Ohromujúce katastrofické filmy: Toto všetko už nivočilo Zem!

Deň nezávislosti (1996)
27.08.2014ZaujímavostiKatastrofy a s nimi spojená deštrukcia odjakživa vzbudzovala pozornosť. Niet sa preto čomu čudovať, keď sa na tejto vlne zviezlo vo filmovej histórii množstvo režisérov a ponúkli tak divákom popcornovú zábavu, po ktorej ich srdcia pišťali. Vychutnajte si desať katastrofických filmov, ktoré stoja za spomenutie.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Deň nezávislosti (1996)

Prvý kúsok do zbierky od majstra megalomana, nemeckého režiséra Rolanda Emmericha. Celý svet sa symbolicky, počas Dňa nezávislosti, musí zjednotiť, aby mohol čeliť tej najväčšej hrozbe - mimozemskému útoku, ktorý môže znamenať koniec ľudskej rasy. V hlavnej úlohe filmu plného výbuchov, drsných hlášok a amerického patriotizmu sa predstavili Will Smith a Jeff Goldblum.

Zaujímavosti:

 • Americká armáda pôvodne súhlasila, že filmárom poskytne svoje vojenské základne na natáčanie. Keď sa však dozvedela, že v scenári sú zmienky o Oblasti 51, ponuku stiahla.
 • Hnutie Hizballáh zakázalo premietanie filmu v Libanone, pretože v jednej zo scén izraelskí a irackí vojaci spoja sily. Hizballáh od roku 1996 totiž oficiálne bojkotuje akúkoľvek formu zábavy, v ktorej sa vyskytne aj Izrael.
 • Takmer polovica dialógov medzi Judim Hirschom, Jeffom Goldblumom a Willom Smithom boli improvizované.

Twister (1996)

Druhá polovica deväťdesiatych rokov bola bohatá na katastrofické snímky, z ktorých sa stali kultovky. Jednou z nich je aj film z ľahko zapamätateľným názvom Twister. Veď koho by nezaujímalo vyčíňanie tornáda, ktoré pustoší, láme domy, posiela kravy na letecký výcvik či spôsobuje, že z neba padajú traktory?

Zaujímavosti

 • Twister bol prvým filmom, ktorý vyšiel na DVD, a zároveň posledným, čo sa dostal na dnes už zabudnutý formát HD-DVD.
 • Nakrúcanie snímky bolo na istý čas pozastavené kvôli bombovému útoku v Oklahome, kde sa odohrávalo. Väčšina štábu išla pomáhať s obnovou
 • Film mal byť 20. mája premietaný v autokine v kanadskom Stoney Creeku. Mesto však v daný deň zasiahlo tornádo.

Rozpútané peklo (1997)

Pierce Brosnan v časoch svojej najväčšej slávy, samozrejme, nehral iba agenta 007. Okrem iného musel v malom mestečku Dantes Peak na úpätí rovnomennej sopky čeliť obrovskému prírodnému nebezpečenstvu. To, čo sa bralo ako obyčajne sci-fi, sa stalo skutočnosťou. Obávaný vulkán vybuchol a mestečko ľahlo popolom...

Zaujímavosti

 • Sopečný popol bol v skutočnosti iba kopa miniatúrnych obhorených novinových útržkov.
 • Množstvo scén, v ktorých sa rúcali budovy a ničili autá, bolo nakrúcaných so skutočnýmii budovami a vozidlami. Nešlo teda iba o počítačové efekty.
 • Pôvodne mal hlavnú postavu hrať Michael Douglas.

Sopka (1997)

Zdá sa, že rok 1997 bol plodný na hollywoodske kúsky, v ktorých magma nivočila a zabíjala. Odhliadnuc od snímky Rozpútané peklo totiž do kín prišiel ďalší smrtiaci živel v podobe sopečnej erupcie s príznačným názvom "Sopka", ktorý okrem ohnivej deštrukcie Los Angeles ponúkol v hlavnej úlohe Tommy Lee Jonesa.

Zaujímavosti

 • Láva bola vytvorená hlavne z metylcelulózy (E461). Táto látka sa používa ako zahusťovadlo vo fastfoodoch v milk-shakoch.
 • Jedna z dôležitých postáv bola ponúknutá aj Gillian Anderson, alias agentke Scullyovej z Aktov X.
 • Sopečný popol bol vytvorený rovnako ako v konkurenčnej snímke Rozpútané peklo - z obhorených novinových útržkov.

Drvivý dopad (1998)

Z trochu iného súdka už je katastrofický thriller Drvivý dopad. K našej planéte sa hrozivo rýchlo blíži Wolf-Biedermanová kométa, pričom má spôsobiť skazu nie nepodobnú tej, ktorá zabezpečil, že dinosaury už nie sú medzi nami. Mimoriadne efektne a emotívne pôsobia najmä záverečné scény - po dopade kométy totiž ničivá prívalová vlna takto maže z povrchu zemského všetok život:

Zaujímavosti

 • Americký prezident vo filme pôvodne svoju reč zakončil vyhlásením "Toto nie je Armageddon." Tvorcovia si však neskôr uvedomili, že Drvivý dopad bude v kinách súperiť práve so snímkou Armageddon a scénu upravili.
 • Eljah Wood mal mať väčšiu rolu, avšak v konečnej verzii bol počet jeho scén drasticky zredukovaný oproti pôvodnému plánu.
 • Scéna, kde Jenny Lerner prvýkrát stretla prezidenta, sa nakrúcala na rovnakom mieste, na akom bol zavraždený senátor Robert Kennedy.

Deň po tom (2004)

A opäť Emmerich v akcii. Nepriateľom číslo 1, za ktorí si ľudstvo môže samo, je narozdiel od Dňa nezávislosti príroda. V efektnom filme sme svedkami globálnych zmien počasia, ktoré spôsobujú, že v Tokiu padajú obrovské krúpy, v Los Angeles sneží a planéta je na pokraji ďalšej doby ľadovej. Svoje dostane aj Veľké jablko, ktorého záhubu prináša vlna tsunami.

Zaujímavosti

 • Film bol spoločnosťou 20th Century Fox ešte pred premiérou pustený skupine vedcov. Na nikoho z nich vedecké zdôvodnenia dojem neurobili, avšak film charakterizovali ako "zábavný nezmysel".
 • Tvorcovia požiadali vedcov o spoluprácu, ale boli razantne odmietnutí. Aby sa udialo niečo také, čo prekladá film, bolo podľa NASA až "smiešne nereálne".
 • Vlna tsunami v New Yorku sa natáčala v gigantickej vodnej nádrži postavenej v interiéroch montrealského Alstomského zariadenia pre opravy a údržbu vlakov.

Vojna svetov (2005)

Steven Spielberg sa po 24 rokoch opäť zahral s mimozemšťanmi, tento raz však na to ľudstvo doplatilo. Film podľa rovnomennej knihy a rozhlasovej inscenácie H.G. Wellsa zobrazuje vojnu, v ktorej ľudstvo zdanlivo nemá šancu. Veď kto sa môže postaviť proti obrovským mimozemským monštrám, ktoré tisícky rokov čakali v útrobách Zeme na svoju šancu a takto rozosievajú smrť?

Zaujímavosti

 • Počas scény, keď boli Tom Cruise a Dakota Fanning pod vodou, si z nich Steven Spielberg vystrelil. Púšťal im totiž dramatickú hudbu z Čeľustí.
 • Rozprávač, ktorý má prehovory na začiatku a na konci, je Morgan Freeman.
 • Tom Cruise bol za svoj výkon nominovaný na neslávne známu cenu Zlatá malina pre najhoršieho herca.

Monštrum (2008)

Monštrum je unikátny projekt pokračujúci v trende pseudodokumentárnych filmov natáčaných ručnou a trasľavou kamerou, ktorý pred 15 rokmi započala hororová Záhada Blair Witch. Snímka ponúka obrovské Monštrum demolujúce New York a masy ľudí, ktorí pred ním utekajú. Pred takýmto krvilačným gigantom sa však uteká ťažko...

Zaujímavosti

 • Monštrum je podľa jeho tvorcu Nevilla Pagea mláďaťom v novom prostredí, ktoré zúfalo túži po matke a preto ju hľadá.
 • Cameo si v úvodnej párty sćene strihol aj spevák populárnej americkej punk-rockovej kapely Yellowcard, Ryan Key.
 • Vo filme nie je okrem tituliek použitá žiadna hudba.

Deň, kedy sa zastavila Zem (2009)

Mimozemšťania boli vždy problémom, avšak Klaatu v podaní nestarnúceho Keanu Reevesa je mierne odlišný. Mimozemšťan, ktorý sa pomaly, ale isto poľudšťuje a pokúša sa zachrániť ľudstvo, ktoré samo seba ničí? To veru nebýva zvykom.

Zaujímavosti

 • Film je remakom pôvodného projektu z roku 1951.
 • V pôvodnom snímku bol Gort vysoký 8 stôp (2,4 metra), v remaku má až 28 stôp (8,5 metra).
 • Hra, ktorú môžeme vidieť Jacoba Bensona hrať na notebooku, je World of Warcraft.

2012 (2009)

21.12.2012 síce dlho očakávaný koniec sveta nenastal, to však neznamená, že by to nebolo veľkým lákadlom pre hollywoodskych tvorcov. Námetu sa chopil, ako inak, aj nám známy režisér Roland Emmerich a divákom priniesol takmer trojhodinovú exkurziu do sveta, v ktorom je všetko naruby a hrozí mu neodvrátiteľný zánik.

Zaujímavosti

 • Severná Kórea zákazala film, pretože rok 2012 bol stým výročím narodenia Kim Ir-Sena a krajine sa zdalo, že rok bol vykreslený príliš negatívne.
 • Vo filme bol v októbri 2012 zaplavený New York, čo korešponduje aj s udalosťami v skutočnosti, keď sa o to pričinil hurikán Sandy.
 • Roland Emmerich je veľkým fanúšikom rapera 50 Centa (Curtis Jackson), preto hlavnú postavu pomenoval Jackson Curtis.

Zdroj: telkac.sk  imdb.com 

Foto: Youtube, Video: YouTube

Tagy: Tom Cruise deň nezávislosti vojna svetov twister sopka 2012 roland emmerich

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj