Suchý humor, história či napätie: Tieto britské seriály si zamilujete aj vy

Sherlock
15.03.2016ZaujímavostiBritský seriál spoznáte na prvý pohľad. Pár známych, ale množstvo neopozeraných tvárí, svojský humor a veľká kopa irónie. Vo Veľkej Británii vznikajú najlepšie hodnotené seriály (podľa filmových databáz) a mnohé z nich sa usilujú Američania prerobiť na svoj obraz. Vyskúšajte aj vy niektorý z týchto seriálov, najlepšie v pôvodnom jazyku, a určite nebudete sklamaní. Nemajú síce veľa častí, no každá z nich stojí za to.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

IT Crowd

Britský ostrovtip si rozhodne užijete v seriáli IT Crowd, ktorého dej sa točí okolo dvoch informatikov Roya a Mossa a ich novej vedúcej Jen. Tá nemá o počítačoch "ani páru" a už vôbec ju neláka pracovať v zatuchnutom suteréne. Roy a Moss zase nie sú spokojní s tým, že musia pracovať pod niekým ako je Jen. Postupne si však uvedomia, že pracovať pod ženou nemusí byť až také zlé. Pobavíte sa na komických situáciách aj na úplne rozdielnych spolupracovníkoch.


Profesorka McGonagallová: Z oscarovej herečky šľachtičná


Panstvo Downton

Rok 2010 priniesol dramatický seriál, ktorého dej sa začína  počas vlády Juraja V. potopením Titanicu. Chvíľkami je až na neuverenie, ako skutočne panstvo pôsobí, hoci sú jeho obyvatelia vymyslení. Život rodiny Crawleyovej na panstve v Yorkshire je ovplyvnený všemožnými dôležitými historickými udalosťami, ako aj ich rodinnými problémami. V seriáli si užijete krásne dobové kostýmy aj výborné herecké obsadenie.

Sherlock

Klasické literárne dielo od Sira Arthura Conana Doyla si prešlo už mnohými vizuálnymi adaptáciami. V tomto prípade však ide o zmodernizovanú a sviežu verziu. Dej je zasadený do moderného Londýna, no ukazuje aj mnoho pôvodných dejových línií i zločincov. Všetko však v modernom a pútavom poňatí. Aby dej nebol rozvláčny, seriál chráni pomerne uzavretý dej epizód a ich podmanivé a emočne nabité zápletky. Ústredné postavy – Sherlocka Holmesa a doktora Johna Watsona – stvárňujú herci Benedict Cumberbatch a Martin Freeman. Cumberbatcha si tvorcovia vyhliadli v snímke Pokánie, v ktorej ich zaujal jeho mimoriadny výkon.


Zo žiačky učiteľka: Emma Watson bude lektorkou na Oxforde, pridá sa aj Cumberbatch


Misfits

Kombináciu komédie, drámy, fantasy a sci-fi prináša seriál Misfits. Vykonávanie verejno-prospešných prác v spojení so záhadnou búrkou radikálne zmení životy piatim mladým Londýnčanom. Najpodivnejšia meteorologická udalosť v Británii na nich zanechá svoje stopy a to tak, že každý z nich získa nejakú zvláštnu schopnosť. Hoci ich nepoužívajú práve na dobré veci, z času načas sú nútení zabrániť pohromám, ktoré spôsobujú iní. Milovníci čierneho humoru budú nadšení. Tvorcovia použili na propagáciu prvej série virálny marketing, hlavné postavy si dopisovali na sociálnych sieťach a k deju tak pridávali ďalší materiál.

Doctor Who

Návrat kultového britského seriálu zo 60. rokov ocenilo množstvo divákov. Veď cestovateľa v čase, Doktora Who, si jednoducho musíte obľúbiť. Zažíva dobrodružstvá naprieč časom a priestorom a popri tom rieši zapeklité záhady. Nechýbajú mimozemské civilizácie, či už priateľské alebo nie, a neustupujúca hrozba straty života. V priebehu rokov si Doktora Who zahralo už dvanásť hercov, diváci však s úplne všetkými neboli spokojní. Najmladším predstaviteľom doktora je jedenásty v poradí Matt Smith, ktorý sa vďaka tomu zapísal do Guinnesovej knihy rekordov.


HBO vyhlásila vojnu pirátskym kópiám Hry o tróny: Seriál vopred nikto neuvidí


Ripper street

Už z názvu vyplýva, že seriál sa bude odohrávať v Londýne tesne po útokoch Jacka Rozparovača. Nevenuje sa však klasickému mýtu o vrahovi, skôr sa o jeho postavu opiera len okrajovo. Predvošetkým ide o detektívny seriál, v ktorom hlavným vyšetrovateľom je charizmatický Matthew MacFadyen, známy ako posledný filmový predstaviteľ pána Darcyho z Pýchy a predsudku. Policajná divízia H zo Scotland Yardu má za úlohu udržať londýnsku časť Whitechapel v bezpečí. Zločiny z 90. rokov 19. storočia vyzerali inak ako tie súčasné.

Dickensian

Najnovší prírastok do rodiny britských seriálov je poctou Charlesovi Dickensovi. Poznáte postavy z jeho najznámejších diel? Na jednej ulici sa stretávajú hrdinovia z Vianočnej koledy, Olivera Twista, Davida Copperfielda a ďalších. Napriek tomu, že každá z postáv má svoj vlastný príbeh, dá sa v deji veľmi ľahko orientovať.

Zdroj: telkac.sk/mb 

Foto: BBC, NBC

Tagy: Sherlock Panstvo Downton IT Crowd Dickensian

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov