Krásna príroda, majestátne hrady: Tu sa natáčali známe slovenské filmy

Obchod na korze
25.10.2016ZaujímavostiNačo nakrúcať v umelých interiéroch, keď slovenské prostredie ponúka tak široké možnosti? Jeho čaro využívajú pochopiteľne aj domáci filmári. Viete, kde sa natáčali známe slovenské snímky?
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Obchod na korze

Jediný slovenský film, ktorý získal zlatú sošku Oscara, vznikol v roku 1965. Snímka rozpráva príbeh Tóna Brtku na pozadí 2. svetovej vojny, ktorého stvárnil Jozef Kroner. Oceňovaný film so silným dejom sa natáčal na východe Slovenska v Sabinove. Na jednom z tamojších domov dokonca možno nájsť pamätnú tabuľu na tento náš film.

Láska na vlásku

Slovenská rozprávka, o ktorej existenciu sa postarala režisérka i scenáristka Mariana Čengel-Solčanská, využila krásne prostredia na Orave či v nitrianskom kraji. Hlavnú hrdinku príbehu stvárnila speváčka Celeste Buckingham. Bohužiaľ, ani ona veľmi nevyzdvihla úroveň rozprávky. Diváci však výrazne ocenili výber filmových lokalít. Natáčalo sa predovšetkým na Oravskom hrade a v Zuberci, no v niektorých scénach sa objavil aj Nitriansky hrad i kostolík v Dražovciach.

Krásy Slovenska v úspešných filmoch: Aj tieto snímky natáčali u nás!

Čaru Oravského hradu podľahli filmári aj pri nakrúcaní snímok Sokoliar Tomáš, Kráľ drozdia brada, Princezná a žobrák či Adama Šangala. Prvýkrát sa jeho priestory využili na natáčanie už v roku 1922 pri filme Upír Nosferatu.

Bathory

O náš najnavštevovanejší a zároveň najdrahší film sa postaral fantastický Juraj Jakubisko. Snímka Bathory o krvavej grófke sa nakrúcala v skanzene Pribylina, pri Dunaji, na bratislavskej Kolibe či vo Vysokých Tatrách. Pochopiteľne sa točili scény aj priamo na Čachtickom hrade, ktorý sa s Bátoričkou odjakživa spája.

Perinbaba

Rozprávková klasika od Juraja Jakubiska v podobe Perinbaby si po roky svojej existencie získala množstvo fanúšikov a spája sa s ňou aj množstvo zaujímavostí. Natáčanie tejto rozprávky prebiehalo v okolí Martina, na Orave a nemálo záberov vzniklo v Zázrivej. Najzaujímavejším miestom však je Dobšinská ľadová jaskyňa. Keďže sa v nej nachádza viac ako 300 schodov, hlavnú predstaviteľku Giuliettu Masinu museli pre jej vek vynášať horskí nosiči. Tá kvôli tomu aj viackrát odmietla obed, aby nemusela stále vychádzať von.

Odborníci sa zhodli: Filmovú lokáciu snov nájdete len kúsok od nás!

Pokoj v duši

Slovenská snímka Pokoj v duši sa nakrúcala vo filmármi obľúbenej obci, ktorá leží neďaleko Brezna, Čierny Balog. Čarovnú a krásnu prírodu využil už v roku 1980 Jakubisko v komédií Nevera po slovensky. V našich filmoch tak uvidíte krásy národnej prírodnej rezervácie Dobročský prales či Vydrovskú dolinu.

Agáva

Filmári pri tvorbe snímky Agáva siahli po chátrajúcom kaštieli Esterházyovcov v Želiezovciach. Vybrali si ho aj preto, že sa spomína v originálnej Ballekovej knižnej podobe. Na tom mieste žil v istom čase aj skladateľ Schubert a hlavná hrdinka má jeho hudbu rada, takže to sedelo aj z tohto uhla pohľadu. Natáčalo sa však aj v Šahách a viacerých obciach Hontu.

Zdroj: telkac.sk/mb 

Foto: Československý filmový ústav

Tagy: Agáva Perinbaba Obchod na korze

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov