Špičkové filmy o top hudobníkoch: Ktoré by ste mali určite vidieť?

Walk the line
08.12.2016ZaujímavostiSte fanúšikom kvalitnej kinematografie a k tomu aj dobrej hudby? Prečo tieto dve záľuby nespojiť do jednej? Stačí si len vybrať, či dáte prednosť oscarovým hraným filmom, alebo naozaj prepracovaným dokumentom. Či sa rozhodnete tak, alebo onak, ľutovať určite nebudete.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Amadeus

Ide síce o dielo staršieho dáta, konkrétne z roku 1984, no osloviť dokáže aj súčasných divákov. A to nemusíte byť ani milovníkom klasickej hudby Hoci má tento film názov Amadeus, jeho dej sa sústredí nielen na hudobného génia Wolfganga Amadea Mozarta, ale aj jeho súčasníka Antonia Salieriho. Ide o príbeh plný širokej škály ľudských citov, od obdivu až po nekontrolovateľnú žiarlivosť. O jeho kvalite hovorí aj fakt, že v roku 1985 získal hneď osem Oscarov a štyri Zlaté glóbusy.. Režisér Miloš Forman totiž stvoril doslova historický epos, a aj keď ide o fiktívny príbeh, ponúka zaujímavý obraz doby a prostredia, v ktorom Salieri a Mozart pôsobili.  Mimochodom, aj keď ide o americký film, natáčal sa v Prahe v období hlbokého socializmu. Priebeh nakrúcaniaa bol, samozrejme, pod kontrolou tajnej polície. Našťastie všetko dobre dopadlo a vznikol tento veľkolepý film, ktorý by ste si mali pozrieť.

Freddie Mercury: Príbeh

Existuje na svete vôbec niekto, kto by tohto hudobného velikána nepoznal? Aj keď sú mnohé udalosti z jeho života dobre známe, predsa len je tento dokumentárny film z roku 2012 úžasným zážitkom. Ponúka zaujímavosti zo života hudobnej legendy od detstva na Zanzibare, cez mladosť v Británii a kariéru so skupinou Queen, až po jeho smrť. Práve Freddie Mercury si poctu v podobe sfilmovania životného príbehu určite zaslúžil. Bez preháňania sa dá povedať, že patril k najgeniálnejším hudobníkom moderných dejín. Ak máte radi jeho hudbu a zaujíma vás jeho život, tento film je povinnou jazdou.

Títo herci si trúfli na samotného prezidenta: Ktorý z nich bol podľa vás ten najlepší?

Nick Cave: One more time with feeling

Novinka z francúzsko-britskej produkcie predstavuje kapelu Nick Cave & the Bad Seeds a ich hudbu naozaj netradičným spôsobom. Ide skôr o dokument, ktorý približuje tvorbu očakávaného albumu Skeleton Tree, a zároveň zachytáva, ako sa Nick Cave  vyrovnáva s obrovskou osobnou tragédiou. Minulý rok totiž jeho pätnásťročný syn Arthur spadol z útesu a zomrel. Vzniklo tak drásajúce, ale zároveň nesmierne zaujímavé dielo. Ak máte chuť na „čosi iné“, ste na správnej adrese.

The Doors

Vynikajúci film z roku 1991 si vychutnajúvšetci fanúšikovia dobrej hudby a skupiny The Doors. Zaskvel sa tu najmä Val Kilmer ako líder kapely Jim Morrison. Kvôli tejto úlohe musel výrazne schudnúť a naučiť sa viac ako 50 pesničiek kapely. Život Jima Morrisona bol plný drog, mileniek, alkoholu, žúrov a samozrejme aj hudby. Presne taký je aj tento film, ktorý zobrazuje fungovanie kapely až do Jimovej smrti vo veku 27 rokov. Podľa žijúcich členov The Doors však väčšina filmu nevychádza zo skutočných udalostí. Napriek tomu sa film oplatí vidieť, už len kvôli spomínanému výkonu Vala Kilmera.

Filmové životy legiend: Kto zahral historické osobnosti najlepšie?

Imagine: John Lennon

Opäť jeden z kvalitných dokumentárnych filmov, ktoré treba vidieť. O  Vystupuje v ňom samotný John Lennon, členovia jeho rodiny a tiež ostatní členovia The Beatles. Dokument z roku 1988 prevedie diváka životom Johna Lennona až do jeho tragickej smrti. Pohľad na celú kapelu vynikajúco dopĺňa aj dokument Najväčšie tajomstvá skupiny Beatles, ktorý odhaľuje skôr ich aféry a negatívne stránky. A skutočný fanúšik nevynechá ani dokument Let it Be, ktorý mapuje posledné roky kapely smerujúce k jej nenávratnému koncu.

Walk the Line

Johnny Cash bol bezpochyby hudobník, ktorý vo výraznej miere ovplyvnil a zmenil smerovanie americkej populárnej hudby. Jeho piesne boli úplne iné, originálne a nezameniteľné. Vďaka tomu si získal obrovské množstvo fanúšikov a stal sa inšpiráciou pre ďalšie generácie hudobníkov. Vo filme Walk the Line z roku 2005 ho stvárnil Joaquin Phoenix a Johnnyho priateľku, speváčku June Carter, si zahrala Reese Witherspoon. Obaja boli nominovaní na Oscara, no sošku získala len Reese. Film dostal tiež 3 Zlaté glóbusy za najlepší film a najlepšie herecké výkony hlavných hrdinov.

Krehká blondína? Ani náhodou!: Americké zlatíčko nemá problém so žiadnou rolou

Ray

Vo filme sa zoznámime s ťažkým a dramatickým životom slepého černošského jazzového hudobného génia Raya Charlesa. Predtým, než sa stal idolom jednej generácie, si prešiel ťažkým obdobím v živote. Blesková popularita sa na ňom podpísala v podobe závislostí a milostných afér. Napriek všetkému bol nepopierateľným jazzovým velikánom a idolom. V tejto snímke si so zahral Jamie Foxx - a naozaj zažiaril.  Aby bol jeho výkon naozaj hodnoverný, naučil hrať na klavíri a všetky klavírne scény aj reálne zahral. Dokonca nosil takmer celé dni nepriehľadné kontaktné šošovky, aby sa vcítil do úlohy slepého hudobníka. Za svoj výkon si spravodlivo vyslúžil aj Oscara.

Zdroj: LV 

Foto: 20th Century Fox,

Tagy: Walk the Line Amadeus

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov