Jeho filmy boli kasovými trhákmi: Viete, kto si absolútne podmanil československú mládež?

19.11.2016ZaujímavostiFilmy českého režiséra, scenáristu a producenta Jaroslava Soukupa si hlavne v 80. rokoch 20. storočia podmanili mladých divákov. Diskopříběh či Láska z pasáže sa stali doslova kasovými trhákmi. V sobotu 19. novembra sa režisér dožíva 70 rokov.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Jaroslav Soukup sa narodil 19. novembra 1946 v českej Plzni. Po absolvovaní pražskej Filmovej a televíznej fakulty Akadémie múzických umení (FAMU) pracoval vo Filmovom štúdiu Barrandov (dnes Barrandov Studio). Vo filmovej tvorbe sa objavil prvýkrát ako asistent réžie v snímke Psi a lidé (1970). V roku 1976 nakrútil poviedku Zimní vítr a svoj talent uplatnil aj vo filme Boty plné vody (1976). O tri roky neskôr vznikol film Drsná planina, v ktorom sa dej sa točí okolo životov pohraničníkov po druhej svetovej vojne.

Film Romaneto vznikol v roku 1980 podľa literárneho diela spisovateľa Jakuba Arbesa. Soukupova výrazná kariéra režiséra a scenáristu diváckych hitov začala až filmom Vítr v kapse (1982), ktorý nakrútil vo svojom rodnom meste - Plzni. Od toho času sa datuje aj umelcova spolupráca s vtedajšími mladými českými playboymi - Lukášom Vaculíkom a Sagvanom Tofim.

Vo filme Záchvěvy strachu (1983) sa Jaroslav Soukup venoval histórii, konkrétne 19. storočiu. Filmárovi sa podarilo spojiť šport a históriu v snímke Pěsti ve tmě (1986). V hlavnej úlohe predviedol skvelý výkon herec Marek Vašut v úlohe českého reprezentanta v boxe Vilda Jakuba, ktorý sa stretne s Nemcom Kurtom Schallerom. V novembri 1987 mal v kinách premiéru muzikál Discopříběh a o rok neskôr prišla do kín kriminálna komédia Kamarád do deště opäť s Lukášom Vaculíkom a Sagvanom Tofim v hlavných úlohách. Na konci 80. rokov 20. storočia režisér dokončil historickú poviedkovú drámu Divoká srdce (1989).

V roku 1991 sa tvorca vrátil k muzikálu a natočil Discopřiběh 2 o osude otca a syna Horáčkových s hitmi Michala Davida. O rok neskôr prišiel do kín Kamarád do deště II s podtitulom – Příběh z Brooklynu. Do jednej z hlavných ženských rolí vybral režisér príťažlivú českú modelku Simonu Krainovú. V roku 1993 uviedli v kinách Svadbu upírů, v rokoch 1995, 1997 a 1999 trilógiu Byl jednou jeden polda (I, II, III) o českých policajtoch. Bláznivá komédia Jak ukrást Dagmaru o českom agentovi 007 sa objavila na striebornom plátne v roku 2001.

Najnovším dielom filmára je 16-dielny seriál Policie Modrava (2015). Novinka prináša nielen napätie v krimi prípadoch a nádhernú prírodu, ale i krásne ženy, o ktoré v Soukupových filmoch rozhodne nie je núdza.

Zdroj: TASR 

Foto: ahaonline.cz

Tagy: Jaroslav Soukup

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov