Detská fantázia bola kedysi kreslená: Spomínate si na legendárne animáky?

Ilustračné foto
03.11.2015ZaujímavostiV dobe preplnenej rozprávkami s priemerným hereckým obsadením je ťažké spomenúť si v akých časoch kedysi deti vyrastali. Pred niekoľkými rokmi sme o hraných rozprávkach ani nesnívali, no dnes si ich mnohí diváci inak ani nevedia predstaviť. Nostalgia si však občas nájde každého... spomínate si ešte, aké skvelé boli kedysi klasické animáky?
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Chip a Dale

Keď ste sa cítili ohrození alebo ste mali problém, rýchla rota Chipa a Dalea neváhala a bežala vám na pomoc spolu so svojou podarenou partou. Chip a Dale sú dvaja chipmunkovia, ktorých postavičky vymyslela spoločnosť Walt Disney v roku 1943. Zaujímavosťou je, že ich mená, ktoré navrhol ilustrátor Bill Henson, majú pôvod v mene slávneho stolára z 18. storočia Thomasa Chippendalea. V pôvodnej verzii Chipa a Dalea sa objavili spolu so svojimi spoločníkmi celkom 23-krát. Ďalšia, známejšia, verzia populárneho seriálu je z roku 1989 a mala celkovo tri série. V tejto verzii bol Chip ľahko inšpirovaný Indianom Jonesom a Dalea stvorili nanovo na štýl Magnuma.

Káčerovo

Hui, Dui a Lui... kto by si nepamätal príbehy troch bratov v mestečku Káčerovo. Neoddeliteľnou súčasťou bol aj ich strýko Držgroš, milionár, ktorý doprial sebe a nikomu inému. Postavy tohto animovaného seriálu boli prvým obrovským televíznym hitom spoločnosti Disney počas niekoľkých dekád. Začal sa vysielať v roku 1987 a postavičky káčerov ste mohli vidieť naozaj všade. V roku 1991 bolo Káčerovo prvou americkou animovanou rozprávkou, ktorú pustili aj v bývalom Sovietskom zväze. Nakoniec večná dilema: zaujímalo vás ktorý z kačacích bratov je ktorý? Hui je v červenom, Dui nosí modrú a v zelenom je posledný z nich Lui.


Mohlo by vás zaujímať: Tento fešák si vystrelil z vlastnej manželky: Je toto vôbec môj syn?


Tom & Jerry

Je nepredstaviteľné, že by sa táto nezabudnuteľná kreslená dvojica, ktorá sa na obrazovkách objavuje od roku 1940, volala inak. Autori však vo svojom pôvodnom scenári mali pre Toma a Jerryho navrhnuté iné mená: Tom mal byť známy ako Jasper a Jerryho sme mohli poznať pod menom Jinx. Tento úspešný detský animák sa dočkal mnohých verzií, ktoré sa u malých divákov tešili popularite. Napriek tomu bola táto rozprávka často kritizovaná kvôli násilným scénam pri naháňačkách a iných scénach, v seriáli sa však nikdy neobjavila žiadna krv. Dôležitou zložkou animovaného seriálu bola hudba, keďže Tom ani Jerry nerozprávali.

Pepek námorník

Legendárny Pepek námorník bol postavou, ktorá donútila nejedno dieťa aspoň ochutnať špenát. Všetci chceli byť takí silní ako on. Pepek sa prvýkrát objavil pred osemdesiatimi šiestimi rokmi v komixe Elzieho Segara, na obrazovky sa dostal v roku 1960. Málokto však vie, že Pepek námorník a jeho milá Olive Oyl boli stvorený na základe skutočne existujúcich postáv. Segar sa inšpiroval jednookým mužom z jeho rodného mesta Frankom "Rockym" Fiegalom, ktorý bol známy tým, že sa rád bil a fajčil fajku. Keď v roku 1947 zomrel, na hrob mu dali nápis "inšpirácia pre Pepeka". Olive vznikla na základe Segarovej susedky Dory, tenkej a vysokej ženy, ktorá zvyčajne nosila drdol.

Flintstonovci

Originálny americký seriál rozpráva príbeh Freda a Wilmy Flintstonovcov a ich dvoch kamarátov Barneyho a Betty odohrávajúci sa v dobe kamennej v mestečku Bedrock. Animák sa vysielal celých šesť rokov od septembra 1960. Pôvodné bol animovaný seriál určený dospelým a prvé dve série sponzorovali cigarety Winston. Až tretia séria bola zameraná na detského diváka a zmenil sa aj sponzor seriálu, ktorým sa stal Welch, producent hroznového džúsu a cukríkov. Zaujímavosťou bolo, že Flintstonovci boli prvým americkým kresleným seriálom, ktorý zobrazili muža a ženu v jednej posteli, dovtedy sa takéto scény v animovaných seriáloch nevyskytovali.


Mohlo by vás zaujímať: Frajer mal pletky s dvoma transsexuálmi: Jennifer Lopez ho napriek tomu vzala späť 


Šmolkovia

Maličké modré postavičky si žijú spokojným životom vo svojej dedinke na čele s Tatkom šmolkom, kým vonku číha zlý Gargamel so svojím kocúrom Azraelom. Americko-belgický animovaný seriál prvýkrát uchvátil deti v roku 1981. Nebyť hlúpej konverzácie pri večeri, šmolkovia by možno nikdy nevznikli. Pierre Culliford, belgický umelec známy ako Peyo, večeral so svojím priateľom a nevedel si spomenúť na nejaké slovíčko. Pri spomínaní prešiel mnohými slovami a šmolkovia boli na svete. Zaujímavosť pre lepšiu predstavivosť: jeden šmolko je vysoký presne ako tri jablká.

Miazgovci

Rodinu Miazgovcov určite netreba predstavovať. Zážitky legendárnej rodiny sú známe po celom svete, no svoj pôvod majú v Maďarsku v roku 1969. Rodina má niekoľko nezabudnuteľných členov: otec Géza, ktorý sa v mnohom podobá na dnešného Homera Simpsona, jeho žena Paula, ktorá v skutočnosti riadi domácnosť, pubertálna dcéra Kriszta a 12-ročný syn Aladár, ich zázračné dieťa. Paula Miazgová s veľkou obľubou opakovala repliku: "Prečo som si nevzala Pištu Hufnágela?"


Mohlo by vás zaujímať: Chytľavá melódia a skvelé tanečné kreácie: Tieto muzikály musíte vidieť 


Záhady Sylvestra a Tweetyho

Ďalšia nezabudnuteľná dvojica: kocúr Sylvester, ktorí sa snaží neúspešne ukoristiť žltého vtáčika Tweetyho. Pomedzi to riešia záhady so svojou majiteľkou babičkou Granny, maniačkou na kriminálne prípady, ktoré sú však humorne spracované. Babička Granny je podobná postave Jessicy Flatcherovej, detektívky, ktorá v známom seriáli "To je vražda, napísala" takisto riešila mnohé prípady. V roku 1995 sa Sylvester a Tweety stretli v spoločnom animovanom seriáli, keďže kocúr Sylvestter bol dovtedy súčasťou mnohých iných animákov.

Daria

Tento animovaný seriál odzrkadľuje stupídnu mládež, ktorá sa poneviera chodbami amerických stredných škôl. Hlavná hrdinka Daria Morgendorfferová svojimi sarkastickými poznámkami stvárňuje introvertnú intelektuálku. Síce nie je obľúbená medzi spolužiakmi, no diváka pri televíznych obrazovkách zaručene rozosmeje svojim suchým humorom. Zaujímavosťou je, že postava jej sestry Brittany bola inšpirovaná skutočnou celebritou – Jenny McCarthy.


Mohlo by vás zaujímať: Núdzou netrpia a sami sa aj podelia: Tieto hviezdy pomáhajú, kde sa dá 


Scooby-Doo, kde si?

Strašidlá, všade samé strašidlá! Od roku 1969 nás však pred nimi ochraňuje hovoriaci pes Scooby Doo, ktorému v riešení záhadných prípadov pomáha štvorica kamarátov: pojašený Shaggy, inteligentná Velma, fešák Fred a krásna Daphne. Pôvodne sa však seriál mal volať "Mysteriózna päťka" a neskôr mal figurovať pod názvom "Kto sa bojí?". Týchto päť postáv malo v pôvodnom scenári byť kapelou, ktorá počas prestávok medzi koncertmi rieši záhady. Celé meno Scoobyho znie Scoobert-Doo a už navždy bude mať sedem rokov. Jeho meno bolo inšpirované jazzovou improvizačnou vsuvkou Franka Sinatru v pesničke Stranger's in the night (doo-be-doo-be-doo).

Zdroj: AMaj 

Tagy: Káčerovo Pepek námorník Tom a Jerry Chip a Dale Scooby-Doo

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov