Vydražili scenár legendárnej snímky: Nový majiteľ si riadne buchol po vrecku

01.10.2015ZaujímavostiV kalifornskom aukčnom dome vydražili za 102-tisíc dolárov (v prepočte približne 91-tisíc eur) tri verzie scenára filmu Občan Kane (1941). Prvú verziu s titulom American, čo bol pracovný názov kultovej snímky, predali za 32-tisíc dolárov (približne 29-tisíc eur) a pochádza z roku 1940. Jej autorom je Herman Mankiewicz, spolupracovník režiséra filmu Orsona Wellesa.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Druhá verzia vyniesla 25 600 dolárov (približne 23-tisíc eur). Tretiu a konečnú verziu scenára, ktorá obsahuje aj režisérove poznámky, vydražili za 44 900 dolárov (približne 40-tisíc eur). V utorok ponúkla rukopisy k predaju aukčná sieň Profiles in History, ktorá sa špecializuje na predaj dokumentov a predmetov vzťahujúcich sa k Hollywoodu. 

Na stroji písaný scenár navrhovanej televíznej adaptácie filmu Občan Kane s Wellesovými poznámkami z 50. rokov minulého storočia predali za 20 480 dolárov (približne 18-tisíc eur). 

Scenár, ktorý na aukcii vydražili, je práve tým, ktorý držal režisér Orson Welles počas natáčania v rukách. Rukopisy predal Wellesov priateľ, ktorému ich slávny režisér daroval po svojej smrti v roku 1985.


Mohlo by vás zaujímať: Slovensko už aj v Teórii veľkého tresku: Sheldon to dal Čechom vyžrať


V snímke Občan Kane sa predstavili Joseph Cotten, Dorothy Comingore, Agnes Moorehead, Ruth Warrick, Ray Collins, Erskine Sanford, Everett Sloane, William Alland a ďalší. Mankiewicz a Welles si za scenár odniesli Oscara. Snímku pritom nominovali na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied aj v ďalších ôsmich kategóriách. 

Welles film o magnátovi Kaneovi natočil v roku 1941. Šlo o jeho vôbec prvý film, ktorý natočil už vo svojich dvadsiatich piatich rokoch. Snímka mala deväť nominácia na Oscara a sošku získal nakoniec za scenár. Hlavnú úlohu stvárnil sám Welles, ktorý hru produkoval aj režíroval.

Zdroj: SITA  telkac.sk  ČTK 

Foto: internet, SITA

Tagy: Občan Kane scenár dražba

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov