Krásy Slovenska v úspešných filmoch: Aj tieto snímky natáčali u nás!

Dračie srdce
07.09.2016ZaujímavostiO krásach Slovenska sa vie aj v Hollywoode! Mnohé slávne režisérske mená si našu krajinu vybrali za miesto na natáčanie svojich najúspešnejších snímok. A možno ste na ich obľúbených lokalitách boli niekoľkokrát aj vy. Viete, ktoré známe filmy sa natáčali práve u nás?
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Dračie srdce v srdci Európy

Naše krásne hrady učarovali producentke Raffaelle De Laurentiis, keď hľadala vhodné exteriéry na natáčanie veľkofilmu Roba Cohena Dračie srdce. Vďaka tomu si v snímke z roku 1996 môžeme užiť  prostredie Strečna, Čachtického i Spišského hradu, ako aj nádhernú prírodu v Slovenskom raji. Zábery dvadsaťmetrového draka, ako poletuje nad slovenskými horami a hradmi, si v tom čase vyslúžili aj nomináciu na Oscara za najlepšie vizuálne efekty. Film si zaslúžene získal srdcia divákov aj nemilosrdných kritikov.

Krásne Slovenky prerazili za hranicami: Tieto herečky sa presadili v českých filmoch

Krvavý gróf Nosferatu na Orave

Svet nemého filmu uchvátila v roku 1922 hororová snímka Nosferatu, za ktorú bol zodpovedný režisér F.W. Murnaua. Keďže tvorcovia nevlastnili práva na Stokerov román Dracula, zmenili mená hlavných hrdinov a zamierili natáčať na Slovensko, ktoré malo stvárniť drsnú rumunskú krajinu. Nemecký štáb tak mohli Slováci stretnúť v Dolnom Kubíne, Vrátnej, Vysokých Tatrách a predovšetkým na Oravskom zámku. Drsná krása Oravy vo veľkom prispela k tomu, že tento film je považovaný za jednu z najlepších filmových adaptácií Stokerovho diela.

.

Z Bratislavy razom Sarajevo, Viedeň či New York

Tvorcovia trileru Mierotvorca dokázali využiť fakt, že Bratislava sa vzhľadom nepodobá iným veľkým či hlavným mestám. Vďaka tomu v nej mohli natáčať scény odohrávajúce sa v Sarajeve, Viedni ale aj New Yorku. Mierotvorca tak v roku 1997 priniesol do nášho hlavného mesta Georgea Clooneyho aj Nicole Kidman. Okrem tohto trileru Slovensko nahradilo juhoslovanské exteriéry aj vo vojnovej dráme Za nepriateľskou líniou, vďaka čomu sa u nás vyskytol Owen Wilson či Gene Hackman.

Slovák sa stal hviezdou v obľúbenom seriáli Hra o tróny! Poznáte ho?

Rímske vojská na Spišskom hrade

Spišský hrad sa stal obľúbenou filmárskou destináciou a v roku 2007 bol dokonca aj niekoľko dni zatvorený práve kvôli natáčaniu snímky Posledná légia s Benom Kingsleym či Colinom Firthom.

V Súľovský skalách ľudia z celého sveta

Na Slovensko prišli v roku 2015 aj tvorcovia televízneho seriálu Marco Polo. Vo Vysokých Tatrách, Slovenskom raji či Súľovských skalách natáčal okolo 500-členný filmový štáb. V Suľovských skalách ste pri nakrúcaní scén z Mongolska a Číny mohli stretnúť ľudí približne 20 národností z celého sveta.

Z Hlohovca priamo do Hollywoodu: Slovenka splnila svoj sen, podmanila si filmový priemysel

V Eragonovi tie najkrajšie letecké zábery

Početné zábery zo Slovenska sa objavili aj vo fantasy snímke Eragon s Jeremy Ironsom v hlavnej úlohe. Niekoľkokrát vo filme uvidíte majestátny Kriváň, Slovenský raj či letecké zábery z Tatier. Celý film sa však natáčal prevažne v Maďarsku.

Navštívil nás aj van Damme

Aj Jean-Claude van Damme zavítal na Slovensko. A to v roku 2002 počas natáčania snímky Teror vo vlaku, keď sa ako agent Jacques Kristoff snažil zastaviť skupinu teroristov pred použitím biologickej zbrane. Ako sa to skončilo, snáď netreba ani vysvetľovať.

Povstali aj slovenskí herci

Jedným z najkvalitnejších filmových počinov točených u nás je rozhodne televízny film z roku 2001 o vpadnutí Nemcov do Varšavského ghetta – Povstanie. Kvôli tejto snímke vznikla v Bratislave aj replika ghetta. V Povstaní sa okrem zahraničných mien objavili aj tie slovenské, konkrétne Martin Mňahončák, Monika Hilmerová či Tomáš Maštalír.

Zdroj: telkac.sk/mb 

Foto: fanpop.com, Paramount, 20th Century

Tagy: Eragon Mierotvorca Dračie Srdce Nosferatu

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov