Odovzdávanie Oscarov sa blíži: Toto ste o zlatej soške určite nevedeli!

Soška Oscara
24.02.2017ZaujímavostiPozornosť celého sveta sa pravidelne od začiatku januára upiera k blížiacemu sa ceremoniálu udeľovania výročných filmových cien americkej Akadémie filmových umení a vied. Aj po viac ako 80 rokoch je odovzdávanie Oscarov tou najznámejšou aktivitou akadémie.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Oscary udeľujú od roku 1929, keď ocenili najlepšie výkony sezóny 1927/28. Akadémiu filmových umení a vied v roku 1927 založili na propagáciu filmov. Keď začala svoje pôsobenie, mala iba 36 členov a jej prvým predsedom bol herec Douglas Fairbanks. Súčasnou prezidentkou je Cheryl Boone Isaacs. V roku 1929 bola Janet Gaynor jedinou ženou medzi pätnástimi ocenenými. O rok neskôr udelili len sedem cien - dve za herecké výkony a po jednej za najlepšiu snímku, réžiu, scenár, kameru a výpravu. Odvtedy sa ceny počtom oceňovaných pomaly rozrastali. Už od počiatkov ale akademici pociťovali potrebu špeciálnych cien, ktoré by občas doplnili základné kategórie.


Mohlo by vás zaujímať: Oscary sa blížia, toto sú najhorúcejšie tipy na víťazov: Ovládne La La Land celý večer?


V prvom ročníku odovzdávali ceny Akadémie 16. mája 1929 na slávnostnej večeri v Blossom Room hollywoodskeho hotela Roosevelt. Prítomných bolo približne 270 hostí a vstupenka stála päť dolárov. V súčasnosti sa už žiadne vstupenky nepredávajú a účasť na najprestížnejšom filmovom večere roka je možná len na základe pozvania. Prvé odovzdávanie Oscarov trvalo iba 15 minút a rozdali počas neho 15 sošiek. Už v nasledujúcom roku ale Akadémia povolila vysielanie hodinového priameho prenosu z udalosti v rozhlase. Televízia sa pripojila v roku 1953. Možnosť sledovať slávnostný večer tak dostali milióny filmových fanúšikov v USA a Kanade. Vo farbe si hviezdy filmového priemyslu mohli diváci a diváčky vychutnať od roku 1966. Od roku 1969 začali ceremoniál vysielať do celého sveta a v polovici 90. rokov 20. storočia si ho už mohli v pohodlí domovov vychutnávať diváci vo viac ako stovke krajín na celom svete. V súčasnosti môže odovzdávanie prestížnych filmových cien naživo sledovať niekoľko stoviek miliónov ľudí vo viac ako 225 krajinách sveta.

Zlatá soška, ktorú svet pozná pod menom Oscar, je jedinou skutočnou hollywoodskou stálicou. Hovorí sa jej aj Cena Akadémie, Zlatá soška, Zlatá cena alebo Cena za zásluhy. Cena Akadémie za zásluhy vznikla v roku 1928. Za jej dnešnú podobu je zodpovedný umelecký riaditeľ štúdia Metro Goldwyn Mayer Cedric Gibbons. Práve on je autorom dnes už svetoznámej zlatej sošky rytiera stojaceho na filmovom kotúči, ktorý v rukách pevne zviera meč. Prvé sošky boli vyrobené z bronzu pokrytého 24-karátovým zlatom a mali mramorový podstavec. Neskôr bronz vystriedala zliatina kovov - britanium. Pre nedostatok kovu cez druhú svetovú vojnu boli sošky z plastu. V roku 1945 nahradil mramorový podstavec kov. Každá soška váži takmer 3,9 kilogramu a meria 34,3 centimetra. Vyrobené sú z pozlátenej zliatiny kovov. Počítať ich začali v roku 1949, pričom začali číslom 501. Odvtedy má každý Oscar svoje sériové číslo. Vrátane 88. ročníka a štyroch Governors Awards odovzdaných 12. novembra 2016 už rozdali 3 048 sošiek. Každoročne vznikne asi 50 sošiek. Tie, ktoré nespĺňajú prísne štandardy kvality, okamžite rozrežú a roztavia. Akadémia nikdy nevie, koľko sošiek budú v slávnostný večer potrebovať. Počet kategórií je síce známy vopred, ale až do otvorenia obálok nie je jasné, koľko sošiek bude skutočne treba.

Odpoveď na otázku, prečo cenu Akadémie pokrstili Oscar, patrí medzi najväčšie záhady Hollywoodu. Najznámejšia legenda hovorí, že sa soška podobala na strýka vtedajšej knihovníčky Akadémie Margaret Herrick, tak ju pomenovali podľa neho. Podľa iných sošku pomenovala Bette Davis po svojom manželovi. Meno Oscar sa po prvý raz objavilo v článku hollywoodskeho novinára Sidneyho Skolskyho z roku 1934. Písal v ňom o Katharine Hepburn, ktorá získala v tom čase cenu pre najlepšiu herečku. Samotná Akadémia začala túto prezývku používať až v roku 1939. 


Mohlo by vás zaujímať: Oscarový galavečer spoznal hudobné hviezdy: Nebude chýbať ani Justin Timberlake!


Oscar príležitostne menil svoju podobu - bruchovravec Edgar Bergen dostal v roku 1937 špeciálnu cenu za mimoriadne komediálne dielo - prevzal si drevenú sošku s pohyblivými ústami. Walt Disney dostal v roku 1938 jednu veľkú sošku a sedem malých kópií, ktoré mali pripomínať jeho výnimočné animátorské dielo Snehulienka a sedem trpaslíkov.

V minulosti boli mená víťazov známe už pred odovzdávaním. V roku 1940 si už mohli dokonca prichádzajúci hostia o 20:45 prečítať mená víťazov v Los Angeles Times. Po tejto udalosti zaviedli systém so zapečatenými obálkami, ktorý sa používa dodnes.

Ceremóniu odložili počas jej existencie iba tri razy. O celý týždeň sa posunula pre záplavy v roku 1938. Po zavraždení bojovníka za ľudské práva Martina Luthera Kinga v roku 1968 sa odovzdávanie presunulo o dva dni - na 10. apríla. O 24 hodín sa odovzdávanie cien Akadémie oneskorilo po neúspešnom atentáte na prezidenta USA Ronalda Reagana v roku 1981. V roku 2003 len štyri dni pred udeľovaním Oscarov sa začala invázia do Iraku. Ceny síce udeľovali podľa plánu, no organizátori výrazne ubrali z jeho pompy - červený koberec skrátili na niekoľko metrov, pozvanie väčšiny zahraničných novinárov zrušili a chýbali aj fanúšikovia. V 80. ročníku ceremoniál ohrozil štrajk scenáristov, ktorý sa skončil len 12. februára 2008. I keď vtedajší prezident Akadémie Sid Ganis niekoľkokrát zdôraznil, že ceny 24. februára odovzdajú s pomocou scenáristov či bez nej, hrozilo, že Oscary stratia svoj lesk a to najmä ak budú ceremoniál zo solidarity so scenáristami bojkotovať herecké hviezdy.

Zdroj: SITA  mb 

Foto: SITA

Tagy: Oscar

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov