Filmová prehliadka v Británii bude unikátna: Našli animák stratený takmer 90 rokov!

05.11.2015ZaujímavostiV rámci filmovej prehliadky It’s a Disney Christmas: Seasonal Shorts, ktorá sa uskutoční 12. decembra v Londýne, premietnu po 87 rokoch aj donedávna stratenú animovanú snímku Sleigh Bells (1928). V utorok o tom informoval Národný archív Britského filmového inštitútu (BFI).
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Vzácny, približne šesťminútový film Walta Disneyho o zajacovi Oswaldovi našiel pracovník archívu pri prehľadávaní online katalógu Národného archívu BFI. O jeho zreštaurovanie sa postarali Walt Disney Animation Studios.

Ukážka zo strateného filmu

"Objaviť dávno stratený film Walta Disneyho v Národnom archíve BFI a môcť Sleigh Bells po 87 rokoch predstaviť novému publiku je nesmierne potešenie," vyjadril sa hlavný kurátor Národného archívu BFI Robin Baker s tým, že vďaka zreštaurovaniu snímky sa bude môcť verejnosť zoznámiť s Disneyho prácou z éry nemého filmu. 


Mohlo by vás zaujímať: Detská fantázia bola kedysi kreslená: Spomínate si na legendárne animáky?


Roztopašného zajaca Oswalda vytvorili Walt Disney a Ub Iwerks v roku 1927. Po nezhodách so štúdiami Universal, pre ktoré ho vytvorili, ho však neskôr použili ako predlohu pre svetoznámeho Mickeyho Mousea.

Do súčasnosti sa zachovalo viacero filmov, v ktorých Oswald vystupuje, no Sleigh Bells od jeho prvého uvedenia nikto nevidel. BFI a Walt Disney Animation Studios predpokladajú, že kópia z národného archívu je jediná, ktorá sa z tých čias zachovala. 

Pozrite si diel s názvom "Sky Scrappers" (1928)

Zdroj: SITA 

Foto: Youtube, internet

Tagy: Walt Disney Králik Oswald

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov