Na priestor si nepotrpia: Týmto filmom stačilo jedno jediné miesto

Raňajkový klub
03.09.2015ZaujímavostiAj keď sa väčšina filmov vyznačuje tým, že hlavné postavy sa stretávajú na rôznych miestach, nájdu sa aj výnimky potvrdzujúce pravidlo. Dej nasledujúcich filmov sa totiž odohráva na jednom jedinom mieste.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Kocka (1997)

Kanadský filmár Vincenzo Natali vytvoril silný psychotriler so skutočne nízkymi nákladmi na prípravu. Dej sa totiž odohráva, ako to už názov napovedá, v kocke. Skupinka cudzincov sa prebudí v bludisku pospájaných buniek v tvare kociek. Čoskoro zisťujú neradostnú vec, že každá kocka je pascou. Táto bezvýchodisková situácia je inteligentne kontrolovaná a čo jedno je jasné, už nikdy nebudete považovať kocky za neškodné.


Filmy, ktoré vo svete dostali stopku: Máte šťastie, že ste práve tieto videli


127 hodín (2011)

Boj s vlastnými démonmi aj divokou prírodou musel zvádzať 26-ročný Aron Ralston, podľa filmu 127 hodín. Priškripnutý obrovským kameňom s trochou jedla a pár kvapkami vody. To musel byť „skvelý“ priestor na rozmýšľanie. Nával adrenalínu a krásy prírody v malom priestore však nenahradili komfort voľnej prechádzky.

Locke (2013)

Cesta je dlhá a myšlienok tak veľa. Skvelý výkon Toma Hardyho ponúka uznávaná dráma Locke od režiséra Stevena Knighta. Dej sa odohráva v priestore auta, v ktorom sa Ivan Locke (Hardy) vracia domov. Počas cesty zvládne niekoľko telefonátov aj imaginárnych rozhovorov. Výborný scenár a malý priestor v kabíne auta dopomohli k rýchlosti natočenia snímky – stačilo im štrnásť dní. Lockov prechod medzi dvomi životmi až mystickým spôsobom sprevádzajú svetlá pozdĺž diaľnice.


Bojíte sa hororovej tmy? V tomto prípade by ste sa naozaj mali...


Raňajkový klub (1985)

Filmová klasika v podobe Raňajkového klubu sa síce neodohráva na takom malo priestore ako predchádzajúce snímky, no mimo budovy školy postavy nevychádzajú. V skutočnosti sa pohybujú najmä v jednej miestnosti. Skupinka študentov má za trest byť v škole aj v sobotu a písať esej, čo je pre skupinku podivuhodných postavičiek neprijateľné. Množstvo dialógov, kvalitná hudba a vhodné herecké obsadenie nepotrebovali na to, aby dokázali vytvoriť nezabudnuteľný film, viac priestoru ako má stredná škola.

Záchranný čln (1944)

Za jediné miesto, kde sa odohráva celý film, si geniálny Alfred Hitchcock vybral záchranný čln. V ňom sa ocitne skupina preživších z lode, ktorú potopila počas vojny nemecká ponorka. Milionár, známa novinárka, zdravotná sestra, matka s dieťaťom, čašník, rádiový technik a úspešný obchodník. Takúto pestrú zostavu dopĺňa muž z nemeckej ponorky. Hodiny, ktoré spoločne prežívajú na člne sa tak stanú katalyzátorom prejavov ich vlastných charakterov.


Keď perverznosť vyráža dych: Režiséri týchto filmov museli byť zvrátení


Coherence (2013)

K výbornému filmovému zážitku netreba veľa. Stačia kvalitné dialógy, celkom znesiteľný herecký prejav a jeden jediný dom. Presne toto vo svojom filme Coherence spojiť James Ward Byrkit. Spoločnú večeru starých známych naruší prelet kométy, ktorej príchod neveští nič dobré. Rovnako ako kedysi dávno. Skupinka známych tak prechádza od svojho stola k úplne rovnakým stolom ale v inom čase. Ak ste sa s filmom nestretli, môžete sa tešiť na zmes filozofie a psychológie, ktorá nie každému môže byť po chuti. Ale priznajme si, že tieto filmy odohrávajúce sa na jednom mieste sú všetky tak trochu psycho.

Zdroj: telkac.sk  maria  tasteofcinema.com 

Foto: tasteofcinema.com

Tagy: Tom Hardy Raňajkový klub Hitchcock Kocka 127 hodín

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov