Katastrofické scenáre konca sveta: Čo všetko nám už vo filme hrozilo?

Deň po tom
24.02.2016ZaujímavostiĽudstvo a celú Zem ohrozovalo od vzniku filmu nespočetné množstvo nebezpečenstiev. Každú chvíľu padajú asteroidy, pravidelne treba bojovať s mimozemskou civilizáciou či zastaviť výbuch jadrovej hlavice. Našťastie, v každej takejto hrozivej situácii sa medzi všednými ľuďmi nájde hrdina, ktorý všetko dostane pod kontrolu. Viete, čo všetko nám už hrozilo a komu vďačíme za prežitie?
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Zrážka s asteroidom

Hrozba je jasná: Zem o osemnásť dní zanikne. Rúti sa totiž na ňu obrovský asteroid. Jedinou možnosťou, ako sa zachrániť, je pristáť na ňom a do jeho vnútra zavŕtať jadrovú bombu. Nedokáže to nikto iný ako Bruce Willis ako Harry Stamper a jeho partia chlapov. Všetci pracujú v naftárskej spoločnosti ako precízni vŕtači. V Armageddone (1998) nechýba ani romantická zápletka. Tvorcovia po dohode využívali aj priestory určené výlučne pre NASA, takže sa pohybovali ako zariadení v hodnote 19 miliárd dolárov. Napriek tomu si vyslúžila zo strany vedcov obrovský výsmech. V NASA v ňom našli 168 nepresností. Tie využívajú pri školení zamestnancov, ktorí ich musia nájsť.


Herci a podnikatelia v jednom: Majú vlastný biznis aj mimo Hollywoodu


Mimozemský útok

Zistenie, že vo vesmíre nie sme sami, nie je jednoduché vstrebať. O to horšie je to v prípade, keď tieto mimozemské civilizácie práve pristávajú na Zemi s cieľom vyhladiť ľudstvo a zelenú planétu obsadiť. Deň nezávislosti predstavil hrozbu, s ktorou nikto nerátal a šance na prežitie sú naozaj mizivé. Dôvtip, odvaha a zbrane, ktoré sa s tými vesmírnymi nemôžu ani len porovnávať, sú jedinou výzbrojou na záchranu Zeme. Našťastie je tu Will Smith ako vojak Steven, Bill Pullman ako americký prezident a Jeff Goldblum ako televízny technik, ktorí sa smelo púšťajú do boja s vesmírnou silou. Úspešná snímka sa dostala aj do Bieleho domu - vtedajší prezident Bill Clinton si objednal súkromnú projekciu.


10 najväčších výplat v histórii filmu: Z hollywoodskych platov sa vám zatočí hlava


Keď sa ľudstvo ničí samo

Nielen prírodné živly či mimozemské civilizácie môžu ohrozovať našu planétu. Snímka Deň kedy sa zastavila Zem (2008) ukazuje úplne inú situáciu. Ľudstvu hrozí, že sa postupne zničí aj samo bez akejkoľvek cudzej príčiny, preto prichádza na scénu mimozemšťan Klaatau v podaní Keanu Reevesa. Čaká ho náročná úloha - dať veci na pravú mieru aj keď ľudia bažia po tom, aby ho skúmali a tak ho zavrú do laboratória. Keďže hrozba prichádza v podobe zničeného životného prostredia, štáb počas natáčania naopak prírodu šetril. Neplytvalo sa papierom ani elektrinou, jazdilo sa na bionaftu a využívali recyklované materiály.

Neznáma nákaza

V úvode snímky Smrtiaca epidémia (1995) sa vraví, že najväčším nepriateľom človeka je vírus. Nie je ho vidieť a zničí, na čo natrafí. Z Afriky sa až do Kalifornie dostane nákaza s neznámym pôvodom. Nebezpečenstvo je vysoké a to najmä vtedy, keď vysokí vojenskí hodnostári chránia svoje záujmy pred umierajúcimi nevinnými ľuďmi. Šanca na prežitie je nízka, no plno zvučných mien by situáciu malo vyriešiť.


Gyllenhaal v sebe filmovú krv nezaprel: V 35 má za sebou slušnú kariéru


Prírodné živly

Azda najčastejšie vo filmoch využívanou ničivou silou sú prírodné živly. Jedno veľkomesto padne kvôli záplave, ďalšie zasiahne tornádo a v inom vybuchne roky spiaca sopka. V snímke Deň potom (2004) však prírodná sila zasiahla ľudstvo vo viacerých fázach, ktoré boli spustené globálnym otepľovaním. Obrovské krúpy, všetko navôkol ničiaci hurikán, séria tornád a sneh tam, kde nikdy nebol. A to je len začiatok. Ľudstvo ostávajú po potope v absolútne zamrznutých mestách, nehovoriac o hrozbe so strany divej zvery. V reálnom živote by síce takéto situácie mohli nastať, no príroda by na to zrejme potrebovala stovky rokov.

Zdroj:  telkac.sk mb 

Foto: Touchstone Pictures, 20th Century Fox, Warner Bros

Tagy: Will Smith Bruce Willis Keanu Reeves katastrofické filmy

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov