Kniha v tieni filmu: Vedeli ste, akými príbehmi sa inšpirovali režiséri?

18.11.2015ZaujímavostiKaždý skalný fanúšik má určite vo svojom repertoári filmy pod názvom "musíte vidieť". Vo väčšine prípadov je práve režisér alebo scenárista hlavným pilierom príbehu a často aj dôvodom, prečo sa rozhodneme pozrieť si daný film. Niektorí z nich sa však inšpirovali skvelými knihami, ktorých príbehy stálo za to vidieť v kinách. Určite ste nevedeli, že práve tieto filmy boli natočené podľa knižnej predlohy.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Prelet nad kukučím hniezdom (1975) - (Ken Kesey, 1962)

Príbeh z prostredia psychiatrickej liečebne pochádza z pera spisovateľa Kena Keseyho. Inšpiroval sa skutočnou udalosťou, keď počas nočnej smeny pracoval v nemocnici pre veteránov Menlo Park. Spolu s kolegom z nemocnice skúmal účinky halocinogénu LSD. Režisérom rovnomenného filmu Prelet nad kukučím hniezdom z roku 1975 je Miloš Forman a v úlohe Randla McMurphyho sa predstavil Jack Nicholson. Kensey však film nikdy nevidel kvôli sporom o ocenenie jeho autorských práv. Vo filme sa objavil aj Indián Bromden, no nepredstavil sa v úlohe rozprávača ako v knihe, ale stvárnil jedného z pacientov. Aj voči tomu mal Kensey výhrady. 

Dokonalý trik (2006) - (Christopher Priest, 1995)

Film Christophera Nolana Dokonalý trik v hlavnej úlohe s Christianom Baleom a Hughom Jackmanom popisuje snahu dvoch mágov dokázať nemožné – dokonalú ilúziu. Obsesia ich dohnala takmer k šialenstvu. Máloktorí divák však vie, že aj tento príbeh  bol natočený podľa knihy. Christopher Priest sa údajne inšpiroval reálne zozbieranými denníkmi, ktoré boli dlhé roky zadržiavané a neskôr ich skompletizoval vo svojom diele. Knižná verzia sa dočkala množstva ocenení rovnako ako aj filmové spracovanie.


Mohlo by vás zaujímať: Nie všetci starnú rovnako: Verte alebo nie, tieto celebrity majú rovnaký vek


Tajomná rieka (2003) - (Dennis Lehane, 2001)

Jeden z najlepších režisérskych počinov Clinta Eastwooda Tajomná rieka popisuje príbeh trojice priateľov z detstva – vo filme ich stvárnili Seana Penna, Tima Robbinsa a Kevina Bacona. Herecké obsadenie Eastwoodovi jednoznačne nahralo do karát, pretože s troma kvalitnými hercami a silnou dejovou líniou zožal obrovský úspech a získal mnoho cien a nominácii. Sean Penn získal za úlohu Jimmyho Markuma Oscara a okrem toho aj významné ocenenia filmových kritikov. Námetom na Eastwoodov film sa stala rovnomenná kniha Dennisa Lehana. Opisuje život troch kamarátov, ktorí v detstve prežili traumu a v dospelosti znášajú jej devastačné následky. Smrť dcéry Markuma, jedného z trojice, opäť spojí ich osudy.

Klub bitkárov (1999) - (Chuck Palahniuk, 1996)

David Fincher, režisér filmu Klub bitkárov z roku 1999, nám na prvý pohľad ukazuje príbeh dvoch priateľov holdujúcich tvrdým bitkám. Postupne sa však prostredníctvom režisérovho umenia dostávame na koreň problému. Psychologická sonda do útrob človeka odhalí to, čo nikto nečakal. Námetom na tento skvelý príbeh, v ktorom v hlavných úlohách podali Edward Norton a Brad Pitt životné výkony, bola rovnomenná kniha Chucka Palahniuka z roku 1996. Divák sa stane svedkom jedného z najnečakanejších zvratov, aké vo svetovej kinematografii poznáme.


Mohlo by vás zaujímať: Nemožné byť spolu na celý život? Tieto hollywoodske páry vám dokážu opak!


Otec v sukni (1993) - (Annie Fine, 1987)

Komédia v hlavnej s Robinom Williamson dorazila do kín v roku 1993 a hneď si získala srdcia mnohých divákov. Aj táto snímka bola natočená podľa knižnej predlohy "Alias Madame Doubtfire" z roku 1987 od Annie Finesovej. Dejová línia príbehu je rovnaká vo filme aj v knihe. Daniel Hillard (Robin Williams) prechádza rozvodom a musí sa odsťahovať od manželky, nechce však prísť o svoje deti. Chce s nimi byť čo najviac, a keďže  to má zakázané, rozhodne sa ísť netradičnou cestou. Stane ich opatrovateľkou pani Doubtfireovou.

Veľmi nebezpečné známosti (1999) - (Pierre Choderlos de Laclos, 1782)

Dráma z prostredia strednej školy plná sexu, škandálov a nemravného pozadia osemnásťročných tínedžerov je inšpirovaná rovnako škandalóznym francúzskym románom z 18. storočia. Jeho autorom je Pierre Choderlos de Laclos. Príbeh opisuje zvrátený život francúzskej aristokracie, kým dejová línia filmu sa odohráva na Upper East Side. Manhattenských tínedžerov stvárňujú Ryan Phillippe, Saraj Michelle Gellar, Reese Witherspoon a Selma Blair.


Mohlo by vás zaujímať: Pes v hlavnej úlohe: Týchto štvornohých chlpáčov vo filme zbožňujeme 


Forrest Gump (1994) - (Winston Groom, 1986)

Napadlo by vám, že aj legendárny Forrest Gump bol natočený podľa knihy? Je to tak. Winston Groom v roku 1986 publikoval knižnú verziu, ktorá sa o pár rokov dočkala filmového spracovania. Hlavná postava prostého Forresta (Tom Hanks) však nebola podľa spisovateľových predstáv. V úlohe Gumpa si totiž nepredstavoval Hanksa, ale niekoho urastenejšieho. John Goodman by bol podľa neho, hlavne kvôli jeho takmer dvojmetrovej výške, dokonalou voľbou. V knihe sa Forrest vydáva na misiu NASA s astronautom a opicou menom Sue. Misia však končí kvôli núdzovému pristátiu na Zemi, kde sa dostanú do zajatia kanibalov. Scénu (prekvapivo) vynechali a Zemeckis plne ukázal svoje režisérske umenie.

Vyháňač diabla (1973) - (William Peter Blatty, 1971)

Bojíte sa tohto kultového hororu? Možno by ste nemali čítať knihu... Autorom knižného Exorcistu z roku 1971 je Peter Blatty. O dva roky neskôr napísal k filmu aj scenár a vyhral zaň aj Oskara. Filmové spracovanie Exorcistu bolo v 70. rokoch, kedy sa film dostal do kín, v mnohých krajinách zakázané. Horor obsahoval na tú dobu skutočne znepokojujúci obsah. V príbehu o dievčati posadnutom diablom sa v hlavnej úlohe predstavili Ellen Burstyn ako matka a Linda Blair v úlohe jej dcéry.


Mohlo by vás zaujímať: Herečky z hollywoodskej čiernej listiny: S týmito bývajú len problémy


Requiem za sen (1999) - (Hubert Selby Jr., 1978)

Darren Aronofsky sfilmoval nesfilmovateľné. Príbeh o skupine priateľov žijúcich na predmestí relatívne normálnym životom. Má to však jeden háčik. Postupne dostávajú hlbšie a hlbšie do drogovej závislosti, no z nej sa tak ľahko dostať nevedia. Film, ktorý má jednoznačne miesto na zozname každého filmového maniaka sa vyznačuje odtieňmi totálnej skazenosti a degradácie. Aj táto naozaj skvostná snímka je nakrútená podľa knihy Requiem za sen Huberta Selby Jr. z roku 1978 o drogovo závislých ľudí žijúcich v Bostone. Ústredné postavy vo filme stvárnili Jared Leto, Jennifer Connelly, Ellen Busrtyn a Marlon Wayans.

Zápisník jednej lásky (2004) - (Nicholas Sparks, 1996)

Klasická romantická dráma o tom, ako si k sebe dvaja ľudia napriek mnohým prekážkam dokázali nájsť cestu. Starý pán rozpráva príbeh veľkej lásky svojej manželke, no tá netuší, že ide o ich život. Trpí totiž Alzheimerom. Romantika tohto filmu dojme nejedného skeptika. V hlavných úlohách sa predstavili Ryan Gosling a Rachel McAdams a chémia medzi hercami sa neskôr preniesla aj do skutočného života. Snímke však predchádzal rovnomenný román Nicholasa Sparksa z roku 1996. Sparks sa inšpiroval príbehom prarodičov jeho manželky, ktorí boli manželmi vyše šesťdesiat rokov. Snažil sa preto ukázať, že dlhotrvajúca romantická láska ešte existuje.

Zdroj: AMaj 

Foto: internet, Video: Youtube

Tagy: Forrest Gump Klub bitkárov Zápisník jednej lásky Dokonalý trik Veľmi nebezpečné známosti

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov