Fenomén menom Hry o život: Tieto zaujímavosti ste zrejme netušili

Hry o život: Skúška ohňom
02.12.2015ZaujímavostiSvetová i slovenská premiéra poslednej časti Hier o život je za nami a v niektorých krajinách už hlásia prvé úspechy. V susednom Česku napríklad snímka za prvý víkend v kinách prekonala i úspech najnovšej bondovky Spectre. Boj odvážnej Katniss a jej priateľov proti predstaviteľom Kapitolu sa definitívne skončil. Ako ale vyzerala príprava a samotné nakrúcanie štvordielnej snímky?
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Natáčanie úplne prvej časti s názvom Hry o život (2012) začalo v blízkosti mestečka Brevard v Transylvania County v Severnej Karolíne v máji 2011. Posledná klapka dobrodružnej sci-fi série padla v júni 2014 v Berlíne v Nemecku. Tu sa natáčali scény z časti Drozdajka, 2. časť (2015).  Tvorcovia investovali celkovo 458 miliónov dolárov a do tohto dňa sa im vrátilo 2,5 miliardy dolárov.

Úspechu ale samozrejme prechádzali mesiace tvrdej práce s prípravami tvorcovského tímu, scén a hľadaním vhodných budúcich hviezd. Na úplnom začiatku však stála myšlienka jednej americkej spisovateľky, ktorá sa predtým živila ako scenáristka pre rôzne televízne šou. Do povedomia fanúšikov sci-fi po celom svete sa však Suzanne Collins zapísala až vďaka trilógii s názvom Hry o život, ktorú vydala v rokoch 2008, 2009 a 2010.

V detstve bola Collinsová veľkou fanúšičkou príbehov z gréckej mytológie. Jeden z nich, príbeh o Théseovi a Minotaurovi, sa neskôr stal inšpiráciou pre Hry o život. Autorka priznala, že tento mýtus ju v detstve zaujal a zároveň desil najviac.


Mohlo by vás zaujímať: Úspešné Hry o život: Dočkáme sa ďalších filmov?


Mnoho filmových skutočností bolo inšpirovaných autorkiným reálnym životom. Pred napísaním trilógie čítala množstvo kníh o prežití a informácie o love čerpala u svojho otca. Ten totiž vyrastal počas Veľkej hospodárskej krízy a jeho rodina prežívala len vďaka lovu a hľadaniu potravy. Myšlienky vojny zasa získala z jeho pôsobenia vo vojne vo Vietname. Collinsová povedala, že jej otec cítil, že „bola jeho povinnosť zabezpečiť, že všetky jeho deti rozumejú vojne, jej cene a následkom.“ Podľa autorky je táto snaha i hlavnou myšlienkou trilógie.

V jednu noc údajne Collinsová sledovala súbežne niekoľko programov, kde bežali rôzne televízne reality šou a na ďalších si všimla zábery z vojny v Iraku. Obrázky sa jej v hlave začali miešať, a tak vznikol príbeh odvážnej Katniss Everdeenovej.

Autorka pôvodne nezamýšľala spraviť z Hier o život trilógiu. Keď však dopísala prvú knihu, vedela, že bude musieť prísť i pokračovanie, pretože Katniss musí byť predstaviteľmi Sídla potrestaná za to, že s Peetom takmer obaja zjedli smrtiace bobule.


Mohlo by vás zaujímať: Sláva im nestúpla do hlavy: Herci, s ktorými je radosť spolupracovať


Najťažšou časťou písania bolo pre Collinsovú stvárniť smrť a najmä násilie na detských postavách.

Krásna Jennifer Lawrence, predstaviteľka odvážnej Katniss, vraj počas nakrúcania povedala svojmu spolubojovníkovi, ktorého stvárnil Josh Hutcherson, že dokáže vykopnúť nohu nad jeho hlavu. Keď sa však o to pokúsila, kopla mu tak nešťastne do hlavy, že mu spôsobila otras mozgu.

Donald Sutherland, predstaviteľ prezidenta Snowa, poslal režisérovi filmu Garymu Rossovi trojstranové vyjadrenie k tomu, ako si predstavuje svoju postavu. V ňom napísal, že tri najdôležitejšie prvky prezidenta Snowa by mali byť jeho úsmev, oči a ruže.

Bláznivé kostýmy Effie Trinetovej boli veľkým problémom aj pre samotnú predstaviteľku Elizabeth Banks. Tá vyhlásila, že najťažšou súčasťou jej bláznivých kostýmov boli práve upravené nechty. Návštevu toalety vraj pre ne nebola schopná zvládnuť sama, a tak jej musel vždy niekto asistovať pri rozopínaní kostýmu a odvíjaní toaletného papiera.


Mohlo by vás zaujímať: Drogy, lieky a alkohol: Týchto slávnych hercov zabila chémia!


Natáčanie zastihla i jedna tragická udalosť, keď Philip Seymour Hoffman, predstaviteľ Plutarcha Heavensbeeho, zomrel počas svojej osemdňovej prestávky. Vo februári 2014 ho našli v jeho byte na Manhattane, kde sa predávkoval heroínom. Obe časti Drozdajky, kde hral jedného z vedúcich osobností vzbury, mali premiéru až po jeho smrti. Nepríjemné situácie však neobchádzali ani hlavnú hrdinku, Jennifer Lawrence. Pár dní pred začatím natáčania totiž počas tréningu v plnej rýchlosti narazila do steny a s podozrením na roztrhanú slezinu ju museli previezť na vyšetrenie. Počas natáčania druhej snímky, Hry o život: Skúška ohňom (2013), Jennifer ohluchla na jedno ucho. Pri potápaní vo vode totiž dostala dvojitú infekciu stredného ucha.

Prvé natáčanie si vyžiadalo 1800 kostýmov len pre komparzistov Kapitolu. Pri nakrúcaní bolo v pohotovosti 35 vizážistov na plný úväzok, ktorí využili 450 parochní.

Zdroj:  lu buzzfeed 

Foto: Česká televize, Lionsgate

Tagy: Jennifer Lawrence Hry o život Hunger Games

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov