

Christian Groes, profesor z Univerzity v Roskilde, ktorý sa zaoberá rodovou tematikou, vidí v seriáli oslavu mužských genitálií, čo by podľa neho mohlo narušiť rovnoprávnosť medzi mužmi a ženami. "Zachraňuje to klasickú myšlienku patriarchálnej spoločnosti a normalizuje kultúru (športových) šatní..., ktorá je využívaná ako ospravedlnenie pre zlé správanie mužov. Má to byť vtipné - čiže je to vnímané ako neškodné. Ale to nie je," myslí si Groes.

Premýšľate až príliš

Klinická psychologička Erla Heinesenová Højstedová sa naopak domnieva, že kritici relácii možno premýšľajú až príliš. "John Dillermand oslovuje deti a zdieľa s nimi ich spôsob myslenia - a deti vnímajú genitálie ako zábavné. Seriál zobrazuje muža, ktorý je impulzívny a nie vždy sa kontroluje, ktorý robí chyby ako deti. Ale kľúčové je, že Dillermand to nakoniec urobí správne," tvrdí Heinesenová Højstedová.

Psychologička, ktorá pracuje s deťmi, zároveň pripustila, že načasovanie seriálu nie je šťastné a že relácia mohla viac zachytávať rozdiely a rozmanitosť ľudských tiel miesto obrieho penisu. "Ale rozhodne to nie je show o sexe. Predstieraním, že je, do nej premietame názory dospelých," citoval ju server The Guardian, podľa ktorého slovo "Diller" v dánskom slangu označuje penis a slovo "mand" znamená dánsky muža.

Zdroj: ČTK 

Foto: Getty Images, Video: Youtube

Tagy: televízia Dánsko John Dillermand

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov