Zmeškal vojnu a napchával sa párkami: Spoznajte Disneyho tajomstvá!

Walt Disney
08.06.2016ZaujímavostiAzda neexistuje vplyvnejšia osoba vo filmovom priemysle, ako bol Walt Disney. Jeho animované postavičky či filmy nesúce jeho meno poznajú všetci, no viete, aký bol v skutočnosti? Aké tajomstvá sa skrývajú za postavou veľkého Walta Disneyho?
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Odišiel zo školy, aby mohol narukovať

Walt Disney strávil svoje detstvo v Missouri na farme, no tento život nechal za sebou. Počas prvej svetovej vojny oslávil Walt svoje šestnáste narodeniny. Vtedy skončil so školou, aby sa mohol pridať k armáde. Kvôli svojmu veku bol odmietnutý, no nakoniec mu našli miesto vodiča sanitky v Červenom kríži. Organizácia poslala mladučkého Disneyho do Francúzska, no v čase, keď tam dorazil, bola už podpísaná dohoda o prímerí. Neskôr jeho kroky smerovali do Chicaga na štúdium umenia a potom priamo do Hollywoodu. Tam založil už svoje druhé štúdio a začal sa namiesto animácie venovať vymýšľaniu nových projektov, postavičiek i príbehov. Keďže bol veľmi naklonený novým technológiám, ako prvý uviedol plnofarebnú rozprávku s názvom Flowers and Trees. Jeho štúdio v čase druhej svetovej vojny vyrábalo vzdelávacie filmy pre americkú vládu a po vojne sa pustili do dokumentárnych filmov o prírode.

Filmová prehliadka v Británii bude unikátna: Našli animák stratený takmer 90 rokov!

Mickey Mouse sa mal volať inak

Postavičky Mickeyho Mousea sa stala symbolom spoločnosti Walt Disney, ale ak by nezakročila tvorcova manželka, mohol ním byť Mortimer. Také meno totiž Disney dal obľúbenému myšiakovi. V niekoľkých prvých snímkach sa aj volal Mortimer Mouse, našťastie Lillian Disney zatlačila na manžela a presvedčila ho, že s menom Mickey sa bude lepšie predávať. Mortimer sa neskôr stal Mickeyho rivalom a súperili aj o srdce Minnie.

Ani rozprávky pre deti sa nevyhli problémom: Takto vznikali obľúbené animáky

Nominácie a Oscary sa len tak sypali

Walt Disney si za celú svoju tvorbu vyslúžil viac nominácií aj samotných Oscarov ako ktorýkoľvek iný človek na svete. V rokoch 1932 až 1969 získal 22 Oscarov a nominovaný bol až 59krát. Zaujímavosťou je, že keď v roku 1938 preberal Oscara za Snehulienku a sedem trpaslíkov, dostal od malej Shirley Temple ešte niečo navyše. Ako pozornosť mu dala ešte sedem malých Oscarov – za každého trpaslíka jedného. Ani to mu však neubralo na tréme, upokojovať ho musela malá herečka.

Takého zamestnávateľa by ste nechceli!

Hoci má Disney na konte tie najmilšie postavičky, ako zamestnávateľ veľmi populárny nebol. Až 40% jeho zamestnancov (cca 300 ľudí) vstúpilo v roku 1941 do štrajku kvôli zlepšeniu pracovných podmienok. V novom štúdiu totiž ľudí rozdelil na špecializované skupiny s prísnou hierarchiou. Zrušil veľa predchádzajúcích benefitov a prehĺbil rozdiely v mzdách pracovníkov  - zatiaľ čo tí najlepší zarábali stotisíce, tí na najnižších priečkach sa museli uspokojiť s 12 dolármi na týždeň. Poslednou kvapkou bolo vyhodenie šéfa odborov. Disney síce nakoniec ustúpil viacerým požiadavkám, no mnoho zo štrajkujúcich bolo neskôr prepustených.

Z Disney hviezdy vyrástla sexi žena: Fúha, Selena je na nových fotkách neskutočná!

Bez hot-dogov ani na krok

Walt Disney meral akúkoľvek vzdialenosť na základe hot-dogov. Autor bol preslávený pre svoju citlivosť na detaily. Napríklad odpadkové koše v Disneylande boli vzdialené od stánkov s hot-dogmi presne 25 krokov. Toľko mu totiž trvalo, kým párok v rožku zjedol.

Disneyho posledné slová nikto nechápe

Tvorcove posledné slová by mali byť: Kurt Russel. Prinajmenšom sú to posledné slová, ktoré napísal pred smrťou na kus papiera. Doteraz však nikto nepochopil význam týchto slov, ani samotný Kurt Russel, ktorého sa to v podstate dotýka.

Zdroj: telkac.sk/mb 

Foto: telegraph.co.uk, Disney

Tagy: Walt Disney

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov