Intrigy, hádky, vulgarizmy aj sex: Slovákov najviac bavia kontroverzné reality šou

Farma
08.07.2016ZaujímavostiŠtvrtý september 2004 sa do histórie slovenskej televíznej tvorby zapíše ako deň, kedy bol aj u nás spustený formát zvaný reality šou. Bola to konkrétne relácia z názvom Dievča za milión (JOJ). V rovnakom roku boli spustené aj ďalšie dve relácie, ktoré sa relatívnej diváckej obľube tešia dodnes. Ide o Zámenu manželiek (Markíza) a SuperStar (STV, dnes RTVS). Dnes, o takmer dvanásť rokov neskôr, je práve reality šou ťahákom komerčných televízií na Slovensku a zárukou vysokých čísel sledovanosti. Ktoré relácie bavia väčšinu divákov v súčasnosti?
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Farma

Súťažnú reality šou z farmárskeho prostredia, ktorej už v poradí siedmu sériu sme na televíznych obrazovkách Markízy mohli sledovať aj nedávno. Princípom je spolužitie skupiny celkom rozdielnych ľudských pováh na jednom statku bez výdobytkov modernej civilizácie. Všetci súťažiaci musia fungovať presne tak, ako žili a najmä pracovali, aj naši predkovia. Televízia Markíza si pritom dáva záležať na výbere skutočne zaujímavých ľudských charakterov, takže o rôzne intrigy, hádky, ohováranie, ale i pikantné scény nikdy nie je núdza. A práve to je to, čo ľudí na Farme láka. Napriek tomu, že diskusie na sociálnych sieťach sú doslova zahltené negatívnymi názormi na podobný druh zábavy, diváci v konečnom dôsledku dokážu projektu odpustiť i to, že súťaž len zriedka spravodlivo vyhrá najpracovitejší z účinkujúcich.

Moja mama varí lepšie ako tvoja

Aj keď obľúbená relácia televízie JOJ vo svojej podstate nie je priamo reality šou, aj tu tvorcovia stavili na humorné či drsnejšie situácie, do ktorých sa dostávajú samotní jej aktéri. Príkladom je zdanlivo drsný prejav svojského a tak trochu i kontroverzného Jožka Heteša, ktorý v relácii varil pod dohľadom svojej mamy Marty. O čosi pamätnejšie bolo však účinkovanie rodiny Habovcov, ktorí nielenže vytvorili rekord v celkovej dĺžke účinkovania, ale diváci si zapamätali najmä mimoriadne temperamentné reakcie otca Vila. Televízia ale chcela z mimoriadnej diváckej priazne vyťažiť čo najviac, a tak angažovala i ďalších členov rodiny Habovcov. Zdá sa však, že typickou črtou reality šou ani zďaleka nie je schopnosť „prestať v tom najlepšom.“


Mohlo by vás zaujímať: Totálny extrém na Markíze: Toto Slovensko ešte nezažilo!


Farmár hľadá ženu

Čím to bude, že v podobných reláciách účinkujú najmä tie najkontroverznejšie typy ľudí? Zrejme i tvorcovia dávno pochopili, že sú zárukou zaujímavých a možno i nepredvídateľných situácii, na ktorých sa dá stavať. Pravdou je, že práve takými sa to relácii televízie JOJ s názvom Farmár hľadá ženy doslova hemží. Viac ako skutočné hľadanie lásky však zaujímajú kamery práve životy jednoduchých protagonistov. Tí šikovnejší si na základe svojho účinkovania potom postavia i svoju, zväčša nie veľmi trvácnu, „hviezdnu kariéru“. Príkladom je Martinka z Turca, ktorú dokonca istý čas po účinkovaní v televíznom projekte pozývali na rôzne obecné kultúrne podujatia po celom Slovensku.

Smotánka

Ani v prípade dlhoročného klenotu televízie Markíza nejde o reality šou. Sú to však práve klebety, trapasy a zaujímavosti zo života slovenských hviezd, čo má lákať divákov k televíznym obrazovkám. Netreba zabudnúť na štýl spracovania, falošný dojem luxusu, bulvárny podtón, ktorý sa tvári ako priateľský a afektovaný prejav moderátorky. Napriek tomu všetkému sa drží vo vysielacej štruktúre našej najväčšej komerčnej televízie už neuveriteľných 20 rokov!

Pestrá história

História ukazuje, že aj reality šou prešli istým vývojom. V porovnaní s ich súčasnou podobou totiž boli o čosi menej kontroverzné. Navyše existovali isté morálne hranice a aj keď ich súčasťou boli i povahovo výraznejší aktéri, len málokedy sa tak veľmi približovali k vulgárnosti či prostoduchosti. Príkladom je práve prvá spomínaná relácia Dievča za milión, či prvá slovenská SuperStar. Zlom nastal až príchodom relácií Vyvolení (JOJ), Big Brother (Markíza) či Mojsejovci (Markíza). Pokiaľ ide o čísla sledovanosti, v minulosti podobné projekty znamenali pre dané televízie doslova zlatú baňu. Dnes síce ani zďaleka nedosahujú podobný úspech, napriek tomu sa objavujú vo vysielacích štruktúrach stále častejšie. A môžu si za to samotní diváci, ktorí ešte stále považujú reality šou za dostatočnú formu zábavy a oddychu.

Zdroj: lu 

Foto: Facebook, TV Markíza

Tagy: Farma reality šou Farmár hľadá ženu Moja mama varí lepšie ako tvoja Smotánka

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov