Zasmejte sa i vy: Veľká sláva Oscarov zatienená trápnymi momentmi

Selfie v Cannes
01.09.2015ZaujímavostiOdovzdávanie prestížnych Oscarov je v hereckej komunite zrejme tou najočakávanejšou udalosťou roka. Prípravy programu, scén a rovnako i samotných sošiek trvajú aj niekoľko týždňov. Čas na poctivú prípravu si pritom doprajú aj samotní nominanti na víťazstvo a ostatní herci. Potom však môže prísť jeden kratučký moment a všetko sa zmení na jednu z najtrápnejších chvíľ v živote.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Bola taká vďačná, až sa jej nechcelo odísť z pódia

Hviezda strieborného plátna Greer Garson, ktorá si počas svojej takmer šesťdesiatročnej kariéry vyslúžila sedem nominácii na zlatú sošku, jednu z nich aj premenila na víťazstvo. V roku 1943 za úlohu vo filme Mrs. Miniver Oscara získala a zároveň získala aj prvenstvo v kategórii najdlhšia ďakovná reč v histórii. Jej prejav vtedy prítomní i diváci museli počúvať dlhých sedem minút. Pre porovnanie, dnes sa herci a herečky musia so svojou „ďakovačkou“ vmestiť do 45 sekúnd, najviac však do jednej minúty a luxus, ktorý si dopriala Garson, by ste čakali márne.

Podporoval Indiánov a odmietol Oscara

V roku 1973 sa Marlon Brando stal len druhým hercom v histórii, ktorý odmietol prebrať ocenenie v kategórii Najlepší herec za úlohu Dona Vita Corleone vo filme Krstný otec. Bola to už jeho druhá soška, no tentoraz sa rozhodol celú ceremóniu bojkotovať. A dôvod? Brandovi sa nepáčilo, ako v tom čase Hollywood zobrazuje vo svojich snímkach Indiánov, a tak na odovzdávanie Oscarov namiesto seba poslal aktivistku za indiánske práva Sacheen Littlefeather. Vyslankyňa prezentovala hercove myšlienky v tradičnom apačskom odeve, možno trochu placho, no napriek tomu si vyslúžila potlesk, a tak mohla z pódia napokon odísť s hrdosťou.


Mohlo by vás zaujímať: Fenomén menom Oscar: Toto ste o zlatej soške nevedeli!


Snehulienka utrpela traumu

Presnejšie jej predstaviteľka Eileen Bowman, ktorá si v roku 1989 na otváracom ceremoniáli mala zahrať jednu z najpopulárnejších disneyho postavičiek. Bowmanová si spolu s hercom Robom Loweom zaspievala aj prepracovanú verziu piesne Proud Mary kde boli texty prepísané tak, aby sa vzťahovali k filmovému priemyslu. Pôvodný zámer sa však minul účinku, a tak sa aj po dvadsiatich šiestich rokoch radí toto číslo medzi najpamätnejšie, no vôbec nie v dobrom zmysle slova. Bowmanová po absolútnom fiasku utrpela traumu, a tak v roku 2013 dokonca napísala esej o tejto skúsenosti, ktorá sa s ňou vliekla po ďalšie roky. Nepríjemnosti mali však i súdnu dohru, keďže spoločnosť Walta Disneyho podala na tvorcov žalobu za neoprávnené použitie podoby Snehulienky, porušenie autorských práv a zneužitie dobrej povesti. Prezident akadémie sa však okamžite ospravedlnil a obžaloba bola následne zrušená.

Inak skvelý Franco tentoraz nezabodoval

Kým Anne Hathaway je v posledných rokoch na pódiu pri odovzdávaní zlatých sošiek ako účinkujúca takmer pravidelne, James Franco jej v roku 2011 ako moderátor sekundoval vôbec po prvýkrát. Cieľom organizátorov bolo práve prostredníctvom týchto skvelých hercov prilákať k obrazovkách mladšie publikum. Franco prijal výnimočnú ponuku, no kritici napokon jeho výkon označili za najhoršie televízne vysielanie v histórii. Upodozrievali ho dokonca z toho, že udalosť moderoval pod vplyvom drog. Herec však neskôr v talk show Davida Lettermana svoj výkon obhajoval takto: „Moderovanie Oscarov nikdy nebolo na mojom zozname želaní. To však neznamená, že mi to bolo jedno a že som sa nesnažil.“ Pokiaľ ide o kritiku na jeho neenergický výkon, aj na to mal Franco odpoveď: „Myslím, že aj tasmánsky čert by pri Anne vyzeral ako skamenený. To dievča má toľko energie!“


Mohlo by vás zaujímať: Vytúžený Oscar im stále uniká: Naozaj si ho za svoje výkony nezaslúžili?


Hviezda-nehviezda, gravitácia funguje

Ak by existovali ocenenia v kategórii Najviac padajúca herečka, prvenstvo by si s prehľadom odniesla jedna z najtalentovanejších herečiek súčasnosti, iba dvadsaťpäť ročná Jennifer Lawrence. V roku 2013 totiž padla na schodoch pri tom, ako si šla prevziať sošku za víťazstvo v kategórii Najlepšia herečka za film Terapia láskou. Na tlačovej konferencii po slávnostnej ceremónii niekoľko reportérov tejto udalosti venovalo pozornosť a na otázku čo jej v momente, keď spadla, preletelo hlavou Jennifer vtipne poznamenala, že to bolo „Neslušné slovo, ktoré začína na F...“. Pád si však herečka zopakovala aj o rok neskôr, tentoraz však na červenom koberci, takže okrem stoviek fotografov a kameramanov si jej nešikovnosť mnoho hercov nevšimlo. Veľkolepú šou vtedy moderovala obľúbená moderátorka Ellen DeGeneres známa svojím sarkastickým humorom, ktorá pád Jennifer pripomenula aj v sále, a tak sa mohli zasmiať aj ostatní herci. Nakoniec podotkla, že "Ak dnes večer vyhráš, myslím, že by som sošku mala priniesť k tebe." 

Časť s Jennifer Lawrence začína v čase 5:13.

Zdroj:  lu hitfix.com 

Foto: vogue.co.uk

Tagy: Jennifer Lawrence Marlon Brando James Franco Greer Garson Eileen Bowman

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov