V hlavnej úlohe - športovci: Snímky inšpirované skutočnými športovými udalosťami

Splnený sen
12.08.2015ZaujímavostiSnímky natočené podľa skutočnej udalosti nás zvyčajne priťahujú o čosi viac než tie vymyslené. Väčšinou ide o správnu kombináciu ľudsky príťažlivej nedokonalosti, v ktorej sa sami spoznávame, a inšpiratívnych udalostí, ktoré by sme radi zažili. Ak navyše ide o udalosti, pri ktorých hlavní hrdinovia podávajú nadľudské výkony a posúvajú tak hranice, úspech je takmer z polovice dopredu zaručený.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Kouč Carter

V roku 2005 si jednu zo svojich najvýznamnejších postáv, úlohu kontroverzného basketbalového trénera, zahral Samuel L. Jackson. Veľmi skoro po tom, čo Ken Carter zoberie miesto trénera basketbalového tímu na strednej škole v Richmonde zisťuje, že tím talentovaných športovcov potrebuje lekciu z disciplíny. Hrebienok z hláv im má zraziť práve zatvorenie telocvične, čo sa ale stretne s nepochopením nielen samotných hráčov, ale i celej spoločnosti. Neoblomný tréner ale vie, čo robí. Po boku slávneho herca si zahral v tom čase ešte neznámy Channing Tatum a speváčka Ashanti.

Nepremožiteľný

Životopisná športová dráma z roku 2006 je natočená podľa skutočného príbehu Vincea Papapleho, ktorý bol v rokoch 1976 až 1978 hráčom amerického futbalového tímu Philadelphia Eagles. V skutočnosti ide o zanieteného športového fanúšika, ktorý sa ale rozhodne skončiť s pasívnym sledovaním zápasov a splniť si svoj sen – stať sa profesionálnym hráčom. Netrvá dlho a Vince sa aj za pomoci svojho trénera Dicka Vermeila stáva najstarším neprofesionálom, ktorý nielen pozornosť celej americkej verejnosti, ale i jej priazeň.

Invictus: Neporazený

Šport má ľudí spájať a toto heslo sa stalo základnou myšlienkou historických udalostí v Južnej Afrike. Nelson Mandela sa v tom čase ekonomicky i rasovo rozdelenú krajinu chystá spojiť práve prostredníctvom športu. V roku 1995 sa v Juhoafrickej republike koná svetový šampionát v rugby a hoci hráči jeho krajiny nepatria k svetovej špičke, umiestnenie tímu a celkový výsledok nebude to najhlavnejšie, čo má táto športová udalosť krajine priniesť. Réžie filmu sa v roku 2009 ujal mimoriadne úspešný Clint Eastwood, ktorému, zdá sa, filmy so športovou tematikou prinášajú úspech v podobe zlatých sošiek. Pridajme k tomu Morgana Freemana a Matta Damona v hlavných úlohách a dostaneme 2 oscarové nominácie (práve pre oboch hercov) a zarobený slušný balík.

Splnený sen

V roku 2003 sa život Micheala Ohera ešte ani zďaleka nepodobal na rozprávkový život hráča amerického futbalu. V roku 2009 už jeho príbeh inšpiroval filmárov, ktorí mohli žať úspech v podobe zlatých sošiek. Hlavnú úlohu ženy, ktorá sa Veľkého Mikea ujala, si zahrala Sandra Bullock a práve jej výkon kritici vyzdvihli najviac. Michael Oher je v súčasnosti hráčom tímu Carolina Panthers a medzičasom už stihol získať aj superpohár pre najlepší tím Národnej futbalovej ligy.

Moneyball

Baseball je síce šport, ktorý v našich končinách veľa fanúšikov nemá, no pre americkú verejnosť patrí medzi top 3 najsledovanejšie tímové športy vôbec. Aj v tejto oblasti sa odohrali udalosti hodné filmového spracovania. Billy Beane je bývalý talentovaný hráč, ktorého kariéra sa skončila o čosi skôr, než pôvodne plánoval, a tak sa rozhodol, že ho obľúbený šport bude živiť aspoň z druhej strany. Ako funkcionár sa ale dostáva do situácie, keď jeho tím prichádza o kľúčových hráčov a s tretinovým rozpočtom veľa vody nenamúti. Rozhodne sa preto prehodnotiť zaužívané praktiky, angažovať pre slávnejšie kluby menej atraktívnych hráčov a dosiahnuť niečo, čo sa ešte nikomu nepodarilo. Vo filme z roku 2011 si zahral Brad Pitt, Jonah Hill, či Philip Seymour Hoffman.

Mavericks: Na divokej vlne

Film z roku 2012 je natočený podľa predlohy skutočného života Jaya Moriarityho, ktorého najväčším talentom a zároveň životom bolo surfovanie. Výnimočným sa stal vďaka jedinečnému štýlu, no hlavne nezlomnej vôli, ktorá ho priviedla k snu zdolať jednu z najväčších morských vĺn na svete – Mavericks. K tomu mu má dopomôcť Ricky „Frosty“ Hesson, ktorého vo filme stvárnil Gerard Butler. Tento filme je však zároveň jediným, ktorý sa nekončí happy-endom. Jay totiž v roku 2001 deň pred svojimi 23. narodeninami zomrel pri potápaní počas fotenia pre sponzora.

Zdroj: lu 

Foto: ohmymag.com

Tagy: Splnený sen Kouč Carter Nepremožiteľný Invictus: Neporazený Moneyball Mavericks: Na divokej vlne

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov