Zvieracie herecké esá na pľaci: Keď vo filmoch hviezdia zvierací miláčikovia

Zachráňte Willyho
27.08.2015ZaujímavostiRodinné filmy so zvieracími hviezdami sú odjakživa veľmi obľúbenými. V niektorých prípadoch sa dokonca rozpamätáme najskôr na zvieratko v hlavnej úlohe a až potom na jeho ľudských hereckých kolegov. Spomínate si na kóliu Lassie, ovčiaka Rexa, či kosatku Willyho?
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Kólia Pal ako verná a odvážna spoločníčka Lassie

Život dlhosrstej kólie menom Pal bol o niečo šťastnejší, no napriek tomu sa ani jemu nevyhli choroby, Pal totiž ku koncu svojho života slepol a hluchol. Narodil sa v roku 1940 a „herectvo študoval“ u hollywoodskeho trénera zvierat Rudda Weatherwaxa. V roku 1943 bol Pal vybraný ako hlavná hviezda celovečerného filmu Lassie sa vracia. Do roku 1950 si vďaka veľkému úspechu zahral ešte v ďalších šiestich filmoch o odvážnej kólii Lassie. Neskôr sa objavoval na rôznych výstavách, veľtrhoch a rodeách po celých Spojených štátoch. V roku 1954 si rovnakú postavu zahral aj v mimoriadne obľúbenom televíznom seriáli. V roku 1958 zomrel, no stihol splodiť niekoľko potomkov, ktorý ho v seriáli nahradili. Americký časopis The Saturday Evening Post o Palovi napísal, že mal „najlepšiu psiu kariéru v histórii filmu“. Jeho cvičiteľ Rudd Weatherwax si Pala obľúbil natoľko, že po jeho smrti upadol do hlbokej depresii. Jeho syn neskôr priznal: „Skutočne ho veľmi zasiahlo, keď Pal zomrel. Pochoval ho na špeciálne miesto na svojom ranči a často chodil k jeho hrobu. Otec si už nikdy nepozrel film o Lassie. Jednoducho nemohol zniesť pohľad na Pala. Nechcel si pripomínať, ako veľmi miloval toho psa.“

Dravá kosatka Keiko ako mierumilovný Willy

Keiko, ktorého japonské meno v preklade znamená „šťastie“ sa narodil v roku 1976. O tri roky neskôr bol zajatý v blízkosti Islandu a predaný do islandského akvária v Hafnarfjörður. Ako šesťročný bol predaný do Ontária, kde prvýkrát začal hrať pre verejnosť. V roku 1993 sa stal hviezdou filmu Zachráňte Willyho, kde sa ho ľudský kamarát Jesse snažil dostať zo zajatia do voľnej prírody. O to sa napokon snažili aj ošetrovatelia, no Keiko v tej dobe žil už príliš dlho v zajatí, takže na život v oceáne nebol pripravený, navyše mal zdravotné ťažkosti. Typická ohnutá plutva je znakom toho, že akvárium, ktoré sa pre Keika stalo domovom, nebolo ani zďaleka vhodným prostredím pre obrovského dravca. Množstvo fanúšikov, ktorých si Keiko získal, sa snažilo finančnými zbierkami dopomôcť k tomu, aby jedného dňa mohol byť vypustený do voľného oceána. Ošetrovatelia sa teda snažili odnaučil kosatku od ľudského kontaktu a začali ho pripravovať na život v prírode. Mnohé testovacie plavby vo voľnom oceáne ale Keiko nezvládol, nedokázal si sám nájsť potravu, neprijala ho k sebe ani žiadna skupina kosatiek a stále vyhľadával ľudskú prítomnosť. Keiko napokon v roku 2003 zomrel na zápal pľúc a pochovaný je neďaleko Nórska.


Mohlo by vás zaujímať: Hviezda filmu Zachráňte Willyho! po rokoch: Je fešáčisko, no ani pes po ňom neštekne!


Bernardín Chris ako obrovský maznáčik Beethoven

Svätobernardský pes menon Chris, ktorý si v roku 1992 zahral spočiatku nechceného, no veľmi vzácneho a dobráckeho psa menom Beethoven v rovnomennom filme, dnes už bohužiaľ nežije. Krátko po natočení druhého filmu o Beethovenovi Chris totiž zomrel. Chrisa alias Beethovena trénoval známy zvierací tréner Karl Lewis Miller, ktorý sa podieľal aj na tréningu iných zvieracích hviezd. Mimochodom, filmy o Beethovenovi natočené v deväťdesiatych rokoch priniesli bernardínovi takú slávu, že sa okamžite stal jedným z najobľúbenejších plemien a mnohí mladí ľudia v Spojených štátoch verili, že Beethoven je v skutočnosti pes. O nejakom rakúskom hudobnom skladateľovi samozrejme ani len netušili.

Šipmanz menom Jiggs ako Cheeta, verná spoločníčka Tarzana

Jiggs bol samec šimpanza, ktorý si v tridsiatych rokoch minulého storočia zahral Cheetu, Tarzanovu vernú zvieraciu spoločníčku. Jiggs bol údajne do USA dovezený z Afriky, neskôr ho pôvodný majiteľ predal Jacqueline Gentry, pretože Jiggs mával záchvaty zúrivosti. Jacqueline s manželom Tonym sa ho rozhodli trénovať. Jiggs vyrastal v spoločnosti kólie Spanky, ktorá údajne neskôr musela byť aj na pľaci pri filmovačke, kým sa Jiggs venoval „svojej práci“. Šimpanz sa ako Cheeta objavil v siedmich filmoch o Tarzanovi a neskôr v ďalších troch filmoch. Jiggs zomrel na zápal pľúc koncom februára alebo začiatkom marca 1938 keď mal 9 rokov. Jeho pohreb naplánovali na 2. marca 1938 na losangelskom zvieracom cintoríne. Po rozvode Jiggsových majiteľov vlastnil Tony Gentry ďalšie tri opice, ktoré rovnako niesli meno Jiggs po svojom úspešnom predchodcovi.

Psí komisár Rex na oddelení kriminálnej polície

Komisár Rex je v slovenských končinách známy a nesmierne obľúbený. Rovnako, ako sa však menili hlavní vyšetrovatelia viedenskej kriminálnej polície, menili sa i nemeckí ovčiaci, ktorí stvárňovali nebojácneho a nesmierne talentovaného psieho vyšetrovateľa Rexa. Vôbec prvým psím protagonistom v tejto roli bol nemecký ovčiak menom Santo vom Haus Zieglmayer, ktorého verejnosť poznala pod menom Reginald von Ravenhorst. Na pľaci ho štáb i herci údajne museli volať celým skutočným menom, pretože na meno Rex nereagoval. Reginald hral Rexa do roku 1998. Kým ho však producenti vybrali, museli vyskúšať vraj až štyridsať rôznych štvornohých miláčikov. Santo zomrel ako pätnásťročný. Neskôr ho vystriedal ďalší pes menom Rhett Butler, ktorý bol ešte o čosi pokojnejší a vraj dostal aj svoju vlastnú šatňu. Potom ešte nasledovali ovčiaci Alex, Henry, Nik a Achi.

 

Zdroj: lu 

Foto: 365thingsaustin.com

Tagy: Beethoven Lassie Willy Cheeta Rex

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov