Najnovšie hollywoodske trendy: Kašľať na romantiku, prosto ma zastreľ

Liam Neeson ako Bryan Mills v Taken 3
28.07.2015ZaujímavostiOd 40. rokov minulého storočia v americkom Hollywoode nezadržateľne stúpal počet akčných filmov a ich popularita u divákov. Tento pokračujúci trend znamená, že akčné filmy už čoskoro predbehnú dramatické a komediálny snímky ako najobľúbenejší žáner v hollywoodskych štúdiách. Píše to spravodajský server The Times.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Klesajúce náklady na špeciálne efekty a globálny hlad po napínavom divadle sa spoločne postarali o to, že tretina najobľúbenejších amerických filmov teraz spadá aspoň čiastočne do kategórie akčných snímok. Vyplýva to z analýzy údajov prevzatých zo stránok Internetové filmovej databázy.


Mohlo by vás zaujať: Jurský svet trhá rekordy: Na konte má viac ako miliardu dolárov


Jurský svet, ktorý sa minulý týždeň stal tretím najvýnosnejším filmom všetkých čias, keď na celosvetovom trhu získal zo vstupného viac ako 1,5 miliardy dolárov, je súčasťou tohto dlhodobého trendu, keď - ako napríklad v sérii Transformers - ide o výpravnú akčnú snímku na úkor prekreslenia postáv či hlbšieho pohľadu do vzťahov medzi nimi.

Analýza, ktorú vykonal Dan Kopf z internetovej stránky Priceonomics (Cenokonomika), ukazuje, že akčné filmy sú jediným z pätice najobľúbenejších filmových žánrov, ktorý je od druhej svetovej vojny neustále na vzostupe. Drámy pomaly klesajú, komédie sa teší striedavej obľube, detektívky zažívajú vzostupy i pády, a horory od svojho vrcholu v roku 1981 vytrvalo klesajú.


Mohlo by vás zaujať: Návrat chladnokrvného zabijaka: Opäť sa dočkáme tej najlepšej akcie


Kopf svoju analýzu zostavil na základe stovky najobľúbenejších filmov, ktoré v každom roku vybrali hlasovaním užívatelia Internetovej filmovej databázy a rozdelil ich do kategórií. Ak film spadal do viac ako jedného žánru, potom ho zaradil do každého z nich. A aj keď sa tak do kategórie "akčných" dostali aj filmy, ktoré akciu obsahujú len okrajovo, trend nárastu obľuby akčných filmov je podľa Kopfa nepochybný.

O silnejúce pozíciu akčných filmov sa podľa Kopfa mimo iné postaral aj technologický pokrok, ktorý podstatne znížil náklady na nakrútenie akčných scén a zároveň do značnej miery zvýšil ich vierohodnosť. Ak tento trend bude pokračovať, mohli by akčné snímky prekonať v obľube dramatické filmy, a to počas nasledujúcich 20 rokov.


Mohlo by vás zaujať: Liam Neeson v Taken 3: Pozrite si príbeh osamelého pomstiteľa


Oveľa neradostnějšia je situácia hororových filmov. V 30. rokoch minulého storočia tvorili len päť percent z najobľúbenejších snímok. V roku 1981 ich divácka obľuba vyvrcholila - horory tvorili 29 percent z najobľúbenejších filmov. Od tej doby ale popularita hororov vytrvalo klesá a teraz sú na tom prakticky rovnako ako v 30. rokoch.

Zdroj: ČTK 

Foto: SITA, FB / Taken, Video: YouTube

Tagy: Jurský svet

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov